Kering SA, vlasnik luksuznog brenda Gucci, kupio je 30 odsto udela u brendu Valentino za 1,7 milijardi evra (1,9 milijarde dolara) u gotovini.
Dogovor sa Qatar's Mayhoola fondom uključuje opciju za kupovinu preostalih 70 odsto Valentina do 2028. godine, saopštio je vlasnik Guccija. Ovaj poslovni potez deo je šireg strateškog partnerstva, što bi značilo da bi fond mogao da postane značajan akcionar u Keringu, a donosi i druge prednosti.
Naime, malo je značajnih luksuznih brendova koji su neopterećeni porodičnim udelom u vlasništvu. Valentino je kultni italijanski luksuzni brend sa jakim korenima u "haute coutureu". To može objasniti zašto je Kering bio spreman da plati visok iznos za brend koji je najpoznatiji po intenzivnoj pink boji iz kolekcije koju je kreativni direktor Pierpaolo Piccioli predstavio u martu 2022. godine.
Opširnije
Dugogodišnji šef Guccija Marco Bizzarri napušta kompaniju
Zbog lošeg poslovanja, u toku je promena uprave na vrhu luksuzne modne grupacije Kering.
19.07.2023
Vlasnik Guccija kupuje Creed radi proširenja u segmentu luksuznih parfema
Kering SA, vlasnik brenda Gucci, odlučio je da kupi proizvođača parfema Creed.
02.07.2023
Luksuzne akcije izgubile 30 milijardi dolara u jednom danu
Ovogodišnji snažan rast vrednosti akcija luksuzne robe, koji je podstakla međunarodna potražnja, doživeo je udarac u utorak.
24.05.2023
Gucci se dodvorava južnokorejskim bogatašima modnom revijom u Seulu
Sa ambicijom da iskoristi rastući privredni potencijal Južne Koreje, Gucci je organizovao prvu modnu reviju u Seulu.
21.05.2023
Kako investirati u tašne - luksuzni modni dodatak koji neće izgubiti vrednost
Usled velikih oscilacija na berzama, investiranje u luksuznu robu, a posebno brendirane tašne, postaje sve popularnije.
02.10.2022
Zašto bi Birkin tašna mogla biti vaša najglamuroznija i najunosnija investicija?
Svi, od TikTok senzacija do dama iz visokog društva, žele Hermesovu torbu Birkin (i Kelly).
31.07.2023
Valentino je u transakciji vrednovan na 5,7 milijardi evra, pri čemu je kuća ostvarila prodaju od 1,4 milijarde evra u 2022. godini i dobit pre kamata, poreza, amortizacije i deprecijacije od 350 miliona evra. To ukazuje na multiplikator akvizicije od oko 16 puta EBITDA, slično kao što je Moncler SpA platio za brend Stone Island 2020. godine.
Akvizicija je deo Keringove strategije da smanji zavisnost od Guccija, koji je prošle godine činio polovinu prodaje i dve trećine operativne dobiti grupe. Međutim, Gucci nije postigao očekivane rezultate u poslednje vreme, sa rastom prodaje od svega jedan odsto u drugom kvartalu, što je daleko ispod rasta od 21 odsto koji je zabeležila modna i divizija proizvoda od kože LVMH.
Kering takođe ima snažan dosije u osvežavanju modnih brendova, kao što su Saint Laurent, Bottega Veneta i Balenciaga (barem pre reklamnog skandala od prošle godine). Kompanija veoma dobro poznaje menadžment Valentina. Sabato de Sarno, novi dizajner Guccija, prešao je u Gucci iz Valentina, a izvršni direktor Valentina Jacopo Venturini ranije je bio glavni trgovinski direktor Guccija. On je bio jedna trećina trijumvirata koji je zaslužan za renesansu Guccija od pre osam godina, zajedno sa odlazećim izvršnim direktorom Guccija Marcom Bizzarrijem i bivšim dizajnerom Alessandrom Micheleom.
S druge strane, Valentino će imati koristi od pripadnosti jednoj od najvećih luksuznih grupa na svetu. Najveći igrači imaju resurse za ulaganje u najupečatljivije marketinške kampanje, najbolje prodavnice i prestižne dizajnere, što otežava poziciju kompanijama srednje veličine u tom sektoru.
Kering i Mayhoola će raditi i na drugim poslovnim prilikama. To može uključivati naočare i parfeme. Francuska modna kuća Balmain, koja takođe pripada katarskom investitoru, zasada nije predviđena ovim sporazumom. Međutim, to ostaje jedna od mogućih opcija za budućnost.
Ipak, pomalo je iznenađujuće što se Kering opredelio za dodatno ulaganje u modu, posebno jer Valentino nije previše daleko pozicioniran od Saint Laurenta. Kompanija bi zaista trebalo da stiče dalje resurse u industriji lepote, gde je nedavno kupila luksuznu kuću za parfeme Creed, ili u nakitu, gde trenutno ima manju zastupljenost, iako je delimično ograničena dostupnošću odgovarajućih resursa.
I dok je Valentino uživao u trenucima uspeha, još nije ispunio svoj puni potencijal. To znači da postoji prostor za rast, što iziskuje puno posla, a Kering je već prilično zauzet sa radom na svojim drugim brendovima. Benefit Valentina bi mogao biti u višem pozicioniranju i postizanju veće vidljivosti. Kering je već na tom putu sa Guccijem dok istovremeno pokušava da obnovi momentum sa Balenciagom.
U zavisnosti od toga koliko će Kering biti uključen u samo upravljanje - imaće mesto u upravnom odboru i želeti da ubrza rast i razvoj brenda - menadžment bi mogao biti previše opterećen. Kompanija je nedavno najavila promene na vrhu menadžmenta, uključujući i Bizzarrijev odlazak iz Guccija.
I dok Kering ima jaku bilansnu poziciju nakon tri godine rasta u luksuznom sektoru, sa investicijom od 3,5 milijardi evra za preuzimanje Creeda, neto dug, bez obaveza zakupa, verovatno će preći 3,9 milijardi evra, koliko je iznosio 30. juna.
Ipak, vredi se setiti da je Kering majstor u tome da modnim brendovima obnovi privlačnost. U svetu visokokvalitetnih proizvoda, kada brend preuzme industrijski div, retko kada se ponovo samostalno pojavljuje na tržištu. Dakle, ako Kering uspe da unapredi Valentino, biće to 'život u ružičastom'!