LVMH bila je prva u nizu luksuznih kompanija čiji će kvartalni izveštaji nagovestiti stanje tražnje u sektoru koji je ovu godinu počeo vrtoglavim rastom. Solidne performanse LVMH su od vlasnika kompanije Bernarda Arnaulta napravile najbogatijeg čoveka na Bloombergovom indeksu milijardera - ali tu poziciju je nakon razočaravajuća dva kvartala morao da ustupi nazad Elonu Musku.
Poslednji kvartalni izveštaj LVMH pokazao je da je organska prodaja grupe rasla za devet odsto tokom tromesečja zaključno sa septembrom. To je usporavanje od 17 odsto u odnosu na tromesečje pre toga - neuobičajen pad za standarde LVMH. Prepolovljena je i organska prodaja u sektoru mode i kožnih proizvoda, dok je prodaja vina i alkoholnih proizvoda pala za 14 odsto.
"Jedinica satova i nakita, koja obuhvata brendove kao što su Bvlgari i Tiffany, zabeležila je rast prodaje za oko tri odsto. Bvlgari je prošao malo bolje zahvaljujući većoj izloženosti azijskom tržištu koje je raslo malo više u odnosu na američko, kojim dominira Tiffany. Svetla tačka je bila selektivna maloprodaja koja uključuje kozmetički lanac Sephora, koji beleži jak rast", kaže za Bloomberg Adria Connect novinarka Bloomberga Angeline Rascouet.
Opširnije
Biznis lekcije kralja luksuza
Po pravilu, potražnja za luksuznim proizvodima ne opada tokom ekonomskih kriza.
08.07.2023
Kako su se Italijanke zaljubile u heklane torbe iz Makedonije
Etička moda se nametnula kao posebna kategorija na tržištu.
06.10.2023
Održiva moda je tema zemalja sa višim životnim standardom
Svake godine proizvede se skoro 100 milijardi komada odeće.
07.09.2023
Ove jeseni, sve se vrti oko cipela u špic
Cipele sa petom srednje veličine praktičan su izbor za poslovni izgled
25.08.2023
Deonice LVMH su posle izveštaja pale i za do osam odsto, povukavši nadole luksuzni sektor u dnevnom trgovanju. Sa tim padom, akcije LVMH su izgubile 24 odsto vrednosti u odnosu na vrhunac dostignut krajem aprila i isto toliko manje u odnosu na petogodišnji prosek cene. Vlasnik kompanije LVMH, milijarder Arnault je već posle drugokvartalnog izveštaja počeo da otkupljuje deonice kompanije - do početka septembra, iznos otkupa je dostigao 215 miliona evra.
Podsetimo, snažne performanse kompanije u poslednje tri godine, ali i bum u takozvanoj osvetničkoj kupovini širom Kine, doprineo je rastu valuacije LVMH, koji je od Arnaulta napravio najbogatijeg čoveka na Bloombergovom indeksu milijardera. Kompanija je krajem aprila vredela čak 500 milijardi dolara - od tada, valuacija je pala za oko 117 milijardi dolara, a poziciju najvrednije evropske kompanije preuzeo je danski farmaceutski gigant Novo Nordisk.
Kao što je slučaj sa mnogim kompanijama koje su ove godine imale tako jak rast valuacija, važno je napomenuti i to da LVMH kao kompanija i dalje raste - samo što taj rast više nije dvocifren. CFO kompanije Jean-Jacques Guiony ukazao je na to da je nerealno očekivati da stope rasta budu kao tokom 2021. i 2022. godine, koje su u svakom smislu bile vanredne.
"Posle tri neverovatno uspešne godine, rast se naprosto vraća na cifre koje predstavljaju višegodišnji prosek. Upozorio sam investitore da ne mogu očekivati da će brendovi poput Christian Diora, koji je utrostručio vrednost u poslednjih sedam godina, moći da održe stopu godišnjeg rasta od 30 odsto", rekao je Guiony.
To ne znači da će LVMH sedeti skrštenih ruku kada je reč o održavanju top pozicije brenda. Kako kaže Rascouet, ne očekuje da će kompanija usporiti sa reklamnim i promotivnim aktivnostima, kao ni akvizicijama. Poslednja veća akvizicija kompanije bila je pre tri godine, kada je LVMH svom portfoliju od preko 70 luksuznih brendova dodao Tiffany.
"LVMH je nastavio sa akvizicijama manjih brendova i možemo očekivati da će nastaviti da skeniraju tržište. Još jedna stvar koja je važna za kompaniju jesu lokacije - oni su konstantno u potrazi za top lokacijama koje će privući klijente i pružiti im jedinstveno iskustvo. Prodavnice u Njujorku i Parizu ne izlažu samo proizvode, već i umetničke radove i muzejske primerke - to je vrlo važno za brend", kaže Rascouet.
U predstojećem periodu, očekuju se kvartalni izveštaji drugih vodećih luksuznih brendova, uključujući Kering, vlasnika Guccija, Burberry, Hermes i ostale kompanije. Kako kažu analitičari, usporavanje LVMH ukazuje na to da će i drugi giganti sektora iskusiti slabije brojeve i normalizaciju tražnje.
O tome koja svetska tržišta su najbitnija za sektor luksuza, ali i koji brendovi bi mogli da profitiraju čak i sa padom tražnje, detaljnije u razgovoru u videu.