"Radije biram manje kupaca, ali da budu oni koji razumeju ovaj posao", kaže Attillio Codognato, vlasnik juvelirske radnje Casa Codognato u Veneciji. "Ponekad prođe i pet dana bez ikoga, a ponekad dođe i desetoro. Nemoguće je znati." Tokom visoke turističke sezone i karnevala, on zatvara radnju, izbegavajući gužvu. "Karneval mi se ne dopada", kaže. "Previše ljudi, previše nehigijenski."
U svakom slučaju, ionako samo retki turisti mogu da priušte njegove kreacije, koje koštaju od 8.500 do 160.000 dolara, ponekad i više. Inače, radnju je osnovao njegov pradeda Simeone, koji je pre toga bio trgovac starim slikama i umetničkim predmetima. Simeoneov sin, prvi Attillio rođen 1867. godine, obučavao se kao juvelir i počeo je da dizajnira složene komade inspirisane etrurskim blagom koje su otprilike u to vreme iskopavali arheolozi.
Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Ernest Hemingway, Maria Callas, Luchino Visconti, Damien Hirst, Nicolas Cage, Natalia Vodianova - dugačka je lista slavnih kiljenata ove kuće.
Oni očigledno vole Attilliove neobične i smele kreacije, ali izgleda i njegove poznate večere i druženja. Tako je Andy Warhol u svojim dnevnicima opisao večeru iz 1977. godine u palati Codognato na Velikom kanalu u Veneciji: "Velika dvorana bila je postavljena za 100 ljudi", piše Warhol, opisujući slavlje do kasno u noć, čak i nakon što je zgradu potresao zemljotres, gurajući goste i slike niz stepenice. U tekstu novinarke Caroline Winter za Bloomberg, koja je imala prilike da upozna vlasnika, navodi se tada da je, kao član Međunarodnog saveta londonskog muzeja Tate, Codognato i dalje nastavio da organizuje večere tokom Venecijanskog bijenala.
A što se ponude tiče, ono što privlači klijente je elegantna izrada i dizajn, ali i motivi i simboli inspirisani latinskim memento mori - "seti se da moraš umreti". Dakle, ako ste spremni na mistiku, erotske i "nestašne" toteme, lobanje, krstove u eklektičnom stilu, pogledajte video u prilogu.