Narodna banka Srbije (NBS) usvojila je mere koje bi trebalo da pomognu dužnicima u otplati kredita u uslovima kada rastu kamatne stope, kako u Srbiji, tako i u Evropi i svetu.
Jednom od odluka koje je usvojio Izvršni odbor centralne banke olakšan je položaj korisnika potrošačkih ili gotovinskih kredita. U ovom slučaju, NBS je bankama omogućila da, bez uticaja na kapital banke, fizičkim licima koja imaju poteškoća u otplati duga restrukturiraju kredit na ročnost za tri godine dužu u odnosu na trenutnu. Važeća ograničenja za takve kredite variraju u zavisnosti od vrste kredita.
"To znači da će banka dužniku koji se suočava sa problemima u izmirivanju obaveza moći nesmetano da produži rok za otplatu ove vrste kredita, na način da taj rok za gotovinske i potrošačke kredite bude kraći od devet godina, odnosno za potrošačke kredite za kupovinu motornih vozila kraći od 11 godina", navodi se u saopštenju NBS objavljenom u četvrtak.
Opširnije
Suštinski razlog za inflaciju je upumpavanje novca u privrede
Štampanje novca, kovid i rat u Ukrajini u kombinaciji pomogli su velikom rastu inflacije, kaže prof. Ismail Musabegović sa Beogradske bankarske akademije.
08.12.2022
NBS referentnu stopu podigla na pet odsto prvi put u sedam godina
NBS je kamatnu stopu, u skladu sa očekivanjima ekonomista, podigla za pola procentnog poena.
08.12.2022
Kako protiv euribora - šta čeka tržište nekretnina u 2023.
Rast euribora doneće nove poteškoće potencijalnim kupcima nekretnina, a 2023. godina će biti obeležena upravo ovim problemom.
09.12.2022
Kreditni uslovi sve stroži, proleće donosi nove probleme
Pooštravanje uslova se naročito odnosilo na velika preduzeća, a manje na mala i srednja, navodi se u saopštenju NBS.
29.11.2022
Za postupak nije bitno u kojoj fazi otplate se dužnik nalazi, a zahtev za restrukturiranje može doći kako sa strane banke, tako i sa strane dužnika, navodi se.
"Rok u kojem dužnik može podneti zahtev banci za odobravanje restrukturiranja po novim pravilima nije ograničen, ali se restrukturiranje na ovaj način može sprovesti samo jednom", dodaju iz NBS.
Za stambene kredite još duži rok
U slučaju stambenih kredita, banke mogu da ponude određene olakšice klijentima koji imaju probleme u otplati kredita. Zahvaljujući odluci NBS, banke će te olakšice moći da nude i u 2023. godini.
"Banke i tokom cele naredne godine dužnicima mogu ponuditi olakšice u vidu produžavanja roka otplate stambenih kredita za najduže pet godina, a da se to produženje ne reflektuje na regulatorni tretman potraživanja", navodi se u saopštenju NBS.
Kako se navodi, to može da smanji pritisak na korisnike koji se zbog rasta stope euribor nalaze u sve nepovoljnijem položaju.
Euribor raste, stagnacija od leta
Nakon sedam godina negativnih iznosa, referentne kamatne stope euribor počele su da rastu ranije ove godine usled pooštravanja monetarne politike Evropske centralne banke (ECB). Tromesečni euribor je, prema podacima od utorka, porastao na 1,993 odsto, dok je šestomesečna stopa dostigla 2,443 odsto istog dana.
Kako je za Bloomberg Adriju rekao direktor za investiranje u AnaCap Financial Partnersu Damjan Stojanović, tržišta očekuju da bi euribor mogao da dostigne oko tri odsto, dok bi se nakon toga stabilizovao na oko 2,5 ili 2,6 odsto.
U razgovoru sa predstavnicima poslovnih banaka, za Bloomberg Adriju je potvrđeno da raste interesovanje za kreditima sa fiksnim kamatnim stopama, kako u slučaju gotovinskih, tako i u slučaju stambenih kredita.
Tom prilikom su, kao i u ovom saopštenju, iz NBS rekli da su mogućnosti za banke upravo to - mogućnosti, i da ne postoji zakonski okvir kojim bi se poslovne banke primorale da ponude korisnicima povoljniji aranžman otplate od onog koji je prvobitno ugovoren.
"Napominjemo da banke mogu u pojedinačnim slučajevima u kojima dođe do problema u otplati obaveza, nezavisno od toga da li je to uzrokovano rastom promenljive kamatne stope, da u skladu sa svojim internim pravilima i procenom ponude korisnicima određene olakšice u otplati, kao što su zastoj u otplati, refinansiranje, produženje roka otplate i sl. Ipak, zasada, to isključivo zavisi od samih banaka i njihove procene", rekli su iz NBS tom prilikom.
Najskoriji podaci pokazuju da na kreditie sa fiksnom kamatnom stopom otpada 27,3 odsto kredita u Srbiji, dok je u 72,7 odsto slučajeva reč o kreditima sa promenljivim kamatnim stopama. U istom izveštaju da je većina kredita (oko 57 odsto) indeksirana u evrima.