Ovogodišnji snažan rast vrednosti akcija luksuzne robe koji je podstakla međunarodna potražnja, posebno iz Kine, doživeo je udarac u utorak kada je u sektoru zbrisano više od 30 milijardi dolara. Akcije Hermès Internationala pale su čak za 5,5 odsto, dok je LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE pao za oko četiri odsto, a vlasnik Guccija Kering SA zabeležio je pad od više od dva procenta.
Industrija luksuzne robe lane je za evropsko tržište akcija postala ono što su dominantne tehnološke kompanije za Sjedinjene Američke Države (SAD) - velike firme rastu bez obzira na to da li privreda raste ili pada. Međutim, poverenje u to stanovište sada je poljuljano, jer su učesnici konferencije luksuza u Parizu koju je organizovao Morgan Stanley izvestili o "relativno slabijem" učinku u SAD, prema rečima Edouarda Aubina, analitičara investicione banke. To odražava "slabost ambicioznog potrošača".
Veća potražnja na ostalim tržištima uravnotežila je pad u SAD, ocenjuju u Morgan Stanleyju. "Sve u svemu, smatrali smo da su kompanije otporne, te da je kontinuirano meko sletanje u SAD uveliko nadoknađeno snagom na drugim tržištima."
Opširnije
Koliko košta ulaznica za krug najbogatijih na svetu
Ako želite da se pridružite najbogatijima u Monaku, moraćete da imate osmocifreno bogatstvo.
17.05.2023
Kako Diorova stilska putovanja i dalje diktiraju modne (i finansijske) trendove
Dior je voleo putovanja. I ruže (ali o tome nekom drugom prilikom).
29.04.2023
Lista najboljih satova za poklon koji nisu 'rolex' ili 'patek'
Donosimo listu 17 satova idealnih za poklon.
30.12.2022
I Azija i SAD su važna tržišta za evropske luksuzne kompanije. Prema godišnjem izveštaju LVMH, Azija bez Japana činila je 30 odsto prodaje te kompanije u 2022. godini, dok je SAD činio 27 procenata.
Analitičari Deutsche Bank AG takođe su naveli da usporavanje u SAD sada izaziva sve veću zabrinutost. Iako je oporavak kineske potražnje bio među ključnim pokretačima snažne prodaje, ulagači će od sada verovatno biti izbirljivi, dodali su.
Ipak, luksuzne akcije ove godine su znatno nadmašile rezultate: LVMH je porastao za 25 odsto, a Hermès za 34 odsto. Obe kompanije su nadmašile desetoprocentni rast indeksa Stoxx Europe 600. Ni LVMH ni Hermès nisu odmah bili dostupni za komentar.
"Luksuzni sektor, s premijom na istorijski visokim nivoima, i dalje mnogim ulagačima pruža brojne prilike", kaže analitičar Deutsche Banka Matt Garland.
Tržišna vrednost LVMH prošlog meseca je probila nivo od 500 milijardi dolara, a LVMH je postao prva evropska kompanija koja je prešla tu magičnu granicu. Te dobitke firma je ostvarila u uslovima šireg privrednog usporavanja jer su se investitori kladili da će kineski kupci želeti da potroše više nakon što izađu iz jedne od najstrožih blokada na svetu. Prošlog meseca, akcije LVMH dosegle su rekord nakon što je kompanija izvestila o porastu prodaje, dok je Hermès - pošto su kineski potrošači razgrabili njegove skupe šalove i Kelly torbice - takođe zabeležio kvartalni skok prodaje.
Međutim, pojavili su se rani znakovi upozorenja, a LVMH napominje da beleži usporavanje rasta u SAD, dok je britanski modni brend Burberry Group izvestio o ublažavanja potražnje za patikama među mlađim Amerikancima.
- U pisanju teksta pomogli Michael Msika i Julien Ponthus.