Novi izgled Tiffany & Co. flagship radnje na Petoj aveniji u Njujorku koja sada nosi naziv ‘Landmark’, obeležje je nove ere za legendarni američki juvelirski brend koji posluje u okviru LVMH grupacije i najveća investicija u maloprodajni objekat ovog giganta ikada napravljena.
U predvečerje svečanog otvaranja 28. aprila, direktor Anthony Ledru otkrio je Bloombergu detalje novog koncepta i ambicije da se udovolji potrebama najelitnijih klijenata.
Novi enterijer radnje izgleda fenomenalno. Koji Vam je omiljeni deo Landmarka?
Imam zapravo dva. Prvi je prizemlje; ima nečeg veoma velikodušnog u njemu. I veoma američkog. Raspored je isti kao onaj koji smo imali 1940, veoma pristupačan i prijemčiv za sve. Ali kada uđete, sada je tu i svetlarnik koji doprinosi modernosti prostora i daje više svetla. I na svakoj strani su (na digitalnim ekranima) najpoznatiji prizori Njujorka, Central parka.
I drugi omiljeni deo mi je penthaus na 10. spratu, koji je sasvim drugačiji i superekskluzivan. Možda je za svega jednog, dva, tri ili nijednog VIP klijenta dnevno.
U januaru, Bernard Arnault je podelio neke rezultate i izjavio da je privremena radnja donosila 200 miliona dolara u prodaji godišnje. Takođe je izjavio da smatra da će nova donositi 400 miliona. Imate li neki vremenski okvir za ovaj cilj?
Sasvim očekivano uvek težimo najvišim ciljevima. Ne pravite ovakvu investiciju a da ne očekujete određeni uticaj. Ali opsesija je zapravo u vezi sa poželjnošću brenda. Ono što želimo da kreiramo je san. Pokušavamo da dodamo autentično, sveprožimajuće iskustvo i određenu kulturnu dimenziju projektu.
Nekada je to bila najveća juvelirnica na svetu. To je u redu. Ali mislim da 2023. treba da donesemo mnogo više na sto. Tri dimenzije koje sam spomenuo stvoriće poželjnost. A to se pretvara u transakcije.
To je mnogo veća radnja nego pre. Doslovno su potrebni sati da se obiđe. To je razlog što smo kreirali različito iskustvo na svakom spratu. Estetski pristup iz naše prošlosti, koji je verovatno imao smisla 1920. godine, bila je doslednost. Ne verujem da ste u prošlosti mogli shvatiti na kojem ste spratu. Sve je bilo isto.
Danas je vrlo drugačije. Ostajete iznenađeni sprat po sprat. Mislim da bi neki ljudi mogli provesti pola dana, ručati, doručkovati ili večerati u Blue Box Cafeu Daniela Bouluda koji je u okviru radnje.
U prošlosti se oslanjalo na to da samo ova radnja donosi 10 odsto celokupne Tiffany prodaje. Mislite li da će se to povećati? Ili smanjiti zbog otvaranja drugih radnji širom sveta?
Ova radnja je imala izvanrednu težinu u prošlosti jer je Tiffany bio ekstremno usmeren ka Severnoj Americi, možda i previše. Strategija brenda sada je širenje, posebno u Evropi. Imamo potencijal na tržištima gde je većina naših konkurenata u kasnoj fazi. Pa ipak, kada razmišljate o Tiffanyju, danas zapravo nemamo vodeću flagship radnju u Parizu.
Hoćete li izgraditi jednu?
Postoje diskusije oko toga. Sigurno nam trebaju jedna ili dve tamo. Potencijalno nam treba jedna intimnija oko Place Vendômea i jedna veća oko Champs-Élysées-a, što je ekvivalent Pete avenije. Već smo tamo, ali može to mnogo bolje.
Otvaramo jednu radnju u Milanu na Via Monte Napoleone. Sada smo odmah iza Duoma. Postoji ogroman potencijal. Takođe ćemo renovirati naše radnje u Londonu. Evropa će biti veliki fokus u daljem radu.
Prilično je izvanredno ono što se dešava na Bliskom istoku. Od ponovnog otvaranja radnje u Dubai Mallu pre nedelju dana, rezultat je zaista impresivan. Kada gledamo jugoistočnu Aziju, to je isti pristup. I naravno da imamo potencijal koji i drugi imaju u Kini. Naš vodeći flagship Ginza u Tokiju ponovo se otvara u julu.
Možemo li i dalje da rastemo na američkom kontinentu? Verujem da je potencijal podjednako velik. Nismo mnogo ulagali u poslednjih 10 godina u smislu inovacija. To je za nas najveća prilika.
Možete li nam reći koliko je koštala obnova Landmarka?
Ne, ne mogu, ali to je najveća investicija LVMH-a u jednu radnju ikada napravljena. Mislim da to puno govori.
Doseže li milijardu dolara?
Ne. Uopšte ne doseže milijardu.
Hoće li biti novih linija proizvoda ili novih kategorija koje su vezane uz koncept radnje?
Imamo nekoliko ekskluzivnih, limitiranih serija predivnih satova. Satovi s nakitom će biti u fokusu više od svega. Planira se linija Tiffany 57, koja će koštati u rasponu od 500.000 dolara. Zatim imamo sat Union Square, nazvan po našoj flagship radnji iz 19. veka.
Postojaće, dakle, ova ograničena izdanja, plus novi modeli satova u okviru Schlumberger kolekcije (nazvane po dizajneru Tiffanyja iz 20. veka, Jeanu Schlumbergeru). Verujemo da možemo napraviti nešto vrlo prefinjeno i istinski vrhunsko. Ti će satovi koštati oko stotinu hiljada dolara. Poenta je uskladiti posao sa satovima i posao s nakitom.
Otkako je LVMH preuzeo Tiffany, sarađivali ste sa brendovima sportske odeće Supreme i Nike. Neki od vaših evropskih konkurenata ne bi se upustili u takve vrste saradnje. Mislite li da je to riskantno?
Ono što je riskantno je ne rizikovati. Na jednoj strani imate evropske brendove koji se uglavnom fokusiraju na nasleđe i mislim da to ima smisla za njih. Zatim imate modne marke koje se uglavnom fokusiraju na modernost. Verujemo da smo pomalo mešavina oba sveta. Kad pogledate Tiffany, to je način na koji radimo već 186 godina. S jedne strane, to su Diamond Kings, Schlumberger, Bela kuća. To je deo baštine. S druge strane, Tiffany je takođe deo pop kulture. Pokrenuli smo koncept dizajnera sa kojima bliko sarađujemo unutar kuće: Picasso, Peretti. To je zaista deo naše DNK.
Kad nas kritikuju, to je verovatno dobar znak. Kada pominjete Nike, to su dva legendarna brenda zajedno.
U radnji postoji veliki broj dela savremene umetnosti u Tiffany plavkastim nijansama, dela umetnika poput Basquiata i Daniela Arshama. Prošle godine, trgovac umetničkim delima Larry Gagosian postigao je aukcijski rekord kada je u pitanju rad američkog umetnika kupovinom Shot Sage Blue Marilyn (1964) Andy Warhola za 195 miliona dolara za nepoznatog naručioca. Kada se radnja otvori, hoćemo li videti ovo delo u njoj?
Nemam komentar.
Da li se Tiffany suočava sa smanjenom potražnjom, posebno u Americi?
Očigledno je ceo svet malo usporio. Bilo je nekoliko potresa u prethodnih 12 meseci. Ali i dalje smo u dobroj formi. Verujemo u to da su investicije koje radimo dugoročne. Landmark će se, nadamo se, u sledećih 50 ili stotinu godina isplatiti na nivou ulaganja. U Americi ćemo imati uspone i padove. Dogodilo se to već 2001, 2008. Dobra vest je da se u Americi uvek vrlo brzo povratite.
Možete li nam reći nešto o VIP uslugama u Landmarku?
To je velika promena u odnosu na pre, jer smo ranije imali vrlo malo privatnih prostora. Sada imamo izdašne VIP prostore, uključujući penthause. Prostor ima skoro 2.500 kvadratnih metara, zovemo ga "dijamant na krovu".
Čini se da je sa LVMH nebo granica kada je u pitanju ulaganje u brend.
Mislim da je velika razlika između toga biti nezavistan i biti izlistan na berzi. Bio sam u Tiffanyju pre akvizicije, tako da tačno znam šta je bilo moguće, a šta ne.
Sa LMVH, imaćemo sredstava i načina da izađemo u susret našim ambicijama. Postoji taj pogled na duže staze i dugoročno ulaganje. Sa Landmarkom ćete videti transformaciju maloprodaje koja će se dogoditi u sledeća 24 meseca. Kada imate ova tri elementa, to je promena u igri: imate više prometa, imate više kvalitetnog prometa i imate srećnije klijente koji se povezuju sa brendom i zadržavaju duže.