Prodaja Hermes International SCA porasla je za 17 odsto na 3,8 miliona evra u prvom kvartalu ove godine, objavila je kompanija na zvaničnom sajtu u četvrtak.
Ovo je više nego što je bilo ko očekivao, s obzirom na generalni trend usporavanja tržišta luksuza i znatno slabije rezultate glavnih rivala. LVMH beleži rast od samo tri odsto u prvom kvartalu, dok je prodaja Keringa pala za 10 odsto.
O predviđanjima analitičara da bi u narednih nekoliko godina Hermes mogao da nadmaši Louis Vuitton kao najluksuzniji brend saznajte više OVDE.
Najveći rast od 25 odsto je u kategoriji nakita i proizvoda za dom, navodi se u saopštenju. Nove kreacije zasnovane na tradicionalnim, kultnim detaljima poput 'chaîne d'ancre' i 'kelly' bravica privukle su kupce. Prodaja proizvoda od kože porasla je za 20 odsto, a najavljeno je i proširenje proizvodnih kapaciteta sa četiri nove radionice za izradu kožnih proizvoda - u naredne četiri godine širom Francuske.
Sektor modnih dodataka i obuće nastavio je svoj zamah i postigao rast od 16 odsto, dok je rast sektora svile i tekstila od osam odsto podržan stalnim obnavljanjem muških i ženskih kolekcija sa izvanrednim materijalima.
Sektor parfema i lepote uporediv je sa prvim kvartalom 2023. godine, gde je na rast od četiri odsto uticalo lansiranje toaletne vode Un Jardin à Cythère. H24 linija za muškarce obogaćena je proizvodom Herbes Vives, a kolekcija Hermessence koja, inače, ove godine slavi 20 godina, predstavila je novi parfem Oud Alezan (cena: 355 evra/100 ml). U februaru, Hermès Beauty lansirao je novu limitiranu ediciju Rouge Hermès (cena: oko 70 evra) i lakova za nokte.
Da li je Hermes novi Rolex?
Za luksuzni brend koji se tipično povezuje sa njegovim 'birkin' i 'kelly' torbama ulazak među 20 najpoznatijih švajcarskih proizvođača satova i konstantan rast upravo u toj kategoriji, predstavlja iznenađenje za mnoge.
Luksuzna kuća je ostvarivala impresivan rast prihoda od prodaje satova i prethodnih godina: 72,5 odsto 2021. godine, 43,1 odsto 2022. godine i 13,8 odsto u 2023. godini, te četiri odsto u prvom kvartalu ove godine.
Inače, Hermesovi satovi postali su simbol prefinjenog stila od kada su uveli prepoznatljive modele poput Arceau ili i sada aktuelne kolekcije Cape Cod (trenutna cena je od 2.700 do 22.100 evra) 1970. godine, nakon što je sin Roberta Dumasa, Jean-Louis Dumas, preuzeo kormilo i uneo osveženje u brend.
Na početku, kako bi obezbedili kvalitet svojih prozvoda, Hermes Horloger (satovi) je preuzeo dva važna partnera, Natéber (brojčanici) i Joseph Erard (kućište) 2012. i 2013. godine, da bi 2017. u Le Noarmonu pokrenuli radionicu Les Ateliers d’Hermès Horloger. Danas, Hermes Horloger je potpuno razvijeni proizvođač satova sa svim veštinama usavršenim unutar kuće.
Prema procenama Morgan Stanleyja, navode brojni izvori, Hermes sada zauzima 16. mesto među švajcarskim proizvođačima satova po prometu, ispred Tudora, Paneraia i Van Cleef & Arpelsa, i samo malo kaska za TAG Heuerom. Morgan Stanley, takođe, navodi da je Hermes najviše rangiran među luksuznim brendovima s više kategorija koji su uključeni u proizvodnju satova, ispred recimo, Bvlgarija, Chanela, Montblanca i Louis Vuittona.
Popularizaciji satova ovog brenda doprinela je i saradnja sa Appleom i specijalna kolekcija lansirana oktobra 2015. godine, zamišljena kao spoj tradicije i inovacije. Inače, Hermes je tokom godina osvojio više nagrada na Grand Prix d'Horlogerie de Genève - koje su svi mediji ugovorno obavezani da označavaju kao "Oskar u svetu satova".
Na izložbi Geneva Watches & Wonders, održanoj sredinom aprila, Hermes je predstavio novu liniju ženskih satova Cut, čija cena kreće od 5.400 evra. Predviđa se da će ovaj model pokrenuti naredno poglavlje u razvoju Hermesove divizije satova, posle uspeha kolekcije Hour H, koju prati simbol H iz naziva brenda i nudi najveći broj modela u okviru jedne kolekcije.
Na ovom LINKU možete videti delić atmosfere sa Watches and Wonders sajma u Ženevi.