Na pragu novog veka, nosač prtljaga iz Firence koji je radio u hotelu The Savoy u Londonu sanjao je da će jednog dana njegovo ime krasiti prtljag. Nosač je Guccio Gucci, osnivač kuće koja danas ne samo da ulepšava koferčiće i torbe GG monogramima već stvara i širok modni asortiman od 1921. godine. U 180 Studios u Londonu, samo nekoliko blokova dalje od mesta gde je ambicija prvi put zapalila maštu osnivača dok je prenosio torbe liftom, nesvakidašnja izložba "Gucci Cosmos" prikazuje kako se njegova vizija razvijala u višedimenzionalnu priču koja je kroz generacije dobijala nove interpretacije.
Kroz vizuelnu metaforu kosmičkih revolucija, savremena umetnica Es Devlin zamislila je dizajn izložbe kao niz uronjenih svetova koji ističu teme koje su neprekidno bile prisutne u istoriji Guccija. Kustos, teoretičar mode i kritičar Maria Luisa Frisa sakupila je komade u "Kabinet čuda", srž Gucci Cosmosa, trodimenzionalno digitalno iskustvo koje predstavlja konstelaciju arhivskih komada. Posetilac putuje kroz priču o Gucciju. Putovanje počinje upečatljivim jarkocrvenim liftom hotela The Savoy, a stiže do "Gucci Ancora", debitantske modne revije kreativnog direktora Sabato De Sarna.
Gucci je izložbu kreirao i na platformi Sandbox, koja omogućava korisnicima da trguju i monetizuju virtuelnu imovinu na Ethereum blokčejnu koristeći SAND, korisnički token platforme. Gucci Cosmos Land zaljubljenicima u modu koji uspešno završe zadatke nudi kao nagradu četiri izložena modela, uključujući i one sa DeSarnove revije, kao i priliku za osvajanje dela nagradnog fonda od 100.000 SAND tokena. Strategija pozicioniranja Guccija u metaverzumu nije novost. Kering SA, grupa koja poseduje brendove Gucci (plus Saint Laurent, Alexandar McQueen i Bottega Venetu), stvorila je "laboratoriju" unutar kompanije kako bi se prilagodila ovim prostorima. Povodom stogodišnjice brenda, 2021. pokrenuto je digitalno iskustvo "Gucci Garden" na Robloxu, inspirisano realnom revijom u Firenci.
Prošle godine, Gucci je kupio poziciju u Sandboxu za prodavnicu i prostor za događaje gde je kreirana virtuelna galerija sa NFT umetničkim delima i vintage modnim komadima. Takođe, kreirane su i virtuelne patike od 12,99 dolara, koje se "nose" koristeći proširenu stvarnost na telefonu.
Potencijalno dobra vest za one koji ne uživaju u iskustvu luksuzne kupovine. Sa svim silnim obezbeđenjem, prelepim enterijerom, gde su proizvodi za gledanje, ali ne i dodirivanje osim ako zaista možete da ih kupite. Ako ne mogu da kupe Gucci u stvarnom svetu, mogu za 12 dolara da ih prošetaju u metaverzumu. Ipak, nisu svi proizvodi u virtuelnoj stvarnosti jeftiniji od realnih. Virtuelna Gucci Dionysus torbica sa prepoznatljivim paternom i pčelom svojevremeno je privukla pažnju nakon što je postigla cenu od 350.000 Robuxa (oko 4.115 dolara) na platformi Roblox, što je za 700 dolara više od maloprodajne cene za taj model od 3.400 dolara.
Inače, izložba u realnom svetu i metaverzumu dolazi u trenutku kada izveštaji govore o padu prodaje, dok se najveći brend grupacije Kering SA bori sa izazovima globalnog usporavanja prodaje luksuzne robe, ali i unutrašnjih previranja, smatra Angelina Rascouet iz Bloomberga.
Kuća je saopštila da su prihodi Guccija pali za sedam odsto u trećem kvartalu, a analitičari su očekivali pad od 6,2 odsto. U celini, prodaja u ovoj kompaniji sa sedištem u Parizu pala je za devet procenata. Brend, koji generiše oko dve trećine celokupnog operativnog profita Keringa, zamenio je izvršnog direktora i kreativnog direktora u protekloj godini. Luksuznom grupa upravlja porodica Fransoa Pinaulta, čija se neto vrednost procenjuje na 40,1 milijardu dolara u 2023. godini. Porodica Gucci nema nikakvog udela u ovoj kući nakon što je Guccijev sin, Maurizio prodao preostale akcije Investcorpu 1993. godine, dve godine pre nego što je ubijen u lobiju Guccijeve kancelarije u Milanu.