Osnovan 2009. godine, Vestiaire Collective vodeća je globalna platforma za preprodaju luksuzne robe, izgrađena na poverenju, održivosti i tehnologiji. Postigavši status jednoroga 2021. godine i procenjenu vrednost od 1,1 milijarde evra, njihova misija je da transformišu modnu industriju prema održivijoj budućnosti. U razgovoru za Bloomberg Adriju, osnivačica Fanny Moizant osvrnula se na početke rada, istakla značajne strategije koje su doprinele rastu, otkrila tajnu uspeha platforme, ali i kupovne navike Adria regiona.
Pokrenuta pre gotovo deset godina u Francuskoj, platforma za preprodaju luksuzne robe Vestiaire Collective izrasla je u vodećeg aktera na tržištu polovne odeće i modnih dodataka. Moizant je na ideju o osnivanju došla tokom recesije 2009. godine kada je uočila da modne blogerke, suočene s finansijskim poteškoćama, sve češće prodaju svoje modne artikle.
U to doba nije postojala pouzdana internet stranica koja bi kupcu mogla garantovati autentičnost i ponuditi fer cenu s obzirom na stanje artikla. Internet platformu pokrenula je iz svog stana u Parizu, a u samo nekoliko meseci, Moizant i ostalih pet suosnivača uspeli su preko prijatelja da prikupe više od 2.000 komada luksuzne robe. Danas, kompanija ima kancelarije u šest zemalja sveta i dnevno primi 30.000 novih komada.
Opširnije
Zavirite u Gucci virtuelni 'kabinet čuda'
Izložba 'Gucci Cosmos', koja se do kraja godine prikazuje u Londonu, oživljava neke od najprepoznatljivijih modela tog brenda.
24.11.2023
Vertikalna integracija u sektoru luksuza dobija novo ubrzanje
Sposobnost proizvođača luksuzne robe da ostvare dvocifreni rast tokom 2023. ostaje netaknuta.
11.11.2023
Da li će prva revija Sabata De Sarnoa učiniti da se kupci luksuzne robe ponovo zaljube u Gucci?
Kada je Valentino proglasio fuksiju bojom sezone, započela je sezona u kojoj je "Valentino pink" postala nova crna.
02.10.2023
Gucci očekuje ružičastu budućnost sa Valentinom
Kering SA, vlasnik luksuznog brenda Gucci, kupio je 30 odsto udela u brendu Valentino za 1,7 milijardi evra.
03.08.2023
Aukcija dela člana porodice Hermès ostvarila 23 miliona evra
Hubert Guerrand-Hermès je doprineo i restauraciji više od 500 spomenika kulture.
21.12.2023
Kako je Hermès stvorio najveće porodično bogatstvo u Evropi odbijajući LVMH
Jednog oktobarskog dana 2010. godine, Bertrand Puech je dobio poziv od Bernarda Arnaulta.
14.12.2023
Birkin tašne donele rast prihoda Hermesu
Prodaja Hermesa beleži rast jer imućniji kupci u SAD i Evropi troše više na Birkin i Kelly torbe.
24.10.2023
Zašto bi Birkin tašna mogla biti vaša najglamuroznija i najunosnija investicija?
Svi, od TikTok senzacija do dama iz visokog društva, žele Hermesovu torbu Birkin (i Kelly).
31.07.2023
Inflacija podstiče veću preprodaju
"Samo u 2023. godini, zabeležili smo povećanje udela narudžbina u luksuznoj kategoriji za 7,27 odsto. Istovremeno, inflacija podstiče ljude da prodaju predmete kako bi upotpunili kućni budžet, što povećava našu ponudu. Ovaj priliv inventara ojačao je našu tržišnu poziciju, privlačeći i kupce i prodavače. Uprkos trenutnoj ekonomskoj klimi, prodaja nam je tokom prošle godine porasla za 25 odsto", rekla je Moizant za Bloomberg Adriju.
Prošle godine, platforma je zahvaljujući korisnicima imala 10 miliona oglasa i više od dva miliona narudžbina, dok je bruto vrednost robe iznosila 824 miliona evra.
Prosečna korpa iznosila je između 300 i 350 evra. Većinom se kupovala odeća (38 odsto), zatim obuća (22 odsto), dok su torbe (21 odsto) generisale najveću novčanu vrednost. Međutim, Moizant ističe da je i dalje rekorderka izuzetno retka torba "hermès faubourg birkin" koja je u maju 2022. godine prodata za 158.000 evra.
"U septembru 2021. naša kompanija je procenjena na 1,4 milijarde evra. U krugu finansiranja iz novembra 2023. godine, koji je vodila investicijska grupa Eurazeo, Vestiaire je procenjen na 1,1 milijardu evra. To je fer procena koja odražava trenutno okruženje", otkriva nam Moizant.
U 2021. godini, Kering, renomirana francuska luksuzna grupa koja je vlasnik poznatih modnih brendova kao što su Gucci, Saint Laurent i Bottega Veneta, investirala je u Vestiaire, čime je ova platforma za preprodaju dostigla prestižni status jednoroga i učvrstila svoje mesto u dinamičnom segmentu second-hand prodaje.
Brza moda nije dobrodošla
Nakon što je 2022. godine zabranila preprodaju odeće brendova brze mode, platforma je prošle godine tom popisu dodala još 30 brendova među kojima su H&M, Mango, Zara i Gap. Brendove je odabrao odbor od devet stručnjaka na temelju njihovog negativnog uticaja na životnu sredinu i društvo.
"Sarađujemo sa luksuznim brendovima, dizajnerima i grupama na različitim nivoima. Kao prvo, sarađujemo na našem procesu autentifikacije jer zajedno radimo na borbi protiv falsifikovane robe. Zatim, kao deo našeg programa pod nazivom Resale-as-a-Service (RaaS) koji smo osnovali 2021. godine, podržavamo brendove u uključivanju cirkularnosti u svoj poslovni model. Na primer, sarađivali smo s brendovima poput Alexander McQueena, Burberryja, Chloé i Guccija", govori Moizant i dodaje da su od osnivanja svedočili pozitivnom pomaku u stavovima prema preprodaji.
Procenjuje se da second-hand tržište vredi između 100 i 120 milijardi dolara, s predviđenim rastom od 20 do 30 odsto godišnje, prema istraživanju koje je 2022. godine Veistiaire Collective napravio sa Boston Consulting Groupom. Kako tržište polovne robe raste i kako se sa novim generacijama značajno menjaju navike potrošača, iz kompanije predviđaju značajan rast njegove vrednosti.
"Dok je second-hand roba pre bila stigmatizovana, posebno unutar luksuzne industrije, sada se slavi kao održivije rešenje i izaziva modnu nostalgiju. Naša partnerstva u RaaS-u neguju dugovečnost i korak su prema cirkularnosti. Ljubiteljima luksuza nudimo odgovornije alternative i podstičemo ih da kupuju manje, ali bolje, u skladu s našom misijom. Na poslovnom nivou, Vestiaire Collective luksuznim brendovima nudi svoje dugogodišnje iskustvo, logistiku, platformu i stručnu zajednicu, s druge strane, to nam omogućuje pristup visokokvalitetnoj ponudi. Vrlo smo ponosni na ovaj projekat, a sticanje poverenja takvih luksuznih brendova i grupa pravi je znak verodostojnosti", dodaje Moizant, čija platforma prkosi prekomernoj proizvodnji i potrošnji.
Osim što su u Vestiaire Collective investirale kompanije poput Keringa i Softbanka, prošle godine su i njihovi zaposleni mogli da kupe akcije, a nedavno su lansirali i crowdfunding kampanju.
"Naša crowdfunding kampanja označava značajnu prekretnicu u Vestiaireovom putovanju prema održivijoj modnoj budućnosti. Prvo smo prošle godine akcije ponudili našim zaposlenima, a bilo je prirodno da ovu priliku proširimo i na zajednicu koja nas prati od prvog dana", rekla je Moizant.
Torbice i dalje najdraže investicije
Brendovi čija potražnja neprestano raste su klasici kao što su Louis Vuitton, Prada, Gucci, Dior i Hermes. Neke od najtraženijih torbi u 2023. godini bile su Louis Vuittonovi modeli speedy, neverfull i pochette. Od Prade je to bila torba modela tessuto, Diorova najtraženija torba bila je kultna lady dior, a Guccijevi najpoželjniji modeli bili su jackie vintage, GG marmont i horsebit. Očekivano, kada je u pitanju Hermès, svi žele čuvenu birkinku.
"Ovi bezvremenski i heritage komadi kultnih modnih kuća smatraju se sigurnim investicijama jer tokom vremena često zadržavaju ili povećavaju vrednost. Potrošači i dalje traže visokokvalitetne komade koji će trajati duže i zadržati svoju vrednost. Lično sam dugogodišnja obožavateljka dizajnerki poput Phoebe Philo ili Marine Serre. Imam minimalistički ormar sa večnim komadima koje volim da čuvam i negujem. Takođe, ako kupim novi predmet, prodaću jedan na Vestiaireu", otkriva Moizant.
Adria region voli skupo
Ljubitelji luksuznih proizvoda u Adria regionu sve više prepoznaju vrednost i eleganciju renomiranih brendova, a istovremeno se u regionu širi i svest o prednostima kupovine polovnih luksuznih artikala.
"Na temelju naših internih podataka, naša zajednica kupaca u Hrvatskoj i Adria regionu pokazuje poseban interes za brendove kao što su Hermès, Louis Vuitton i Gucci, pri čemu je zabeležen rast od 42 odsto u odnosu na prethodnu godinu", otkriva nam Moizant u prvom intervjuu za naš region.
Posebno je zanimljiva činjenica da čak 59 odsto korisnika u Adria regionu aktivno učestvuje na tržištu preprodaje, ne samo kao kupci već i kao prodavci, što dodatno potvrđuje njihovu predanost ovoj dinamičnoj formi trgovine.
Najavljuju dalje širenje
Moizant trenutno ima dve velike uloge u kompaniji. Prva je vođenje poslovanja sa izvršnim direktorom Maximillianom Bittnerom, koji se timu pridružio 2018. godine. Druga je vođenje Vestiaireove ekspanzije, zbog čega se sa porodicom preselila u Hongkong. Takođe, strani mediji su početkom godine pisali da kompanija razmatra izlazak na berzu 2025. godine, ali Moizant nam tu vest nije komentarisala.
"Kao vodeća globalna platforma za preprodaju luksuznih brendova, želimo da nastavimo da jačamo našu prisutnost u Evropi, APAC-u i SAD. Važno nam je da koristimo naš položaj kako bismo imali pozitivan uticaj u modnoj industriji i da okupimo i druge učesnike da nam se pridruže u ovoj održivoj i cirkularnoj revoluciji. Takođe želimo da nastavimo da se fokusiramo na naš tehnološki deo i kontinuirano poboljšavamo korisničko iskustvo", rekla nam je za kraj.
Ceo tekst pročitajte na stranicama Bloomberg Adria Hrvatska.