Već je odavno poznato da je Srbija zemlja kafe – nalazi se na sedmom mestu na svetu po ispijanju tog napitka, a svaki stanovnik u proseku popije 5,4 kilograma godišnje. Što se čaja tiče, Srbije i nema na listi.
Međutim, i to bi moglo da se uskoro promeni. U proseku se očekuje da će svaka osoba u Srbiji popiti 0,18 kilograma čaja u 2024, pokazuju podaci Statiste.
“Ideja je bila da ponudimo našim ljudima kvalitetnu vrstu čaja i da probamo da ono čuveno ‘ne pijem čaj, nisam bolestan’ zamenimo rečenicom ‘čaj je zdrava navika i u čaju želim da uživam’”, kažu nam iz prodavnice čaja Small Tree, koja je otvorena u Beogradu još 2010. godine, a brend je kasnije otvorio i čajdžinicu u centru grada, nazvanu Salon de The.
Oni kažu da kupci uglavnom kupuju zeleni čaj, ali pominju i crni, posebno ‘earl grey’ i ‘english breakfast’, nanu, kao i mešavine sa robosom.
Ne treba zanemariti ni domaće vrste – kamilicu, rtanjski čaj i nanu. Kuća čaja, prva čajdžinica u Beogradu osnovana 2003. godine, pored zelenog čaja nanu izdvaja kao najpopularniju među građanima Srbije.
Pored tipičnih i domaćih vrsta, sve popularniji su, kažu predstavnici čajdžinica, napici iz udaljenih delova sveta poput Japana i Južne Amerike, posebno mača, vrsta zelenog čaja koji se ne proizvodi u listu, već u prahu, koji se preliva vodom. Mača je interesantna jer se može koristiti i u ishrani, a sve češće se pravi sa mlekom kao zamena za kafu.
Onima koji žele da eksperimentišu, zaposleni u Kući čaja pored mače, preporučuju ulong čaj, čiji su listovi umotani u kuglice, koje se u dodiru sa vrućom vodom otvaraju, i mate čaj iz Južne Amerike.
Iz Small Tree prodavnice preporučuju da treba da vežbate i navikavate čula tako što probate što više vrsta, da bi nakon nekog vremena mogli da probate i neke druge neobične vrste čajeva, koje bi isprva možda imale čudan ukus.
“Najinteresantnije iz naše ponude je jerbo mate biljka iz Južne Amerike, gde se pije kao vrsta tradicionalnog napitka. Naši ljudi su saznali za ovu biljku tako što je argentinski fudbaler Messi nakon osvojene titule na Svetskom prvenstvu objavio sliku gde u jednoj ruči drži činiju kalabaš iz koje se pije ovaj napitak, a u drugoj ruci trofej Svetskog prvenstva”, kažu vlasnici beogradske čajdžinice. Mate je tradicionalno piće u Urugvaju, Brazilu, Argentini i Peruu, puno kofeina, prirodni buster i energent, i preporuka je za jutarnji napitak ili pre ili posle fizičkih aktivnosti, dodaju.
Opširnije
Sedam razloga da se zaljubite u gruzijsku kuhinju koja vas čeka u Beogradu
U nekoliko beogradskih restorana možete probati tradicionalna gruzijska jela poput hačapurija ili harča.
28.01.2024
50 najboljih vina na svetu, jedno je iz Slovenije
Dok sam gledala svoje beleške o degustaciji za 2023. godinu, bila sam oduševljena otkrićem da je ovo bila odlična godina.
13.01.2024
11 najboljih piva po izboru čoveka koji je probao 879 vrsta
Ukusi i lične preferencije variraju, ali uglavnom - bez obzira gde se nalazite, s kim ste ili iz kojeg čaša pijete - dobro pivo pronađe način da zablista.
08.01.2024
Pribor za različite vrste čaja
Na kraju krajeva, čaj nije samo napitak. Čaj je deo kulture, tradicije i običaja nekog naroda, a ispijanje čaja je svojevrsan ritual koji podrazumeva i specifičan pribor. Beogradske čajdžinice zato nude - sem čajnika i šolja - i tradicionalni pribor za južnoamerički mate - činiju i slamčicu, kao i za japanski čaj mača - činiju čavan i bambus mutilicu.
Oprema za ispijanje mate čaja je činija nalik šolji koja se pravi od tikve kalabaš ili kalabaza. Pije se specifičnom slamčicom koja se zove bombilja i može biti izrađena od bambusa ili metala, objašnjavaju oni.
Oba napitka možete piti i bez opreme, ali neće biti isto. Mutilica za maču je važna jer daje punoću koju mešanje kašičicom ne bi postiglo, objašnjavaju iz Kuće čaja. Mate se može pripremati isto kao i svaki drugi čaj (sa cediljkom ili kesicom), ali bombilja i kalabaza, kao i sam način pripreme matea, doprinose čitavom tom činu ispijanja napitka koji se u zemlji njegovog porekla naziva “piće bogova”.
Napominju i koliko je važna cediljka, pošto filter kesice nisu pogodne za sve vrste čaja. “Neki čajevi su dobri za kesice jer su sitniji po prirodi, dok neki koji imaju malo šire listiće, ili se njihovi listići otvore dodatno u kontaktu sa vodom nisu pogodni za filter kesice. To dosta može promeniti sam ukus čaja. Cediljke su idealna stvar za mnoge vrste čaja, i ne zauzimaju dosta prostora u kuhinji. Mogu se koristiti uz bilo koju šolju, što je isto prednost.”