Kina namerava da poveća računarsku snagu zemlje za više od trećine u manje od tri godine, što je potez koji će koristiti lokalnim dobavljačima i podstaći tehnološko samopouzdanje dok američke sankcije vrše pritisak na domaću industriju.
Druga najveća svetska privreda cilja na više od 300 eksaflopsa (jedinica računarske snage, prim. prev.) u tehnološkom sektoru do 2025. godine, a sada je taj kapacitet na 220, navodi se u zajedničkoj izjavi nekoliko agencija, uključujući tamošnje ministarstvo industrije i informacione tehnologije. Te najave su najnoviji pokušaj Pekinga da izgradi digitalnu infrastrukturu za podsticanje usporene privrede.
Kina u dve godine takođe planira da izgradi dodatnih 20 pametnih računarskih centara. Veće optičke mreže i naprednije skladištenje podataka biće instalirani do 2025. godine, najavili su regulatori. Dodatna računarska snaga podržaće proizvodnju, obrazovanje, finansije, transport, zdravstvo i energiju, dodali su.
Opširnije
Još jedan startap žrtva ogromne gužve na tržištu EV u Kini
Kineski proizvođač automobila WM Motors Ltd. podneo je zahtev za bankrot usred problema sa prodajom.
10.10.2023
EU zvanično otvorila istragu protiv kineskih subvencionisanih EV
Iako je uskog obima, istraga se fokusira na veliku globalnu industriju koja je zabeležila ogroman porast izvoza iz Kine poslednjih godina.
04.10.2023
Alibabi je sada veštačka inteligencija prioritet
Izvršni direktor Eddie Wu izložio je svoju viziju u memorandumu osoblju u utorak, prvi put otkako je zvanično preuzeo dužnost od veterana Daniela Zhanga.
12.09.2023
Na samitu G20 proširena debata o AI, svetske vođe razmatraju vidove regulacije
Na samitu G20 lideri su razgovarali su o korišćenju AI za ekonomski razvoj.
10.09.2023
"Kina planira da ojača sinergiju u industriji i zaštiti lanac snabdevanja razvojem rešenja koja se mogu kontrolisati i podsticanjem korišćenja domaćeg, pouzdanog softvera", navodi se u saopštenju.
Bezbednost lanca snabdevanja ključni je aspekt te nadogradnje infrastrukture, naglašavaju agencije.
SAD je smanjio izvoz vrhunskih proizvoda u Kinu, uključujući napredne čipove kompanije Nvidia koji su ključni za obuku modela veštačke inteligencije. Ta azijska zemlja sada podstiče usvajanje domaćih IT proizvoda, od operativnih sistema do memorijskih čipova, dok tehnološki sukob prisiljava Peking da iz lanca snabdevanja izuzme Sjedinjene Američke Države.
Huawei Technologies i Semiconductor Manufacturing International koji se nalaze na crnoj listi SAD među najaktivnijim su u unapređenju lokalne tehnologije. Uspeli su da razviju sofisticirani čip za Huaweijeve najnovije pametne telefone, što deluje podsticajno za sve buduće napore, ali i navodi na preispitivanje efikasnosti Vašingtonovih ograničenja prema Kini.