Možda najukusnija nacionalna kuhinja bivšeg Sovjetskog Saveza našla je svoje mesto i u prestonici Srbije, gde sada u nekoliko restorana možete probati tradicionalna gruzijska jela poput hačapurija ili harča.
Gruzija, zemlja na jugu Kavkaza, koja se na severu graniči sa Rusijom, na jugu sa Azerbajdžanom, Jermenijom i Turskom, a na zapadu izlazi na Crno more, zemlja je sa 3,7 miliona stanovnika i bogatom tradicijom oličenom kroz muziku, hranu i vino. Njihova hrana odraz je istorije i gostoprimstva.
Pažnju Balkanaca posebno su privukle njihove čorbe, od kojih je najpoznatija harčo, tradicionalna čorba sa mesom i orasima. Ukusna su i gruzijska predjela, koja su laganija od naših jer sadrže dosta povrća, sireva, salata, oraha i voća poput nara.
Opširnije
Davos postaje gastro oaza, a pronaći sto gotovo je nemoguća misija
Uprkos gužvi zbog Svetskog ekonomskog foruma, postoje restorani gde možete jesti bez rezervacije.
14.01.2024
Deset najukusnijih jela po Googleu
Istraživanje najčešće traženih jela na Googleu otkriva intrigantne gastronomske trendove u ukusima i preferencijama širom sveta.
26.12.2023
50 najboljih vina na svetu, jedno je iz Slovenije
Dok sam gledala svoje beleške o degustaciji za 2023. godinu, bila sam oduševljena otkrićem da je ovo bila odlična godina.
13.01.2024
Generalno, Gruzini u hranu dodaju puno začina, naročito korijander, peršun, mirođiju ili kanfilić. Poznate su i njihove specifične začinske mešavine, recimo, svaneti so ili hmeli suneli, koje u Srbiji nije lako naći.
Što se glavnih jela tiče, njihova kuhinja obiluje kuvanim jelima i mesom, poput kebaba, ali ima i dosta vegeterijanskih i veganskih opcija u kojima je meso zamenjeno patlidžanom, paradajzom ili orasima, koji su neizostavni deo njihove nacionalne kuhinje. Uz hranu nude različite vrste sosova i sireva, poput sosa tkemali koji se pravi od šljiva ili sačebeli koji se pravi od pasiranog paradajza.
Uz hranu se kombinuje širok asortiman vina, pošto Gruzija ima preko 500 autohtonih sorti i vinsku tradiciju dugu 8.000 godina. Za oni koji vole jači alkohol, tu je piće slično našoj rakiji - čača, a preporučujemo da probate i gruzijsku verziju konjaka. Na kraju, možete se zasladiti desertom poput baklava ili probati gozinaki, kolač sa orasima i medom.
“Njihova kuhinja je slična našoj, ima mesa, testa, sira, mada se razlike u začinima i tehnologiji pripreme. Recimo, oni imaju neku verziju suvog paprikaša i verziju malo ređeg gulaša. Takođe jedu kebab, sličan šiš ćevapu, a imaju i svoju verziju pihtija”, kažu nam iz gruzijskog restorana Đorđija, koji se nalazi na Zemunskom keju, inače prvog gruzijskog restorana u Beogradu. Dodaju da je gruzijska hrana posebno interesantna jer je ona spoj različitih uticaja, poput Grčke, Turske, Jermenije, Azije, Rusije, a dodatno ima nešto svoje što je ističe.
Njihov restoran, gde su kuvari Gruzini, otvoren je u novembru 2022. godine, na dan zimskog Svetog Đorđa, velikog gruzijskog praznika. Odlikuje se menijem koji je sačinjen isključivo od gruzijskih jela, prelepim pogledom na Dunav i enterijerom koji krase elementi kulture i tradicije te države.
Gosti restorana obično vole da naruče tradicionalnu hranu, kao što su hačapuri i henkali, a mi smo, uz pomoć osnivača restorana Đorđija sastavili nekoliko preporuka koje verodostojno oslikavaju gruzijsku kuhinju.
Sedam jela zbog kojih ćete se zaljubiti u gruzijsku kuhinju
1. Hačapuri
Hačapuri je poznata gruzijska pogača sa sirom. Postoje različite vrste hačapurija, podeljene po regionima, a mi preporučujemo da probate adžarski, koji u sredini ima rovito žumance.
U hačapuri ide imeritenski gruzijski sir, a osnivači Đorđije su našli način da ga prave u Srbiji.
2. Harčo
Tradicionalna začinjena juneća ragu čorba, koja je takođe osvojila srca Beograđana.
3. Hinkali
Gruzijske knedle čije punjenje zavisi od regiona gde ih jedete. Jede se tako što se isisa sok kada se prvi put zagrize da ne bi došlo do prskanja. Vrh je žilav i vraća se u tanjir da bi gosti imali uvid koliko su pojeli.
4. 5. Phali i badridžani
Phali je hladno predjelo od sitno seckanog svežeg povrća sa mlevenim orahom i mešavinom gruzijskih začina u obliku kuglice, dok su badridžani rolnice od plavog patlidžana punjene mlevenim orahom i dodatkom gruzijskih začina.
6. Kupati kobasica
Mešavina junećeg i svinjskog mesa, sa začinima i dodatkom nara.
7. Gozinaki
Gruzijski slatkiš napravljen od termički obrađenih orašastih plodova u prirodnom medu.
Ukoliko volite da uz hranu popijete čašu vina, imamo nekoliko preporuka za vas. Ipak, vino je u Gruziji deo istorije i kulture, nacionalno dobro koje privlači turiste i somelijere iz celog sveta.
Jedan tradicionalan način pijenja vina je iz posude koja se pravi od izdubljenog roga. Ipak, pazite - piti u Gruziji znači piti dok se čaša ili rog ne isprazni - u jednom potezu.
Evo preporuka kako najbolje upariti gruzijsko vino i hranu:
1. Kakhuri - Belo suvo vino
Vino srednjeg intenziteta providno ćilibarne boje. U početku se u aromi osećaju arome suvog voća - sušene breskve, srcolike kruške, suve bele šljive, praćene tonovima četinara.
Dobro ide uz jela od živinskog mesa i ribe.
2. Tsinandali
Suvo belo vino sa kontrolisanom etiketom porekla, pravi se od sorti grožđa rkatsiteli i mtsvane koje se uzgajaju u specifičnom vinogradarskom okrugu Tsinandali u Kahetiju. Vino je bledo-slamnate boje, finog bukea i blagog izvrsnog ukusa.
Restoran Đorđija preporučuje ovo vino uz belo meso, pečurke i povrće.
3. Saperavi rose
Suvо crvеnо vinо sе prоizvоdi оd sоrtе grоžđа sаpеrаvi kоја sе uzgаја u rеgiоnu Kаhеti. То је vinо tаmnо-rubinskе bоје kоје kаrаktеrišе оštra, hаrmоnična aroma i priјаtan završni ukus.
Оvо vinо se prеpоručuје uz gоvеdinu ili svinjеtinu sа rоštilја.
4. Mukuzani
Suvo vino boje nara napravljeno od autohtone sorte grožđa saperavi. Vino je na nepcu izrazito snažno, ali dobro izbalansirano i elegantno, sa finim, mekim taninima i baršunaste strukture koja ističe arome različitog bobičastog voća i slatkih začina.
Savršen pratilac uz asortiman suhomesnatih proizvoda i sireva.
5. Kindzmarauli
Crveno prirodno poluslatko vino sa kontrolisanim geografskim poreklom napravljeno od sorte grožđa saperavi koje se uzgaja u regiji Kahetija. Zbog produžene maceracije vino ima boju tamnog rubina sa ljubičastim odsjajem i prijatnim aromama. Vino je bogato voćnim tonovima u kojima dominira aroma kupina.