S obzirom na najnovija povećanja cena luksuzne robe, tržište luksuza postalo je sličnije berzi nego što smo mogli pretpostaviti. Louis Vuitton je podigao cenu svoje popularne Neverfull GM torbe u SAD za 4,8 odsto nakon uvođenja 10 odsto carina na robu iz Evropske unije. Popularna torba od platna sa slavnim monogramom sada košta 2.200 dolara na američkom kompanijskom sajtu. Samo nedelju dana pre koštala je 100 dolara manje.
A, kako stvari stoje, izgleda da ćemo morati da se naviknemo na takve promene, jer LVMH najavljuje i šire poskupljenje svojih torbi kako bi nadoknadio dodatne troškove, prateći slične poteze luksuznih konkurenata poput Hermèsa.
LVMH, koji je poznat po tome što ne deli finansijske performanse po brendovima, i dalje računa na Louis Vuitton kao svog glavnog igrača — ovaj brend čini oko četvrtine ukupnog prihoda i više od polovine profita konglomerata. Što se tiče brojki, Louis Vuitton je prošle godine ostvario prodaju od 21,6 milijardi evra, što ga čini najvećim luksuznim modnim brendom na svetu.
Opširnije

Hermès raste jer se oslanja isključivo na jedno, ali pažljivo čuvano ime
Za razliku od LVMH, koji u svom portfoliju ima više desetina luksuznih brendova (od Louis Vuittona do Christian Diora, Givenchyja, Tag Heuera), Hermès nastavlja da beleži stabilan i organski rast, oslanjajući se isključivo na snagu jednog, pažljivo čuvanog imena.
19.04.2025

Novi talas Trumpovih carina ozbiljna je klackalica za luksuznu robu
Neke od najstrožih carina na uvoz koje je Trump najavio u sredu usmerene su na najveće proizvodne centre odeće i obuće u Aziji. Za EU uvedeno dodatnih 20, a za Švajcarsku 31 odsto. Šta to znači za modnu industriju i da li ćemo svi više plaćati za luksuznu robu?
03.04.2025

Kako trgovinski rat između SAD i EU utiče na vaš ormar
Visoke carine i globalni ekonomski pritisci povećavaju cene luksuznih proizvoda i ugrožavaju stotine hiljada radna mesta. Uzimajući u obzir posledice koje se već osećaju u industriji luksuza, pitanje je kako se trgovinski rat odražava na nas, krajnje potrošače?
13.03.2025

Kako je Gucci ispao sa modne piste?
Gucci, legendarna italijanska kuća nekada sinonim za raskošan luksuz, davno se survala sa svoje ekskluzivne pozicije.
15.05.2024
Da luksuzni sektor nije baš u najboljoj formi, pokazuju i rezultati Kering SA koji je u poslednjem kvartalu prijavio pad prodaje Guccija za 25 odsto, što je veći pad nego što se očekivalo. Kering, koji više od 60 odsto svog profita duguje upravo Gucciju, sada se suočava s težim izazovima, a oporavak brenda je neizvestan.
Pored Keringovih unutrašnjih problema, tu su i carine i opšte usporavanje indsutrsije luksuza. Foto Benjamin Girette/Bloomberg
Novinarka Bloomberga, Angelina Rascouet je za Bloomberg Adria Connect izjavila da se oporavak Guccija može očekivati tek 2026. godine, dok su svi pogledi uprti u Demnu, koji će prvi put pokazati svoj uticaj na brend na modnoj reviji u septembru. Prethodni dizajner, Sabato de Sarno, je bio na toj poziciji manje od dve godine i, uprkos značajnom zaokretu ka ozbiljnijoj estetici, nije uspeo da privuče bogatiju klijentelu.
Rascout je najavila da će drugi deo godine biti još izazovniji za industriju luksuza, sa dodatnim poskupljenjima usled pokušaja da se ublaže posledice Trumpovih carina na evropsku robu. Međutim, u velikoj šemi, Rascouet smatra da ovo povećanje cena nije izuzetno veliko, jer luksuzni brendovi inače redovno podižu cene. Kao dokaz da su neki modni brendovi nastaavili sa podizanjem cena uprkos slabijoj potražnji, a i pre Trumpovih carina, Chanel je prošle godine povisio cenu svoje najpoznatije torbe na 10.300 evra, što predstavlja povećanje od oko 6,2% u odnosu na prethodnu godinu.Podsetimo da je ista torba pre deset godina koštala tri puta manje.
Turbulencije se odfražavaju i na finansije samih vlasnika i osnivača luksuznih divova. François Pinault, osamdesetogodišnji osnivač Kering SA, video je kako je bogatstvo njegove porodice opalo za više od dve trećine od pandemijskog booma, dok njegov sin pokušava da povrati tržišni položaj najveće luksuzne marke francuskog konglomerata, Guccija. Prema Bloomberg Billionaires Index-u, Pinaultovo neto bogatstvo opalo je za 69 odsto, sa 18,6 milijardi dolara od avgusta 2021. godine, što predstavlja najveći pad u dolarima u tom periodu na listi, uključujući i Bernarda Arnaulta, osnivača konkurentskog LVMH-a, koji je takođe pogođen padom potražnje za luksuznim proizvodima.
Performanse akcija Keringa su frustrirajuće i nisu ni blizu briljantne", izjavio je sin François-Henri Pinault, predsednik i izvršni direktor, akcionarima na godišnjoj skupštini u Parizu. "To je značajan pad koji znam da donosi razočarenje i finansijske posledice."
Chanel torba redovno poskupljuje. Foto: Bloomberg
Vlasnici Guccija su prilikom uvođenja novih mera izjavili da neće premeštati proizvodnju u SAD kako bi ublažili udar carina, da bi "održali prestiž 'made in EU' za svoj portfolio". Oni, pak, koji jesu, kao Trumpov prijatelj Arnault, žale se da kvalitet koje tamošnje fabrike nude nije zadovoljavajući. Poslednjih dana, mediji prenose na osnovu iskaza bivših radnika, da je najveći problem u fabrici u Teksasu, jer nema dovoljno kvalifikovanih radnika za kožu. "Trebale su im godine da nauče da urade jednostavne džepove na Neverfull modelu", kazao je jedan od izvora. U toj fabrici rade se, pored ovog modela, komponente ili celi modeli tašni Felice i Metis.
U svojim promotivnim materijalima Louis Vuitton posebno naglašava preciznost izrade i umešnost svojih zanatlija poznatih kao 'petites mains' koji koriste procese koji su ustanovljeni još sredinom 19. veka. Oni ručno ili laserom seku odnosno kroje delove platna i kože, a onda ih sklapaju koristeći industrijske šivaće mašine. Ne znamo koliko su plaćeni ovi umetnici u Evropi, ali Reuters izveštava da zanatlije u fabrici u Teksasu zarađuju 13 dolara na sat.