Odličan početak godine za povrate na obveznice je države i kompanije širom sveta podstakao na nezapamćeno emitovanje novih obveznica u iznosu koji prelazi pola biliona dolara.
Od evropskih banaka preko azijskih kompanija do država u razvoju, gotovo svaki kutak tržišta novih obveznica je procvetao, delom zahvaljujući oporavku tokom kog su globalne obveznice svih vrsta ove godine porasle za 4,1 odsto, što je najbolji rezultat zabeležen u podacima koji sežu do 1999. godine.
Nakon što su ih na tržištu tokom većeg dela 2022. odbijali, dužnici željni svežeg novca odjednom se susreću s nezasitim investitorima u trenutku kad se čini da inflacija jenjava i da će centralne banke oglasiti kraj razdoblja najoštrijeg stezanja monetarne politike u ovoj generaciji. Ulaganje u imovinu sa fiksnim prinosima za mnoge je sve privlačnije nakon što je prošlogodišnji istorijski debakl prinose podigao na najviši nivo od 2008. godine, posebno s obzirom na to da bi usporavanje globalne ekonomije moglo da ponudi i dodatne prilike za rast.
Opširnije
Srbija opipava puls tržišta i razmatra emitovanje dolarskih obveznica
Srbija bi mogla da emituje duplu tranšu državnih evroobveznica denominovanih u dolarima, navode izvori Bloomberga.
18.01.2023
Obveznice SAD i dalje omiljene među investitorima
Nemačke obveznice, slično američkim, nose nizak nivo rizika, navodi Aš.
16.01.2023
Evropske akcije procvetale posle energetske panike
Evropske akcije počele su ovu godinu relativno optimistično - porasle su oko 16 odsto u odnosu na najnižu tačku u septembru.
09.01.2023
Gde sa novcem u 2023?
Posle godinu dana previranja, dolazi još jedna godina neizvesnosti: kako investirati u takvom okruženju?
03.01.2023
"Prema našem mišljenju, skok cena obveznica ima čvrste temelje, posebno kad se radi o tržištima s investicionim rejtingom", rekao je Omar Slim, jedan od direktora za ulaganja u hartije od vrednosti s fiksnim prinosom na azijskom tržištu kompanije PineBridge Investments. "Korporativne osnove i dalje su prilično čvrste", dodao je i napomenuo da će "oštar zaokret u kineskim politikama doneti nužan podsticaj globalnom rastu i ukloniti deo rizika za rastuća tržišta i da će stvoriti dodatnu potporu."
Snažna potražnja za novim izdanjima, pad naknada i najviši dotok na tržište visokokvalitetnog duga Sjedinjenih Američkih Država u poslednjih 17 meseci zajednički su doprineli tome da ovogodišnji januar zasad dosegne istorijski rekord. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, globalni iznos izdanja državnih i korporativnih obveznica investicionog i špekulativnog rejtinga u svim valutama je do 18. januara dosegao vrednost od 586 milijardi dolara, što je najviši iznos u istoriji dostupnih podataka. I u četvrtak su se dogovarala dodatna izdanja.
Bloomberg Intelligence prognozira da će američke obveznice s investicionim rejtingom ove godine doneti povrat od 10 odsto nakon što im je 2022. godina bila najgora godina u poslednjih pola veka. To je dvostruko više od prognoza za američki dug sa špekulativnim rejtingom jer obveznice višeg rejtinga često bolje prolaze u trenucima kad ekonomija usporava. Obveznice s tržišta u razvoju i obveznice investicionog rejtinga denominirane u evrima trebalo bi da donesu povrate od, redom, osam i 4,5 odsto, pokazala je analiza.
Donosimo nekoliko važnijih tema koje su dosad obeležile 2023.
Skok evra
Skok u globalnoj ponudi obveznica na početku godine nije bio uravnotežen. Emitovanje obveznica denominiranih u evru obara sve rekorde pa je za 39 odsto više nego pre godinu dana, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Obveznice denominirane u dolarima prodaju se uglavnom na prošlogodišnjem visokom nivou, vidi se iz podataka.
Već postoje znaci da će u nekim regijama emitovanje usporiti. U nedelji koja počinje 23. januara sa tržišta će zbog novogodišnjih praznika nestati kineski emitenti, a to će ponudu u Aziji verovatno spustiti na minimum, procenjuju igrači na tržištu.
Uspeh banaka
Kao sektor na globalnom nivou, finansijske kompanije su ove godine povele u izdavanju obveznica sa 250 milijardi dolara dosad emitovanih obveznica.
Spori špekulativni početak
Jedno od tržišta koje se još uvek traži na temu izdavanja novog duga je ono za hartije od vrednosti špekulativnog rejtinga. Ponuda korporativnog i državnog duga s visokim prinosima je najniža još od 2019. godine, sa neke 24 milijarde dolara dogovorenih izdanja do 18. januara. Takva situacija je delom rezultat toga što kompanije sa špekulativnim rejtingom koje su prošlih godina produžavale dospeća čekaju dodatni pad kamatnih stopa pre nego se odluče na novo zaduživanje. Dodatni faktor bi mogao da bude oprez investitora oko toga kako će takve kompanije izdržati globalnu recesiju.
Međutim, postoje i znakovi da bi se potražnja mogla uskoro probuditi.
Kratkoročna privlačnost
Prodaja dužničkih hartija od vrednosti sa trogodišnjim ili kraćim dospećem je porasla za više od 80 odsto, na 138,5 milijardi dolara u odnosu na isto razdoblje pre dve godine, nakon što su prinosi tokom 2022. porasli. Nasuprot tome, izdavanje obveznica s desetgodišnjim ili dužim dospećem je smanjeno.
"I dalje smo defanzivno pozicionirani jer još uvek čekamo da se pokaže puni uticaj rasta kamatnih stopa na realnu ekonomiju i korporativne rezultate", rekla je Pauline Chrystal, menadžerka u sidnejskoj investicionoj kompaniji Kapstream Capital. "Međutim, tema razgovora se kod nas promenila sa toga kako zaštititi portfelj, o čemu smo raspravljali prošle godine, prema uravnoteženijem pristupu u tome kako iskoristiti rast tržišta", dodala je.
Aktuelno na tržištima:
Azija
Trošak osiguravanja azijskih obveznica s investicijskim rejtingom denominiranih u dolaru od bankrota, s izuzetkom Japana, mogao bi da poraste prvi put u više od sedam dana, nakon što je porasla zabrinutost oko globalnog ekonomskog rasta.
-
Kinesko tržište obveznica vredno 740 milijardi dolara čeka nove vesti oko nivoa zaštite poverilaca sa novim vrstama ugovora jer se očekuje ključna odluka suda u predmetu u vezi sa jednim od najvećih slučajeva bankrota u državi.
-
Južnokorejsko tržište oporavlja se od krize u dve brzine: dok investitori halapljivo kupuju obveznice kompanija s najvišim rejtingom, neke druge se nalaze u poteškoćama u svojoj potrazi svežih izvora kapitala.
-
Investitori u Indiji okreću se od tržišta kratkoročnog duga jer nedavni rast kamata nagriza povrate, pa počinju da se koncentrišu na deonice.
-
Na azijsko-pacifičkom primarnom tržištu u četvrtak nije bilo značajnijih transakcija denominiranih u dolarima.
-
Američke državne obveznice ponovo su porasle, pa je prinos na desetogodišnje hartije pao za dodatna četiri bazna boda, na 3,33 odsto. Stopa je ovog meseca pala za 55 baznih bodova, što je na tragu najvećeg pada još od 2011. godine.
Amerika
Jefferies Financial Group je ispitao interes investitora oko potencijalnog izdanja obveznica za Savers LLC kojim bi se finansirala isplata dividende vlasniku, kažu osobe upoznate sa situacijom.
-
Cyxtera Technologies, problemima opterećena kompanija za upravljanje centrima podataka, pregovara s kompanijom Guggenheim Partners u svrhu rešavanja problema sa skorim dospećem obveznica, kažu osobe upoznate sa situacijom koje su zatražile anonimnost jer nisu ovlašćene da pričaju o toj temi.
-
Investitor Blue Owl Inc. udružio se s kompanijama iCapital i Allfunds kako bi dodatno proširili program direktnog kreditiranja individualnih investitora.
-
Moody's Investors Service ove godine očekuje da dođe do rasta neplaćanja po obveznicama kompanija sa špekulativnim rejtingom zbog usporavanja ekonomskog rasta i težih uslova za finansiranje.
-
Brazilski ekonomski tim kombinacijom fiskalnih i poreskih reformi koje bi dozvolile više socijalne potrošnje i stabilizaciju duga državi planira da vrati investicioni rejting do kraja 2026. godine, kazao je državni sekretar za budžet Rogério Ceron.
EMEA
Primarno tržište u Evropi je u sredu imalo dotok novih finansijskih zaduženja, dok je deo potencijalnih izdavača obveznica testirao potražnju za obveznicama s nešto višim rizikom.
-
Iberdrola SA je prodala milijardu evra vredne hibridne hartije od vrednosti, uz potražnju od čak 6,6 milijardi evra, iako se ona nakon objave konačne cene obveznica smanjila na 3,2 milijardi.
-
Evropsko primarno tržište je ove godine već doseglo iznos od 200 milijardi evra obveznica, što je najkraće vreme u istoriji u kojem je taj iznos dosegnut.
-
Najveća slovenska banka NLB planira da izda obveznice u vrednosti od 300 miliona evra, rekao je glavni izvršni direktor Blaž Brodnjak.
- U izradi članka sarađivali Hannah Benjamin-Cook i Paul Cohen.