Američke berze pale su drugi dan zaredom ove nedelje pošto su investitori pomno pratili beleške sa sastanka Federalnih rezervi (Fed) iz kojih se videlo da su i centralni bankari zabrinuti zbog mogućnosti da Sjedinjene Američke Države nemaju dovoljno novca da isplate svoje dugove kao i zbog uporne inflacije.
Republikanci iz Kongresa i demokrate iz Bele kuće nastavili su pregovore u sredu o granici duga. Uprkos tome što su obe strane izrazile uverenost da će se dogovoriti o podizanju granice kako najveća svetska privreda ne bi bankrotirala, posmatrače sa tržišta je počelo da brine što dogovora još uvek nema. U toku dana, ministarka finansija SAD i bivša predsednica Feda Janet Yellen ponovila je da i dalje postoji mogućnost da država nema dovoljno novca prvog juna.
"Vežite se. Biće dosta truckanja dok se ne bude postigao dogovor o granici duga", rekao je Louis Navellier, direktor investicija u Navellier & Associates za Bloomberg.
Opširnije
Yellen: Bankrot bi ugrozio međunarodno vođstvo SAD
Neuspeh da se izbegne nadolazeći bankrot potkopao bi sposobnost Vašingtona da obezbedi međunarodno vođstvo, kaže Yellen.
11.05.2023
Šta je gornja granica duga i da li će je SAD podići?
Sama fraza "granica duga" zvuči strogo i restriktivno, kao da je poklopac državne potrošnje.
10.05.2023
Zvaničnici Feda: Potrebno dodatno povećanje kamatnih stopa
Predsednik Feda u Sent Luisu James Bullard podržao je još dva povećanja kamatnih stopa u 2023.
22.05.2023
Centralne banke i vlade 2008. manipulisale liborom i euriborom
Centrale banke i vlade vršile pritisak na banke da manipulišu liborom i euriborom.
22.05.2023
Powell signalizirao pauzu Feda u junu
"Došli smo ovako daleko i sada možemo sebi da priuštimo da pratimo podatke i projekcije kako bismo napravili pažljive procene", rekao je Powell.
19.05.2023
U beleškama sa sastanka Feda, centralni bankari su se složili da je ključno da se granica duga podigne, ali nisu bili toliko jednoglasni po pitanju daljeg kretanja kamatnih stopa. Naime, iako se centralni bankari slažu da je inflacija i dalje neprihvatljivo visoka, ne slažu se oko tempa podizanja stopa, a većina smatra da treba napraviti pauzu u zatezanju monetarne politike.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0754 USD
-0,00160 -0,15%
cena na otvaranju
1,077
prethodna cena na zatvaranju
1,077
ovogodišnja zarada
0,4671%
dnevni raspon
1,07 - 1,08
raspon u 52 nedelje
0,95 - 1,11
Prinosi na desetogodišnje državne obveznice SAD porasli su za skoro tri bazna poena na 3,725 odsto, a prinosi na dvogodišnje obveznice bili su za oko sedam baznih poena veći na 4.351 odsto. U poslednjem satu trgovanja u SAD, evro je pao za 0,15 odsto na 1,0753 prema dolaru.
Kratkoročne obveznice posebno su postale interesantne za posmatrače tržišta pošto su u toku dana prinosi na obveznice koje dospevaju prvog juna skočile blizu sedam odsto, što je za četiri procentna poena iznad prinosa na obveznice koje dospevaju 30. maja.
Indeks S&P 500 pao je za 0,58 odsto na kraju dana, Dow Jones Industrial Average je izgubio 0,77 odsto, a Nasdaq 100 0,5 odsto.
Među najvećim gubitnicima dana bile su tehnološke kompanije i finansijska industrija, što ukazuje i na skepsu trgovaca dok se podižu tenzije u odnosima između Kine i SAD. Predsednik kompanije Roubini Macro Associates, Nouriel Roubini, poznat kao "Dr Propast" pošto ju je ranije više puta predviđao, rekao je za Bloomberg da će "hladni rat između SAD i Kine postati hladniji".