Svetski lideri na samitu Grupe 20 razgovarali su o tome kako iskoristiti veštačku inteligenciju (AI) za ekonomski razvoj uz zaštitu ljudskih prava, a neki od njih su tražili da se uspostavi globalni nadzor tehnologije koja se brzo razvija.
Domaćin samita G20, indijski premijer Narendra Modi, rekao je da bi grupa trebalo da stvori okvir za upravljanje veštačkom inteligencijom koji se fokusira na čoveka, dok je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predložila sličan vid nadzora na Međuvladinom panelu za klimatske promene.
"Značajno je da čak i tvorci veštačke inteligencije pozivaju političke vođe da naprave zakonski okvir", rekla je ona na sednici G20 u Nju Delhiju u nedelju.
Opširnije
Rotschild i Tata žele da obavežu kompanije da ulažu u održivi razvoj
Prema predlogu, kompanije bi odvajale 0,2 odsto profita za ciljeve održivog razvoja.
28.08.2023
Da li je era deglobalizacije pred nama?
Globalizacija se još uvek ne može dovesti u pitanje, ali nije sigurno da će naš vek biti doba povećane globalizacije.
20.11.2022
Nacionalna bezbednost je sada državama važnija od ekonomskih interesa
Nacionalna sigurnost država sada preovlađuje nad njihovim ekonomskim interesima, ocenio je ekonomista i diplomata Draško Aćimović.
16.11.2022
G20 skupila 1,4 milijarde dolara za borbu protiv budućih pandemija
Grupa od 20 zemalja prikupila je 1,4 milijarde dolara za globalni zdravstveni fond za pandemiju.
13.11.2022
U završnom saopštenju, vođe G20 su navele da će raditi na obezbeđivanju "odgovornog razvoja, primene i upotrebe veštačke inteligencije", kako bi se zaštitila prava, transparentnost, privatnost i podaci i izbegli ostali problemi. Takođe su se složili da će slediti "proinovativni regulatorni/upravljački pristup", koji maksimizira prednosti veštačke inteligencije, ali uzima u obzir rizike koje ona nosi.
Saopštenje je objavljeno nakon razgovora o neophodnosti da se AI reguliše lidera Grupe sedam naprednih ekonomija, koji su u maju izrazili zabrinutost zbog rizika koji ova tehnologija nosi. Na sastanku u Japanu, oni su pokrenuli "Hirošimski AI proces" u okviru koga će održati razgovore na nivou kabineta o ovom pitanju i predstaviti rezultate do kraja godine.
Očekuje se da će veštačka inteligencija biti ključno pitanje za italijansko predsedavanje G7 2024. Italijanska premijerka Giorgia Meloni i Modi su razgovarali o koordinaciji na G20 ovog vikenda, saopšteno je iz njene kancelarije.
Velika Britanija će biti domaćin prvog globalnog samita o veštačkoj inteligenciji od 1. do 2. novembra. Britanski premijer Rishi Sunak pokušava da pozicionira Britaniju kao avangardu tehnologije, koja ima potencijal da čini dobro - kao što je brže uspostavljanje medicinskih dijagnoza i smanjenje emisija gasova u saobraćaju - ali takođe postoji rizik da ona bude iskorišćena u nečasne svrhe kao što su nameštanje izbora i širenje lažnih informacija.
Očekuje se da će američki predsednik Joe Biden i drugi lideri G7, zajedno sa šefovima tehnologije kao što su direktor OpenAI Sam Altman, izvršni direktor Microsofta Satya Nadella, Dario Amodei iz kompanije Anthropic i generalni direktor DeepMinda Demis Hassabis, biti pozvani na samit u Velikoj Britaniji, preneo je Bloomberg.
- U pisanju teksta pomogli Albert Nardelli i Jorge Valero.