Narodna banka Srbije (NBS), koja je u svoje monetarno popuštanje krenula u junu, odlučila je da ponovo napravi pauzu i ne dira cene zaduživanja.
Referentna kamatna stopa tako i dalje iznosi 5,75 odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice ostale su na 4,5 i sedam odsto.
Opširnije
Odluka NBS za analitičare ponovo je 'pismo-glava'
Referentna kamatna stopa, koja trenutno iznosi 5,75 odsto, mogla bi da ostane tolika kolika je, a mogla bi i da padne za 25 baznih poena.
10.10.2024
Očekuje se spuštanje referentne kamatne stope NBS
Na sednici Narodne banke Srbije (NBS) koja se održava u četvrtak očekuje se spuštanje referentne kamatne stope sa 5,75 odsto na 5,50 odsto
09.10.2024
Usluge guraju inflaciju. Kada će to prestati i šta s tim imaju kirije?
Rast plata u Srbiji polako usporava, tako da će i inflacija u sektoru usluga uskoro krenuti istim putem, kaže ekonomista Branimir Jovanović.
03.10.2024
NBS nakon pauze nastavila da smanjuje kamate
NBS je danas smanjila kamate za 25 baznih poena, a referentna kamatna stopa sada iznosi 5,75 odsto.
12.09.2024
Inflacija u Srbiji posle julskog skoka i u avgustu na 4,3 odsto
Kako kažu analitičari Bloomberg Adrije, inflaciju i dalje vode usluge, kako na mesečnom, tako i na godišnjem nivou.
12.09.2024
"Prilikom donošenja odluke da zadrži referentnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou, Izvršni odbor je istakao da je referentna kamatna stopa od juna smanjena za ukupno 75 baznih poena i da će se efekti dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike manifestovati i u narednom periodu. Takođe, Izvršni odbor je naglasio da je, i pored povratka inflacije u granice cilja i nastavka njenog kretanja u okviru ovih granica, neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike Narodne banke Srbije, imajući u vidu nepredvidivost makroekonomskih dešavanja u međunarodnom okruženju i rast geopolitičkih rizika, kao i njihov uticaj na svetske cene energenata i drugih primarnih proizvoda", kaže se u saopštenju NBS.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će NBS do kraja godine kamatne stope smanjiti barem još jednom, i to za 25 baznih poena, a rekli su i da ne bi trebalo da nas iznenadi i da kamate padnu i na oba preostala sastanka do kraja godine.
"Ovo najviše zavisi od geopolitičkih i globalnih razmirica. Ukoliko se to smiri i tržišta uračunaju očekivanja da neće biti značajnijih potresa, ipak bih očekivao još dva rezanja", rekao je viši analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković.
Podsetimo, NBS je u pokušaju da obuzda inflaciju, koja je na vrhuncu iznosila 16,2 odsto, referentnu kamatnu stopu podigla na 6,5 procenata. Kamate je smanjivala u junu i julu, a nakon avgustovske pauze cene zaduživanja pale su u septembru. Sva smanjenja iznosila su četvrtinu procentnog poena.
Inflacija u Srbiji je u avgustu ostala nepromenjena na 4,3 odsto, a isti kao u julu bio je i mesečni rast cena (0,4 odsto). NBS ni na prošlom ni na ovom sastanku nije imala na raspolaganju najnovije podatke o inflaciji jer su i odluka NBS i izveštaj RZS u septembru bili objavljeni u isto vreme, a ovog meseca će izveštaj RZS biti objavljen dan kasnije.
U anketi koju je sproveo Bloomberg devetoro od 16 analitičara očekivalo je da će referentna kamatna stopa ostati na 5,75 odsto. Oni takođe očekuju da će rast cena u septembru usporiti na 4,2 odsto, a u oktobru na četiri odsto.
NBS ostaje pri svojim ranijim projekcijama da će inflacija do kraja godine usporiti na oko četiri odsto, nakon čega će nastaviti da se kreće ka srednjoj vrednosti ciljanog raspona NBS od tri odsto.
Analitičari Bloomberg Adrije su pre odluke rekli da naginju smanjenju već u oktobru jer je inflacija u okviru cilja, a cene nafte nisu značajnije reagovale na zaoštravanje tenzija na Bliskom istoku i najavljene mere kineske vlade, pa ne treba očekivati cenovne pritiske sa te strane.
NBS je ovde ipak zauzela drugačiji stav, pa su iz centralne banke rekli da dosadašnji rast cene sirove nafte na svetskom tržištu jeste bio ograničen, ali je izražena zabrinutost da bi dalja eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla da poremeti tokove nafte iz ovog ključnog izvoznog regiona i da dovede do znatnijeg rasta svetske cene nafte u narednom periodu.
"To bi moglo da se odrazi na inflaciju na globalnom nivou i tempo ublažavanja monetarnih politika centralnih banaka i uslove finansiranja na međunarodnom tržištu", kažu bankari.
Opreznost monetarne politike je takođe potrebna i zbog ovogodišnje domaće poljoprivredne sezone, koja je bila pod uticajem nepovoljnih vremenskih uslova i suše tokom letnjih meseci, dodaju.
Kao pozitivan faktor iz NBS su naveli dobijanje investicionog rejtinga, što bi trebalo da smanji premiju koju za ulaganje u Srbiju traže inostrani ulagači.
Pored toga, pokazatelji realnog sektora nastavljaju da beleže pozitivna kretanja i tokom trećeg tromesečja, podržani smanjenjem inflacije, realnim rastom zarada i smanjenjem nezaposlenosti, kao i tekućim investicionim ciklusom.
"Rastu privredne aktivnosti doprinosi i rast kreditne aktivnosti, koja je u avgustu ubrzala na 5,9 odsto međugodišnje, zahvaljujući povoljnijoj ceni zaduživanja", zaključuju u NBS.
Naredna sednica na kojoj će se odlučivati o monetarnoj politici biće održana 7. novembra.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja NBS kroz tekst i komentarom BBA analitičara.)