Cene zaduživanja u Srbiji su porasle za još pola procentnog poena. Iz Narodne banke Srbije su u četvrtak saopštili da je referentna kamatna stopa podignuta za 50 baznih poena na pet odsto.
"Na današnjoj sednici, Izvršni odbor odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena, na nivo od pet odsto. U istoj meri povećana je i stopa na depozitne olakšice – na četiri odsto, kao i stopa na kreditne olakšice – na šest odsto", navodi se u saopštenju.
Inflacija uporna
Inflatorni pritisci su se pokazali upornim, rezultirajući u petnaest uzastopnih meseci rasta. Međugodišnji rast potrošačkih cena je tako u oktobru iznosio 15 odsto, najviše što je zabeleženo u poslednjih 15 godina.
Opširnije
Kreditni uslovi sve stroži, proleće donosi nove probleme
Pooštravanje uslova se naročito odnosilo na velika preduzeća, a manje na mala i srednja, navodi se u saopštenju NBS.
29.11.2022
Srbija namerava da se zaduži na međunarodnom tržištu, kaže guvernerka
Srbija planira da se zaduži na međunarodnom tržištu hartija od vrednosti, kaže guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.
15.11.2022
I bazna inflacija ruši rekorde, dostigla 9,5 odsto
Bazna inflacija je u oktobru prevazišla ranije projekcije NBS i dostigla 9,5 odsto.
15.11.2022
NBS korigovala rast BDP-a za ovu i sledeću godinu na 2 do 3 odsto
NBS je snizila prognozu iz avgusta za rast privrede, ali i rizike po inflaciju naviše.
15.11.2022
Za rast cena su, kao i u prethodnim mesecima, glavni krivci bile cene energenata i hrane, koje su širom sveta skočile nakon početka oružanog sukoba u Ukrajini.
Od svih kategorija čije se cene prate, na godišnjem nivou su pojeftinile samo avionske karte (za 0,2 odsto) i oprema za prijem, snimanje i reprodukciju zvuka i slike (za 0,9 odsto).
Privredni rast gubi zamah
Oštrija monetarna politika po pravilu rezultira nižom stopom inflacije, ali i sporijim rastom bruto domaćeg proizvoda. S te strane, nakon rasta od 7,5 odsto u 2021. godini, rast BDP je postepeno usporavao kako je godina odmicala.
Nakon što je u prva dva kvartala privredni rast iznosio 4,4 i 3,9 odsto, BDP je u trećem kvartalu uvećan za samo jedan odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Iz Međunarodnog monetarnog fonda su tako rekli da se očekuje da će BDP Srbije u narednoj godini biti uvećan za 2,25 odsto, dok iz Saveta stranih investitora očekuju privredni rast od oko 2,5 odsto. Isti takav rast se očekuje i u revidiranoj fiskalnoj strategiji Vlade Srbije.
Fed i ECB i dalje bitan faktor
Iz centralne monetarne institucije Srbije su ranije za Bloomberg Adriju saopštili da NBS pri donošenju odluka o monetarnoj politici uzima u obzir odluke Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država.
Kako navodi finansijski analitičar u Generali Investments CEE Jakub Kratky, ove dve monetarne institucije bi mogle da budu odlučujući faktor i u budućnosti.
"Dok na domaćem tržištu projekcije NBS ukazuju na pad tražnje, ilustrovanom u BDP jazu, što bi moglo da opravda kraj monetarnog zaoštavanja, odluke Feda i ECB-a bi mogle da produže ciklus", rekao je Kratky za Bloomberg Adriju.
Iz NBS dodaju da se situacija u evrozoni popravalja, kako po pitanju inflacije, tako i po pitanju privrednog rasta. "Nastavak pooštravanja monetarnih politika Evropske centralne banke i Sistema federalnih rezervi očekuje se i u narednom periodu, ali se procenjuje da će se tempo povećanja kamatnih stopa usporiti, odnosno da će visina njihovog povećanja na pojedinačnim sastancima biti manja od dosadašnjih", dodali su u saopštenju iz centralne banke Srbije.
Zaključno sa današnjom sednicom Izvršnog odbora, NBS je kamatne stope podizala na devet uzastopnih sednica. Od početka ciklusa zaoštravanja monetarne politike, nakon podizanja izvršne repo stope, referentna kamatna stopa je podignuta za ukupno četiri procentna poena.
Ovo je bila poslednja sednica Izvršnog odbora NBS u ovoj godini, a sledeća sednica na kojoj će se odlučivati o eventualnoj promeni monetarne politike biće održana 12. januara.