Za LVMH i druge akcije luksuznih proizvoda, prospekti za 2024. počinju da izgledaju kao obrnuti tok 2023. godine.
Za razliku od ove godine, kada je ponovno otvaranje Kine podstaklo kupovinu skupocenih torbi i nakita pre nego što je izgubilo zamah, investitori očekuju da će 2024. početi slabo pre nego što dođe do oživljavanja u drugoj polovini godine. Kako to analitičari BNP Paribasa opisuju, sledeća godina će verovatno biti "igra u dva poluvremena" za akcije luksuznih brendova poput Richemonta i vlasnika Guccija, Kering SA.
Trenutno, poletan početak 2023. godine koji je privremeno gurnuo LVMH iznad tržišne vrednosti od 500 milijardi dolara predstavlja daleku uspomenu. Sentiment je pokvaren nizom ekonomskih pokazatelja koji ukazuju na sporiji oporavak u Kini, čiji potrošači trenutno čine oko četvrtinu procenjenog svetskog tržišta luksuza od 362 milijarde evra i potencijalno 40 odsto do 2030. godine.
Opširnije
Pet knjiga koje su inspirisale biznis elitu u 2023.
Svake godine Bloomberg objavljuje listu knjiga na vrhu polica nekih od najvećih svetskih biznis lidera i uticajnih osoba.
17.12.2023
Decembarski spori ritam u bioskopima ne važi za Beyonce i njenu ‘Renesansu’
Beyoncin koncertni film je na prvom mestu s ostvarenim 21 milionom dolara u prodaji karata samo u Severnoj Americi.
15.12.2023
Zašto bi penkalo moglo biti vaša najbolja investicija
Veličina globalnog tržišta luksuznih olovaka procenjena je na 2,5 milijardi dolara u 2022.
16.12.2023
Otkrijte draguljara koji je ujedno i najbolje čuvana venecijanska tajna
"Radije biram manje kupaca, ali da budu oni koji razumeju ovaj posao", kaže Attillio Codognato.
13.12.2023
Da li ste spremni da platite 60.000 dolara za desert
Ne, ne govorimo o popularnim poslastičarnicama u svetskim metropolama, niti o kreacijama Michelin šefova.
08.12.2023
Povećanje potražnje kineskih kupaca biće ključno u potvrđivanju očekivanja bolje druge polovine godine.
"Da, trenutno je promenjivo", rekao je Flavio Cereda, menadžer investicija u GAM UK Ltd. "Do Uskrsa, bio bih iznenađen ako ne bismo imali znakove za preokret."
Veliki momenat za luksuz tokom pandemije je obogatio njegovu trajnu privlačnost, podstičući poređenja ove industrije sa dominacijom tehnoloških akcija u SAD. Ključna atrakcija je činjenica da ikonični brendovi uživaju u moći cenovne politike koja obično nadmašuje inflaciju i štiti njihove profitne marže.
Kupci ne mogu pronaći dovoljno poželjnih torbi Hermès International, na primer, čije cene mogu biti od oko 8.000 dolara pa sve do desetina hiljada dolara. Njihove akcije nisu pokazale nikakvu slabost u odnosu na konkurenciju, dostigavši rekordne nivoe prošle nedelje.
Ipak, iako su kompanije poput LVMH-a i Richemonta još uvek više od 15 odsto ispod svog vrhunca iz 2023. godine, neki investitori posmatraju to kao priliku da se uloži u akcije.
"Nismo bili skloni investiranju kada su vrednosti bile na vrhu ranije ove godine", rekao je Raphael Thuin, šef strategija na tržištu kapitala u Tikehau Capital. "S obzirom na povlačenje tržišta, počinjemo ponovo da ulažemo u ovaj sektor."
Ipak, nezahvalno prvo tromesečje se predviđa nakon što je kupovina kineskih potrošača dostigla vrhunac u istom periodu ove godine, prema analizi Chris Gaoa, analitičara u CLSA Ltd.
Ta poređenja će se ublažiti u drugoj polovini 2024. godine, rekla je analitičarka Bloomberg Intelligence Deborah Aitken. Osećanju će doprineti rast turizma i povećanje potražnje kineskih potrošača, gurajući potrošnju dalje od osnove prihoda iz 2019. i njihovog globalnog tržišnog udela na 25 odsto, rekla je ona.
S druge strane, kupci koji su podržavali luksuz tokom superciklusa možda se neće vratiti, već će se okrenuti iskustvima, upozorava izvršni direktor Telsey Advisory Group Dana Telsey.
Brokeri takođe trezvenije gledaju na sektor zbog mogućnosti slabije tražnje i neizvesnih ekonomskih izgleda.
JPMorgan i Morgan Stanley su nedavno snizili rejting LVMH-a na neutralan stav, dok je HSBC uzeo sekiru za svoje ciljeve za cene akcija za ovaj sektor, rekavši da industrija nije otporna na recesiju.
Ipak, luksuzne kompanije su obično mnogo otpornije od drugih kategorija potrošača zbog snage svojih brendova, rekao je Cereda iz GAM-a.
"Kratkoročno, ne vidim da će se ovi investitori vratiti jer nedostaje katalizator", rekao je portfolio menadžer BNP Paribas Asset Managementa Olivier Rudigoz. "Za dugoročne investitore, međutim, mislimo da je to industrija koja je veoma dobro pozicionirana, posebno prema rastućoj srednjoj klasi Kine i drugih zemalja u usponu."
Zašto još ne treba ulagati u evropske luksuzne akcije, pročitajte OVDE.