Dior je voleo putovanja. I ruže (ali o tome nekom drugom prilikom). Redovno je posećivao London, Istanbul, Atinu, Lenjingrad i proveo skoro godinu dana na Balearskim ostrvima oporavljajući se od bolesti u svojim mladalačkim danima, još pre nego što će putovanja biti sastavni deo njegove slave. Arhitektura, monumentalni spomenici, lokalni zanati, umetnost i materijali različitih gradova i zemalja inspirisali su ga, a taj kreativni potencijal je rastao kako je rastao i uticaj njegovog rada širom sveta, od Severne Amerike do Japana.
U svojoj autobiografiji Dior opisuje kako je još kao dečak bio očaran japanskom ikonografijom enterijera porodične kuće i da ga je to opredelilo da veoma često bira bogatu svilu oslikanu tradicionalnim japanskim motivima, pa čak i inkorporira esencijalne delove tradicionalne japanske nošnje u sopstvene kreacije, na primer, široke pojaseve i okovratnike poput onih kakvi se mogu naći na klasičnom kimonu, te motive poput rascvetanog trešnjinog drveta, Hokusai slika.
Opširnije
Burberry bi da Britaniju ponovo predstavi kao kul, uz tartan i viski
Burberryjev novi kreativni dizajner Daniel Lee održao je svoju prvu modnu reviju.
21.02.2023
Pharrell Williams novi kreativni direktor Louis Vuittona
Williams će debitovati s muškom kolekcijom na Pariskoj nedelji mode zakazanoj za jun.
16.02.2023
Gospodin Milion: Kako je Paco Rabanne promenio svet mode
Rabanne je na modne revije uveo raznovrstan odabir manekenki, puštao je muziku u toku revija i prvi je predstavio odeću koja je bila od svakodnevnih materijala, a ne od tkanine.
03.02.2023
Legendarna Tiffany radnja na Petoj aveniji u Njujorku ponovo radi
Novi izgled Tiffany & Co. flagship radnje na Petoj aveniji u Njujorku koja sada nosi naziv ‘Landmark’.
26.04.2023
LVMH dostigao vrednost od 500 milijardi dolara, prvi u Evropi
LVMH je postao prva evropska kompanija čija je tržišna vrednost dostigla 500 milijardi dolara.
24.04.2023
U knjizi koja je nastala kao omaž spektakularnoj izložbi “Christian Dior: Dizajner snova” prikazanoj u Victoria & Albert Muzeju u Londonu 2019. godine, autori Oriole Cullen i Connie Karol Burks su celu sekciju posvetili haljinama koje su imenovane po zemljama koje su inspirisale slavnog kreatora: Meksiko, Egipat, Japan, Kina, a u kojoj su tri koje nose naziv “Indija” nastale kao rad samog kreatora 1956. godine, i “Shalimar” potpisana od strane Gianfranco Ferréa, koji je bio kreativni direktor kuće od 1989. do 1996.
Ferré nije jedini kreativni naslednik koji je sledio strast prema egzotičnim predelima, različitim kulturnim nasleđima i etno-obeležjima idejnog tvorca slavne modne imperije.
Meksiko je, recimo, nadahnuo kolekciju “Cruise” Marie Grazie Chiuri, koja slavi neustrašive jahačice konja odevene u tradicionalne haljine ukrašene vezom sa širokim suknjama poput onih koje su nosile žene vojnici tokom meksičke revolucije.
Tkanine i forma tradicionalne suknje na preklop iz doba kineske dinastije Han te voluminozni, ornamentalni srebrni nakit kakav se vekovima nosio u provincijama na jugozapadu Kine, inspirisala je Galliana za monumentalnu, slojevitu kreaciju ‘Principessa Eleonora’, a haute couture kolekcija za proleće/leto 2004. godine dramatično je i autentično modno ovaploćenje egipatskih bogova.
Inspiracija putovanjima nije izostala ni kada su u pitanju parfemi. ‘Christian Dior Eden - Roc’ nastao je u čast 150 godina postojanja hotela na Azurnoj obali poznatog i po tome što je tokom svog dugog postojanja predstavljao najluksuzniju destinaciju u tome delu sveta i svojevrsnu oazu legendarne ‘Izgubljene generacije’, uključujući Ernesta Hemingwaya i F. Scott Fitzgeralda - Hotel du Cap-Eden-Roc u Antibima. Parfem koji je lični projekat LVMH parfumera Françoisa Demachyja ženstven je baš kao i Belle Epoque arhitektura samog hotelskog zdanja koje nalikuje zamkovima iz romantične literature u zagrljaju borove šume i mora. Jak u cvetnom potpisu, sa naglašenim jasminom, ali i citrusima i drvenastim tonovima, ovaj parfem iz Privée kolekcije senzualna je oda zavodljivoj, glamuroznoj atmosferi francuske rivijere. Parfem je dostupan u tri boje: zelenoj kao borovina, žutoj kao sunce i plavoj kao more.
Ista igra boja često je prisutna u setovima senki za oči kada je make-up u pitanju, od omiljene azurno plave do suncem okupane oranž nijanse.
Dior Backstage Glow Face Pallete, recimo, omiljeni je make-up saveznik kada želimo da inkarniramo svetlucavost idealnog letnjeg dana na omiljenoj plaži uz dodavanje i izbor zlata sa toplim bakarnim tonovima, te korala i/ili bronze za jače preplanuo ten.
Aktuelna kreativna direktorka, Maria Grazia Ciuri otišla je i korak dalje pa je deo inspiracije putovanjima prenela i na liniju posuđa Dior Maison kada je u okviru kolekcije ‘Cruise 2022’ predstavljene spektakularnom revijom u Atini, sarađivala sa grčkim radionicama koje i dalje čuvaju tradicionalno zanatsko umeće. Ručno izrađena vrhunska umetnost na stolu ujedinjuje sunčane dane malih grčkih mesta sa motivima inspirisanim grčkom mitologijom, kojom je slavni kreator bio očaran. Živahne boje i ručno izrađene čaše, podmetači i činije elegantan su prikaz bogate istorije kako antičke kulture, tako i antičkog čoveka kakav je Dior bio.
Verujući da se svi na kraju vraćamo nekoj svojoj kući, kao poslednje u nizu kreativnih dostignuća na temu putovanja izdvajamo liniju nakita koji je guru za nakit kuće Dior Victorie de Castellane dizajnirao kao odgovor na Diorove uspomene iz detinjstva i osmokrake kompase koji krase krovove kuća pored mora u Francuskoj, pa tako i obalskog mesta Granville u kojem je kreator rođen i odrastao. Kolekcija nosi naziv Rose de Vents (ruža vetrova na francuskom) i predstavlja veoma delikatne medaljone, odnosno kompase u žutom i roze zlatu, biserima, pink opalu ili tirkizu na tananim lančićima narukvice ili ogrlice.
*Ako vam se sviđa ovạj sadržaj, imate ideju ili komentar, pišite nam na luxury@bloombergadria.com