Istraživanje najčešće traženih jela na Googleu otkriva intrigantne gastronomske trendove u ukusima i preferencijama širom sveta. Odgovor na standardno "šta danas da kuvam" u vidu deset najtraženijih recepata na Googlu u 2023. u okviru njihovog godišnjeg izveštaja, osim inspiracije za otkrivanje novih jela pruža i priliku da proputujemo svetom, ali i istorijom i aktuelnom pop kulturom.
1. Bibimbap
Bibimbap je jedno od najpoznatijih jela korejske kuhinje. Poslužuje se u činiji s pirinčem preko kojeg se stavljaju raznovrsno začinjeno dinstano povrće, marinirano meso (obično govedina), prženo jaje na oko, posuto susamom i obogaćeno prelivom od slatkog, začinjenog i slanog bibimbap sosa. Pretrage na Googleu kažu da je ovaj sos toliko ukusan da zapravo možete koristiti bilo koje povrće i bilo koje meso, a vaš bibimbap će biti izvrstan!
2. Espeto
U Malagi, espeto se odnosi na šest svežih sardina (mada se mogu koristiti i druga vrsta ribe i mesa, ali sardine su najčešće), naređanih na ražnju (na španskom espetar znači "nabosti na ražnjić") i pečenih na žaru. Espetos su obično napravljeni od bambusovih štapića sa oštricom na jednom njenom kraju; ponekad se koriste i metalni štapići. Jedini začin je malo maslinovog ulja i morske soli. Rezultat: ukusno! Posebno ako se jedu prstima, po mogućstvu što bliže plaži.
Opširnije
Srbija i dalje bez Michelin zvezdice, pet novih restorana u vodiču
Michelin Guide je uvrstio pet novih restorana u Beogradu u svoju listu preporuka.
15.12.2023
Srpski brend koji je pokazao da 'ćao šećeru' nije i ćao slatkišima
Radi se o veganskim slatkišima bez dodatog šećera i glutena ili, kako je kratko sažeto u samom imenu brenda: "Ćao šećeru".
14.12.2023
Da li biftek od 1.000 evra zaista vredi toliko
Ako postoji skupa japanska delicija koja privlači pažnju javnosti, to je suši.
04.12.2023
Zašto je tamjanika tajni adut srpske vinske karte
Srpske vinarije sve više u središte pažnje staviljaju autohtone sorte poput prokupca ili tamjanike.
11.12.2023
3. Papeda
Omiljeni doručak u istočnoj Indoneziji, lokalna varijanta kaše. Napravljeno je od sagua, istočnoindonezijskog pandana pirinču. Papeda se pravi od brašna koje se dobija iz biljke, zapravo stabla sagua. Suvo brašno se zatim energično meša sa vodom, solju i šećerom. Konačna tekstura jela je gusta, lepljiva, viskozna, slična kaši ili belom pudingu.
4. Scooped bagel
Izdubljeni bagel je upravo ono što i sam naziv kaže - bagel čiji je unutrašnji deo izvađen, ostavljajući samo koru u obliku. Ovaj trend verovatno potiče iz ranih 2000-ih, kada je Atkinsonova dijeta naterala mnoge da se uplaše ugljenih hidrata. Izazvao je (a po brojkama i interesovanju deluje da je debata i dalje aktuelna) svojvrsni rat u SAD, gde je klasičan bagel konstanta gastro kulture kojom započinje dan. Izdubljen ili ne, sa krem sirom, slatko naspram slanog, tostiran ili netostiran, šaren naspram klasičnog - mnogo je dilema koje ‘muče’ ljude dok stoje u redu ispred svoje lokalne bagel pekare, i svako ima svoje mišljenje, ali nijedno nije toliko strastveno kao kada je u pitanju izdubljeni bagel, oko kojeg se, pokazuju brojke u Google izveštaju, i dalje vodi rat.
5. Paste e Fagioli
Pasta e fagioli prevodi se kao "pasta i pasulj". Možda ne zvuči posebno primamljivo, kao ni činjenica da je u pitanju varijanta čorbe, ali ako koristite ovaj recept, zaista je neodoljiva čorba. Brojni začini, paradajz pire, svež peršun i kelj pretvaraju ovaj obrok u pravi gastro izazov za sve one koji inače vole italijansku kuhinju, a posebno minestrone. Za ovo jelo svaka italijanska porodica ima svoju verziju. Ključ je u pasulju: da li se cela količina gnječi, ili pak samo pola, ili ostavlja ceo. I Umberto Eko bavio se važnosti pasulja u eseju "How the Bean Saved the Civilisation", gde kaže da je upravo ta namirnica zaslužna za spas civilizacije.
6. Coronation Quiche
Njeno veličanstvo Kraljica, bila je od 2013. godine patron inicijative da se za važne jubileje osmišljava poseban kiš (quiche), koji je okosnica okupljanja i slavljeničkih trpeza i među građanima, a i ideja koja puni police i kase najvećih prehrambenih lanaca. Coronation Quiche u slavu krunisanja kralja Charlesa III u junu ove godine, uklopio se s njegovom sklonosti prema jajima, siru i spanaću. Ostali sastojci uključuju pasulj i estragon, što, pretpostavlja se, predstavlja kraljevu posvećenost organskoj i održivoj poljoprivredi. Ceo recept može se naći na zvaničnoj stranici Britanske kraljevske porodice.
7. Tacacá
Tacacá je supa severnog Brazila u kojoj se koristi tucupi kao osnova i veoma je omiljena među lokalnim stanovništvom koje tradicionalno voli da je konzumira kasno po podne. Tucupi, žuti sos ekstrahovan iz korena divlje manioke iz Amazona, mora se prethodno prokuvati tri do pet dana, inače može biti otrovan. Od drugih sastojaka koristi se jambu, koji potiče iz biljke koja se vekovima koristi zbog svog karakterističnog kiselkastog ukusa, i zbog svojih lekovitih svojstava.
Konzumiranje ove supe, kažu razne recenzije na Googleu vodi vas kroz putovanje ukusa, od kisele i slane, do ljute i svega između.
Jelo poslužuju prodavci na ulici, obično žene, lokalno nazvane "tacacazeiras", koje poslužuju vrelu supu, obično u tikvi ili činiji.
Najbolji deo doživljaja, kažu oni koji su probali, jeste ispijanje tacacá direktno iz posude.
8. Black cake
Šljive, ribizle, grožđice i kandirane trešnje se sitno seckaju, a potom natapaju u crnom vinu i rumu mesecima i godinama. Smesa voća dodaje se u smesu za kolač zajedno s aromatičnim dodacima i toplim začinima. Black cake miriše na Božić u vazduhu, kažu recenzije, i budi nostalgiju za karipskim ostrvima gde je pečenje ovog kolača bilo svečani ritual. Peče se neposredno pred Božić i jede se za večeru, kao i posle, u tankim kriškama, dok god traje. Ipak, visok rejting ovog slatkiša verovatno je proizvod popularnosti bestselera “Black Cake" Chairmaine Wilkerson na osnovu koje je snimljena istoimena serija koja je bila veoma gledana ove godine u SAD. Naime, kada se deca glavne protagonistkinje nađu na njenoj sahrani, deo nasledstva je originalni karipski crni kolač, da ih podseti na njihove korene i najavi misteriju iz prošlosti koju treba da reše.
9. Ashure
Legenda kaže da je prvu verziju ashure napravio sam Noa. Nakon nedelja provedenih na barki, dok su zalihe hrane nestajale, Noa je odlučio da baci komadiće svega što mu je preostalo u jedan lonac. Ono što je dobio bio je ukusan puding koji je držao njega i njegove saputnike sitim sve do trenutka kada se barka konačno zaustavila na planini Ararat, danas na istoku Turske. Neke recenzije kažu da ashura potiče od broja 10 na arapskom jeziku. Veruje se da označava dan kada je Bog spasao Mojsija od faraona u Egiptu. Kažu da je ovo najstariji desert na svetu, sa bezbroj recepata i varijanti, od egipatske, turske pa do sutlijaša kakav je prisutan u našem regionu.
U modernoj turskoj kulturi, puding Nojeve barke simbolizuje raznolikost, prijateljstvo i jedinstvo. Kada se priprema, pravi se velika količina, jer je uobičajeno da se posluži i prijateljima i komšijama.
10. Smelt
Vrsta malih riba, poznatih po srebrnom izgledu; obično se love radi ukusnih delicija, ali i kao mamac za veće ribe. Ima karakterističan ukus i često se priprema tako što se prži ili griluje. Popularne su u različitim kuhinjama širom sveta, a najviše ih ima u vodama Atlantskog i Tihog okeana, Evrope, Azije i Severne Amerike. Jednostavno pripremljene usoljene grilovane ribice, omiljeno su predjelo mnogih svetskih kuhinja i porodica.
Od grilovanog shishama, što je japanska verzija, do Božićne večere italijanskih porodica u SAD, smelt ili smuda, uz bakalar, lignje i jegulju, čini četiri stuba ribljeg menija koji je središte gastro okupljanja tom prilikom.