Centrale banke i vlade koordinisano su vršile pritisak na banke da manipulišu referentnim kamatnim stopama libor i euribor na vrhuncu finansijske krize 2008. godine, izveštava Times.
U oktobru 2008. godine, Banka Engleske (BOE) i Evropska centralna banka (ECB), tri evropske nacionalne centralne banke i ogranak Federalnih rezervi (Fed) u Njujorku intervenisali su u vezi sa određivanjem libora i euribora, navodi se u knjizi BBC-jevog ekonomskog dopisnika Andyja Verityja, koja se u delovima objavljuje u novinama.
Banka Engleske je te tvrdnje nazvala neutemeljenim, piše Times.
Opširnije
Šestomesečni euribor premašio 3,5 odsto
I tromesečni i šestomesečni euribor je pao sredinom marta i od tada jača.
18.04.2023
Krediti sve skuplji, euribor prešao tri odsto prvi put od 2008.
Šestomesečni euribor bio je na 3,009 odsto u četvrtak.
02.02.2023
NBS usvojila mere za zaštitu dužnika od rasta kamata
Referentne kamatne stope euribor su ove godine nakon sedam godina negativnih vrednosti počele da rastu.
09.12.2022
Kako protiv euribora - šta čeka tržište nekretnina u 2023.
Rast euribora doneće nove poteškoće potencijalnim kupcima nekretnina, a 2023. godina će biti obeležena upravo ovim problemom.
09.12.2022
"Potpuno je netačno sugerisati da je banka htela da uskrati informacije relevantne za kaznene istrage ili bilo koje postupke koji iz njih proizlaze", izjavila je za novinare portparolka BOE, ne odgovarajući na detaljnija pitanja.
"Ono što se znalo o neprikladnim podnescima za Libor temeljno je ispitano pre deset godina", odgovorili su Timesu iz Agencija za nadzor finansijskih usluga (FCA). "Svi traženi dokazi osigurani su u sklopu kaznenog postupka."
ECB u saopštenju "odlučno odbacuje tvrdnje BBC-ja, koje pogrešno prikazuju ulogu centralne banke u sprovođenju monetarne politike", navodi Times. "ECB je uvek delovao u skladu sa svojim mandatom i potpuno u skladu sa zakonom."
FBI, Fed, Barclays i ministarstvo finansija SAD odbili su da prokomentarišu slučaj.