Evropska unija je spremna da prihvati trgovinski sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama koji uključuje univerzalnu carinu od 10 odsto na mnoge proizvode koje izvozi u Ameriku, ali želi da Vašington pristane na niže stope carina u ključnim sektorima kao što su farmacija, alkoholna pića, poluprovodnici i komercijalni avioni.
Prema navodima osoba upoznatih sa pregovorima, EU traži i kvote i izuzeća kako bi se efektivno smanjile američke carine od 25 odsto na automobile i auto-delove, kao i 50 odsto na čelik i aluminijum.
Evropska komisija, koja vodi trgovinsku politiku EU, smatra da predloženi aranžman blago favorizuje SAD, ali da bi i dalje mogao biti prihvatljiv, navode izvori koji su želeli da ostanu anonimni.
Opširnije

EU i SAD veruju da će postići carinski sporazum do 9. jula
Vašington planira da uvede carinu od 50 odsto na gotovo sve proizvode iz EU, dok Unija planira da uvede sopstveni set kontramera.
27.06.2025

EU bi da bude deo trgovinskog poretka bez SAD
Prema priznanju nemačkog kancelara Friedricha Merza, predsednica EK je predložila da EU krene u formiranje alternative Svetske trgovinske organizacije.
28.06.2025

Investitori Wall Streeta srljaju u rizične akcije uprkos upozorenjima
"Ovo je sam početak faze straha od propuštanja, koja se javlja u kasnim fazama svakog strukturnog tržišta u porastu, bez izuzetka", rekao je Julian Emanuel, glavni strateg za akcije i kvantitativnu analizu u kompaniji Evercore ISI.
27.06.2025

Da li se isplati klađenje u rast evropskih berzi
"Tržišta akcija pokazala su izuzetnu otpornost uprkos brojnim rizicima", rekla je Beata Manthey.
26.06.2025
EU ima rok do 9. jula da postigne trgovinski sporazum sa predsednikom Donaldom Trumpom, pre nego što carine na gotovo sav izvoz iz EU u SAD porastu na 50 odsto. Trump je uveo carine gotovo svim trgovinskim partnerima, pravdajući to željom da vrati proizvodnju u zemlju, obezbedi sredstva za produženje poreskih olakšica i zaustavi, kako tvrdi, iskorišćavanje SAD od strane drugih zemalja.
Portparol Komisije nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.
Bloomberg
Indeks S&P 500 izgubio je 12 poena neposredno nakon objave izveštaja, ali se potom oporavio. Indeks je bio na putu da zabeleži najbolji kvartal od decembra 2023.
U 2024. godini, EU je u SAD izvezla automobila i auto-delova u vrednosti od 52,8 milijardi evra (62,2 milijarde dolara), što je čini njenim najvećim izvozničkim tržištem, pokazuju podaci EU i analitičara ING Groep NV. Takođe je izvezla 24 milijarde evra čelika i aluminijuma, uglavnom iz Nemačke, Italije i Francuske, navodi se u podacima Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.
Kako je ranije preneo Bloomberg, EU i SAD su sve uverenije da bi do 9. jula mogao biti postignut privremeni sporazum, kojim bi se otvorio prostor za nastavak pregovora i posle tog datuma. Takav sporazum bi obuhvatao carinske i necarinske barijere, kupovine američkih strateških proizvoda i predviđao dalja područja za saradnju.
Bloomberg
Na čelu evropske delegacije ove nedelje biće Maroš Sefčovič, evropski komesar za trgovinu, koji putuje u Vašington s ciljem da ubrza pregovore. Blok i dalje veruje da je sporazum u načelu najbolji mogući ishod, iako zvaničnici ne mogu da preciziraju koliko bi privremeni aranžmani mogli da traju.
Prema dvojici izvora, Komisija insistira da se postojeće sektorske carine SAD, poput onih na automobile i metale, ali i buduće carine koje Vašington planira, uključe u početne dogovore.
EU nastoji da necarinske barijere reši kroz sopstvenu agendu pojednostavljenja, a predložila je i strateške nabavke u oblastima kao što su tečni prirodni gas (LNG) i tehnologije veštačke inteligencije. Takođe je otvorena za saradnju sa SAD po pitanju ekonomske bezbednosti.
EU procenjuje da američke carine trenutno obuhvataju 380 milijardi evra, odnosno oko 70 odsto njenog izvoza u SAD.
Bloomberg
Komisija je u ponedeljak saopštila članicama da je primila američki predlog koji obuhvata carine, necarinske trgovinske barijere i stratešku saradnju, ali konkretni detalji, poput predloženih carinskih stopa, nisu podeljeni sa članicama.
Četiri scenarija pred EU
Zvaničnici EU razmatraju četiri potencijalna scenarija pred istek roka sledeće nedelje:
-
Sporazum sa prihvatljivim nivoom asimetrije
-
Neizbalansirana ponuda SAD-a koju EU ne može da prihvati
-
Produžetak roka kako bi pregovori mogli da se nastave
-
Trump odustaje od pregovora i povećava carine
Ukoliko se ostvari poslednji scenario, EU bi verovatno odgovorila svim raspoloživim merama, kažu izvori.
Paralelno sa pregovorima, EU nastavlja sa pripremom kontramera u slučaju nezadovoljavajućeg ishoda. Već su odobrene carine na 21 milijardu evra američke robe, koje mogu brzo da stupe na snagu kao odgovor na Trumpove carine na metale. Te mere ciljaju politički osetljive američke savezne države i uključuju proizvode poput soje iz Luizijane, matične države predsednika Predstavničkog doma Mikea Johnsona, kao i poljoprivredne proizvode, živinu i motocikle.
Dodatno, pripremljena je lista carina na još 95 milijardi evra američkih proizvoda kao odgovor na Trumpove recipročne carine na automobile. Mere ciljaju industrijske proizvode uključujući avione Boeinga, automobile proizvedene u SAD-u i burbon. EU takođe konsultuje članice o identifikaciji strateških oblasti u kojima SAD zavise od bloka, kao i o potencijalnim merama koje idu dalje od carina, poput kontrole izvoza i ograničenja na javne nabavke.
EU, koja teži obostrano korisnom dogovoru, proceniće svaki krajnji ishod i tek tada odlučiti koji nivo asimetrije je spremna da prihvati, ranije je preneo Bloomberg.
(Ažurirano količinom automobila, izvozom automobila u sedmom pasusu.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...