Ugovori su od vitalnog značaja u svakodnevnom životu, od jednostavnih dogovora do kompleksnih pravnih dokumenata. Bilo da potpisujete ugovor o zaposlenju, kupujete kuću ili čak pristajete na uslove i odredbe nove aplikacije, ugovori upravljaju našim interakcijama i postavljaju očekivanja za sve uključene strane. Razumevanje važnosti ugovora može osnažiti pojedince i preduzeća da donose informisane odluke i snalaze se u složenostima ugovora u modernom životu.
Zato je od izuzetne važnosti da na prvom mestu detaljno pročitamo svaki ugovor sa kojim se susretnemo.
Međutim, ugovori su veoma retko direktni i jasni, a brojni faktori mogu uticati na njihovu interpretaciju i sprovođenje.
Opširnije
Da li parfem može pomoći da dobijete unapređenje
I pored globalne atmosferę usporavanja industrije luksuza, kategorija parfema beleži stabilan rast i daje optimističnu sliku.
12.02.2024
Svaka generacija pravi greške u vezi sa novcem. Evo o kojim greškama je reč
Kada je u pitanju novac, kao i život, pravovremenost je sve.
03.01.2024
Mnogi farmeri generacije Z neće nikada dotaći zemlju
To je odličan argument koji će pomoći poljoprivrednoj industriji, koja ubrzano stari.
14.10.2023
Oprostite, ali sada je LinkedIn kul društvena mreža
Prihodi LinkedIna porasli su na 15 milijardi dolara u Microsoftovoj poslednjoj fiskalnoj godini.
17.10.2023
Kako će milenijumski talas promeniti luksuz
U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne.
05.10.2023
Generacija Z traži poslove s manje stresa i odgovornosti
Mlade generacije radnika žele lakše balansirati između poslovnog i privatnog.
15.08.2023
Sve kompleksniji ugovori sa kojima se mnogi susreću mogu doneti i brojne probleme ako ih ne pročitamo i razumemo pre potpisivanja.
U prilog ovoj tvrdnji ide i istraživanje koje je sprovela kompanija Adobe u kom se došlo do sledećih zaključaka:
-
Gotovo svaki četvrti frilenser ima problem kada je potrebno da klijent potpiše ugovor
-
Preko 26 odsto profesionalaca naišlo je na probleme prilikom potpisivanja ugovora sa klijentom
-
Gotovo 61 odsto osoba rođenih između 1986. i 2012. godine, takozvana generacija Z, ne čita ugovore u potpunosti, a jedna petina njih potpisivanjem se saglasila sa uslovima kojih nije bila svesna
Važnost postojanja ugovora
Ugovor o zapošljavanju predstavlja jednu od najzabrinjavajućih stavki za profesionalce iz generacija koje tek počinju svoj radni vek. Ne čitajući ugovor o zapošljavanju u potpunosti, osoba možda neće potpuno razumeti svoj paket naknade ili uslove potrebne za dobijanje godišnjeg bonusa o kojem su obavešteni prilikom ponude koju je kompanija prethodno saopštila.
Naravno, pripadnici generacije Z nisu jedini kada je u pitanju nepotpuno čitanje ugovora. Anketa Adobe Acrobata otkrila je da i druge generacije takođe potpisuju ugovore pre nego što ih u potpunosti pročitaju: 24 procenta pripadnika generacije X priznalo je da nikada ne čitaju ugovore detaljno, dok je 33 odsto bebi-bumera priznalo isto.
“Potpisivanje ugovora o radu između zaposlenog i poslodavca je zakonska obaveza i radni odnos se zasniva potpisivanjem ugovora o radu. Rad zaposlenog bez potpisanog ugovora o radu i bez prijave zaposlenog Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja smatra se radom na 'crno' i kao posledicu može imati pokretanje prekršajnog postupka protiv poslodavca i plaćanje visokih novčanih kazni. S druge strane, ukoliko poslodavac sa zaposlenim ne zaključi ugovor o radu, smatra se da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad”, objašnjava advokat Nikola Mihajlović iz Beograda za Bloomberg Adriju.
Ono na šta bi svaki zaposleni posebno trebalo da obrati pažnju prilikom potpisivanja ugovora jeste da li ugovor o radu radu sadrži sve ono što je Zakonom o radu propisano, a pre svega da li je ugovor zaključen na određeno ili neodređeno vreme, da li je ugovoren probni rad, da li opis poslova odgovara poziciji na koju se zaposleni zapošljava, broj dana godišnjeg odmora, novčani iznos osnovne zarade na dan zaključenja ugovora o radu, kao i elemente za utvrđivanje osnovne zarade, radnog učinka, naknade zarade, uvećane zarade i druga primanja zaposlenog. Imajući u vidu veliki broj ugovora u IT industriji, a koji mogu da se tiču i frilensera, posebnu pažnju bi trebalo da obrate na odredbe o zaštiti konkurencije, zaštiti autorskih prava, kao i zaštiti podataka o ličnosti, dodaje Mihajlović.
Ključni elementi svakog ugovora
Bilo da ste frilenser ili stalno zaposleni, u toku svog poslovnog života sigurno ćete se susresti sa ugovorom, ili čak biti u prilici da napišete jedan i zato je važno da budete svesni ključnih detalja koje oni moraju sadržati:
Uslovi plaćanja
Potpisi
Vremenski rokovi
Uključene strane
Ponuda i prihvatanje
I najsitnija greška može imati dalekosežne posledice
Mali previd ili određena dvosmislenost u ugovoru može dovesti do nesporazuma, spora i gubljenja novca.
U poslovnom svetu, ulaganje vremena i truda u kreiranje adekvatnog ugovora predstavlja više nego vrednu investiciju.
Ukoliko se kreiranju i čitanju ugovora ne pokloni dovoljno pažnje, vrlo lako može doći do sledećih situacija:
Neplaćanje u ugovorenom vremenskom okviru
Stvaranje dodatnog posla koji nije bio planiran ili očekivan
Ignorisanja klijenta
Gubitka novca
Gubitka klijenta
Istraživanje kompanije Adobe otkrilo je i da veliki broj poslovnih ljudi nailazi na probleme usled korišćenja standardizovanih ugovora koji u svojoj osnovi ne pokrivaju sve specifičnosti određene situacije i samim tim mogu da sadrže veliki broj propusta i pruže manju zaštitu.
“Prilikom potpisivanja ugovora o radu ne postoje veliki problemi, jer je poslodavac obavezan da poštuje Zakon o radu i opšta akta, koji štite zaposlenog u osnovnim pravima iz radnog odnosa. Međutim, u praksi se najčešće zloupotrebljava slabije znanje zaposlenog prilikom primene samog ugovora o radu ili Zakona o radu, pa tako zaposleni masovno dobijaju nezakonite otkaze ili unapred potpisuju sporazumni raskid ugovora o radu koji poslodavac kasnije iskoristi, zaposleni budu onemogućeni da iskoriste svoja prava iz radnog odnosa (isplata prekovremenog rada, uvećane zarade na ime rada praznikom, plaćenog prevoza do mesta rada...)”, napominje Mihajlović.