Pre više od godinu dana, kada je Valentino proglasio fuksiju bojom sezone, započela je sezona u kojoj je "Valentino pink" postala nova crna, od crvenih tepiha do izloga prodavnica velikih i malih brendova. Iza te ideje je dizajner Sabato De Sarno, koji je svojom prvom revijom “Ancora” (ital. ancore - ponovo) za Gucci, održanoj nedavno na Nedelji mode u Milanu, pokazao jasnu ambiciju da se ‘ljudi zaljube u Gucci - ponovo’.
Četrdesetogodišnji Napolitanac dolazi u Gucci sa bogatom modnom biografijom. Započeo je karijeru s Pradom 2005. godine, kasnije je radio za Dolce & Gabbana i od 2009. kao direktor muških i ženskih kolekcija u Valentinu. Imao je ključnu ulogu tokom svojih 13 godina rada zajedno s Pierpaolom Picciolijem u Valentinu, pomažući kući da se razvije iz simbola stare svetske elegancije u jednog od najdinamičnijih učesnika u modnom sistemu i na društvenim medijima, na kojima je dizajner i sam veoma aktivan.
Njegovo imenovanje za kreativnog direktora Guccija u februaru ove godine prva je pozicija koja se odnosi na vođenje cele modne kuće i sve proizvodne linije. Iako su insajderi predlagali listu poznatih imena, francuski luksuzni gigant Kering nije se odlučio za slavnog dizajnera, već široj javnosti relativno nepoznatog dizajnera koji nikada nije bio u ulozi kreativnog direktora. Serijom nekonvencionalnih izbora koji su gurali brendove iz njihovog portfolija izvan zone komfora, Kering je definitivno promenio obrazac dolazaka i odlazaka koji je godinama viđao iste dizajnere kako prelaze iz jedne modne kuće u drugu. Ovo može biti rizičan potez, čak i za Kering, ali francuska grupa tradicionalno dobro upravlja svojim resursima, tvrde analitičari.
Opširnije
Kako je dizajner iz Srbije kreirao najluksuznije tkanine za visoku modu
Bernat Klein, tekstilni i modni dizajner i kolorista poreklom iz Srbije, sarađivao je sa najvećim imenima visoke mode.
17.09.2023
Održiva moda je tema zemalja sa višim životnim standardom
Svake godine proizvede se skoro 100 milijardi komada odeće.
07.09.2023
Kako su sportisti postali najveći idoli muške mode
Ovih dana muški modni stil se neće demonstrirati na crvenim tepisima Holivuda ili na modnim pistama Pariza ili Milana.
06.09.2023
Za razliku od rodno fludine vizije bivšeg kreativnog direktora Alessandra Michelea, te njegovog eklektičnog romantizma i hrabrog kolorita kojima je nastojao i uspeo da se dopadne generaciji Z, Sarno je predstavio minimalistički izbor koji više naginje trendu "tihog luksuza”. U jednom intervjuu nedavno, De Sarno je iskazao divljenje prema brutalističkoj arhitekturi, sugerišući ljubav prema jednostavnosti, a njegova kolekcija je upravo takva. S modelima u jednostavnim i elegantnim odevnim kombinacijama, kolekcija se istakla kao značajna promena u odnosu na prethodni Gucci stil. Odeća od očigledno najkvalitetnijih materijala kojima dominiraju tamniji tonovi, od bordo crvene do tamne sive i donekle strogih linija. Ali kreativni direktor nije se odrekao "guccijevskog" stila. Kombinezoni, obuća i torbe su zadržali dvostruki G logotip i tradicionalnu Gucci uzengiju.
Modna javnost u ovom zaokretu De Sarnoa ka donekle ‘ozbijnijoj’ modnoj estetici vidi tendenciju Guccija da privuče starije kupce, spremne da plate više cene za luksuznu robu, kao i one koji nisu bili ljubitelji Micheleovog razigranog dizajna koji je svojevremeno doneo preporod brendu i bio omiljen među slavnim ličnostima.
Na prvom šouu pod De Sarnoovim vođstvom, pažnje gostiju sa A liste nije manjkalo. U prvom redu bili su Anna Vintour, Julia Roberts, Kendall Jenner, model Darya Werbowy, Ryan Gosling (koji je inače redovno nosio Gucci na promotivnoj turneji za Barbie).
Međutim, uz sve počasti sa kojima je dočekan, uključujući i to da je Kering izdao saopštenje o početku saradnje van radne nedelje, u subotu (ime dizajnera Sabato na italijanskom znači subota), pred De Sarnoom nije nimalo lak zadatak.
Prva revija dolazi u vreme neizvesnosti u potražnji za luksuzom širom sveta, usled ekonomskih izazova na ključnim tržištima poput Kine i SAD.
Brend konstantno prolazi kroz promene kako bi prevazišao "umor od brenda" koji se pripisuje tome što je prošle godine ostao u senci rasta Saint Laurenta, koji takođe posluje u okviru Kering Grupe.
Zatim, suočava se sa konkurencijom rivala poput Louis Vuittona, a prodaja Guccija u prvoj polovini godine je porasla za samo jedan odsto.
Jedan od dodatnih izazova za Gucci pod vođstvom De Sarnoa je da će ga uporediti s erom Michelea, čiji je modni preokret za Gucci bio izvanredan, smatra kolumnistkinja Bloomberga Andrea Felstead.
Gucci je prošle godine generisao prihod od oko 10,5 milijardi evra (11,2 milijarde dolara), što čini otprilike polovinu prodaje Keringa i oko dve trećine operativnog profita kompanije. “Ako De Sarno ne postigne isti zamah, investitori i komentatori mogu ga oceniti kao neuspešnog”, smatra Felstead.
Na kraju, moraćemo da sačekamo još neko vreme dok se Sarnoova potpuna kolekcija ne pojavi u prodavnicama i postane dostupna široj potrošačkoj publici. Biće interesantno videti da li će kupci i dalje sa istim samopouzdanjem birati Gucci klasične komade kao što su Jackie torbe i mokasine sa prepoznatljivim uzengijama, ili će De Sarnoova vizija inspirisati modne entuzijaste da se ponovo zaljube u Gucci putem proširenog asortimana.