Dogovor u vezi sa podizanjem gornje granice duga SAD još uvek nije postignut. Posmatrajući prinose na hartije od vrednosti koje dospevaju početkom juna, može se uočiti da su oni sredinom prošle nedelje porasli, pošto su se investitori klonili rizičnijih zapisa.
Osim toga, kada je tržište u pitanju, zanimljiva je situacija u kojoj na tržištu fiksnih prinosa istovremeno imamo period optimizma i inverznu krivu prinosa.
Nikola Pantić, partner u kompaniji FIKS, objašnjava da ovakva situacija nije česta na tržištu, ali da nije ni nemoguća. "Kratkoročna strana krive prinosa je osetljivija na efekte monetarne politike, dok je dugoročna strana krive prinosa više osetljiva na realne ekonomske tokove. Tako da sam disparitet, odnosno razlika, leži u drugačijem anticipiranju samog tržišta, sa samim kreatorima monetarne politike. Oba trenda empirijski su pokazala da su dugoročno neodrživa, pa samim tim usled velikih tehnoloških progresa, koji u današnje vreme praktično predstavljaju nesagledive efekte, ne možemo znati koliko će dugo ova situacija potrajati."
Opširnije

Godina počela rekordom, sa gotovo 600 milijardi dolara novih obveznica
Oporavak na tržištu je države i kompanije podstakao na nezapamćeno izdavanje novih obveznica.
20.01.2023

Fitch bi mogao da snizi američki kreditni rejting
Napetost oko američkih pregovora o javnom dugu porasla je nakon što je agencija Fitch Ratings upozorila da je nacionalni rejting AAA ugrožen.
25.05.2023

Dug i inflacija zadaju muke: berze u SAD opet pale
Fed i pregovori o granici duga su obeležili dan.
25.05.2023

Yellen: Bankrot bi ugrozio međunarodno vođstvo SAD
Neuspeh da se izbegne nadolazeći bankrot potkopao bi sposobnost Vašingtona da obezbedi međunarodno vođstvo, kaže Yellen.
11.05.2023
Kada je američki dug u odnosu na BDP u pitanju, SAD ne stoje dobro. Njihov javni dug dostigao je rekordnu visinu od 124 odsto, koja može da se meri sa visinom zabeleženom krajem Drugog svetskog rata, objašnjava Pantić. "Tako da, trenutna situacija je takva da investitori, nažalost, anticipiraju drugačije nego što situacija na marketu zapravo projektuje". Dodaje i da se struktura spoljnog duga tokom vremena promenila usled trgovinskog rata između Amerike i Kine: "Pre toga Kina je bila najveći poverilac Amerike, da bi posle toga prvo mesto zauzeo Japan."
Opširnije pogledajte u videu.