Motivisane željom da obezbede svoje porodice i postignu finansijsku i ekonomsku nezavisnost, preduzetništvo postaje sve privlačnija opcija za žene, iako su brojke i dalje razočaravajuće. U Evropskoj uniji, samo trećina samozaposlenih osoba su žene.
Žene koje ulaze u privatni sektor često to rade postepeno, smanjujući rizik i trpeći manje gubitke. Ali ima i onih koje su životne okolnosti primorale da na put do boljeg života krenu brže i hrabrije. Bastet Noir je inovativna preduzetnička inicijativa iza kojeg stoje isključivo žene - samohrane majke. Pre jednu deceniju, brend je počeo kao prva onlajn prodavnica koja podržava balkanske dizajnere koji praktikuju ekološki način proizvodnje u vreme kada održiva moda i onlajn trgovina nisu bili poznati pojmovi u ovim krajevima.
Bastet Noir je održiv modni brend čiji se dizajni rade po narudžbi prema specifičnim merama klijenata. Svaki komad je napravljen od materijala iz zaliha i proizveden lokalno od zajednice samohranih majki u Severnoj Makedoniji.
Opširnije
H&M planira da izda zelene obveznice dok brza moda kreće ka održivosti
Švedska maloprodajna kompanija Hennes & Mauritz AB planira debitantsku prodaju zelenih obveznica.
16.10.2023
Pad prodaje LVMH: sektor luksuza se hladi posle tri zlatne godine
LVMH bila je prva u nizu luksuznih kompanija čiji će kvartalni izveštaji nagovestiti stanje tražnje u tom sektoru.
14.10.2023
Da li će prva revija Sabata De Sarnoa učiniti da se kupci luksuzne robe ponovo zaljube u Gucci?
Kada je Valentino proglasio fuksiju bojom sezone, započela je sezona u kojoj je "Valentino pink" postala nova crna.
02.10.2023
Kako su se Italijanke zaljubile u heklane torbe iz Makedonije
Etička moda se nametnula kao posebna kategorija na tržištu.
06.10.2023
Kako je dizajner iz Srbije kreirao najluksuznije tkanine za visoku modu
Bernat Klein, tekstilni i modni dizajner i kolorista poreklom iz Srbije, sarađivao je sa najvećim imenima visoke mode.
17.09.2023
Održiva moda je tema zemalja sa višim životnim standardom
Svake godine proizvede se skoro 100 milijardi komada odeće.
07.09.2023
"Kompletan profit koji ostvarujemo reinvestiramo u razvoj poslova koji su u vlasništvu ovih žena i podržavamo ih u školovanje njihove dece", ističe Daniela Milošeska, osnivačica i izvršna direktorka.
Ženski fond za bolje društvo
Takozvani Ženski fond je formiran u julu 2020. godine i funkcioniše putem napojnica. Kada odaberete željeni modni komad i dođete do plaćanja, biće vam ponuđena opcija da ostavite "bakšiš". Na kraju meseca, cela suma koju donirate direktno ide studiju koji je u vlasništvu žene koja je napravila model koji ste izabrali.
"Cilj ove inicijative je pružiti ovim ženama šansu da se bore u zemlji gde je njihova prosečna mesečna plata manja od 300 dolara. Iznos koji zarade kao bakšiš će im pomoći da pokriju deo svojih mesečnih troškova kao što su grejanje, voda i struja. Ovo će im omogućiti da investiraju u rast svog poslovanja i poboljšaju kvalitet odeće", istaknuto je na zvaničnoj stranici brenda.
Gordana Žežova je jedna od žena koja proizvodi za Bastet Noir. Samohrani roditelj, zaljubljenik u prirodu i ekologiju. Poreklom je iz Štipa, grada tekstila. Ljubav prema šivenju nasledila je od majke. Bavi se tekstilnim radom već 26 godina i sarađivala je sa mnogim klijentima, marketing agencijama, firmama i radila kolekcije za makedonske dizajnere. Kaže da se u poslednje vreme promenio način rada u modi.
"Ono što me najviše privuklo kod Bastet Noir je priča. Mogućnost zarade za ranjive kategorije, korišćenje recikliranih materijala, kao i mogućnost da u ovom procesu uključim žene, samohrane majke, kao moje saradnice", kaže Žežova.
Standardne veličine su mit
Ovaj brend nudi jedinstven pristup onlajn kupovini i kupovini odeće uopšte. Brend nudi asortiman haljina, kombinezona, kostima i kaputa koji se mogu izraditi po tačnim merama koje klijent dostavi, umesto standardnih brojeva za koje smatraju da ne odgovaraju svakoj građi.
"Koristimo materijale koji su dostupni u ograničenim količinama jer su odbačeni od većih modnih kuća. To znači da je broj komada po modelu koji nudimo takođe ograničen", objašnjavaju.
Bastet Noir je trendovski aktuelan sa kolekcijom "The Fields of Gold". Kaputi i ženski kostimi su najskuplji, pa neki modeli koštaju i do 400 dolara.
"Naš brend je proveren i ima ocenu 4 od 5 od svetski poznatog sistema za proveru transparentnosti i održivosti brendova, Good on You. Pored toga, nudimo besplatne korekcije ako klijent smatra da su potrebne i uvek smo na raspolaganju za bilo kakva pitanja u vezi sa našim proizvodima", kažu oni.
Cene haljina variraju od 100 do 290 dolara. Tehnike izrade igraju najveću ulogu u tome koja će biti krajnja cena proizvoda. Što su tehnike komplikovanije i zahtevaju veći nivo ekspertize, to je cena viša. Drugi faktori koji igraju ulogu su kvalitet materijala proizvoda i kompleksnost detalja.
Na primer, haljina Morgan Dress je napravljena od 100 odsto čistog lana koji je izrađen sa francuskim štepom, ima dvostruku postavu i nevidljiv YKK patent, kao i složene detalje na gornjem delu. Košta 249 dolara.
Osim na njihovoj zvaničnoj veb-stranici, dizajni se mogu pronaći i na sledećim onlajn prodavnicama: Cult Mia, The Reflective, Our Common Place, Shop Zero, Lone Design Club, Lark&Berry i Green Little Heart.
"Najviše prodaja ostvarujemo iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Australije i iz nordijskih zemalja kao što su Norveška i Danska", otkrivaju za kraj.