Ministarstvo unutrašnjih poslova Prištine ukinulo je zabranu proizvoda koji se iz centralne Srbije prodaju na Kosovu i Metohiji, potvrdio je Aljbin Kurti, koji je dodao da se mere ukidaju samo za administrativni punkt Merdare.
Mere zabrane ostaju na snazi na ostalim punktovima sa centralnom Srbijom, potvrdio je Kurti na pres-konferenciji.
Prištinske vlasti su zabranile uvoz robe iz centralne Srbije prošle godine, kada su prevoznike optužili da prevoze oružje na Kosovo i Metohiju, ali su nakon toga reterirali i dopustili plasiranje sirovina i određenih poluproizvoda.
Opširnije
Evro odsad jedino sredstvo gotovinskog plaćanja na Kosovu i Metohiji
Evro je od ponedeljka jedino zvanično sredstvo gotovinskog plaćanja na Kosovu i Metohiji, nakon što je istekao prelazni period.
13.05.2024
Nemačka spas u zadnji čas za CEFTA, koja bi Srbiji povratila milione evra
Nedavna najava sastanka predstavnika CEFTA ukazala je na mogući pomak u procesu uspostavljanja slobodne trgovine na Balkanu.
27.09.2024
Balkan uporno pada na testu EU - daleko je zona slobodne trgovine
Srpska privreda je u 2023. godini izgubila oko 120 miliona evra zbog nemogućnosti plasmana srpske robe na Kosovu, pokazuju podaci Privredne komore Srbije.
05.01.2024
Može li Srbija da oživi CEFTA, koja je odavno klinički mrtva
Srbija, koja ima najveću korist od CEFTA, pokušaće da spase ovaj sporazum o slobodnoj trgovini na Balkanu
18.12.2023
Da podsetimo, najpre je do 8. jula prošle godine bila na snazi potpuna zabrana prometa srpskih proizvoda, a potom je doneta odluka da se zabrana primenjuje samo na gotove proizvode, a da budu izuzete sirovine, poluproizvodi, mineralna đubriva i hrana za životinje, mašine i oprema.
Kako se navodi u poslednjoj odluci prištinskog ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje, zabrana uvoza ovih proizvoda biće zamenjena "detaljnom kontrolom” kamiona koji ulaze iz centralne Srbije.
Srbija je krajem septembra dobila podršku Nemačke za deblokadu regionalnog trgovinskog sporazuma CEFTA. Ovaj sporazum o slobodnoj trgovini u regionu se nije primenjivao upravo zbog političkih tenzija između Beograda i Prištine i nemogućnosti da roba iz Srbije bude plasirana na Kosovu i Metohiji, zbog čega su samo u prvih sedam meseci ove godine izgubile 281,5 miliona evra.
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović tada je poručio da je specijalni sastanak zajedničkog komiteta CEFTA (sporazuma koji je potpisan 2006. godine) sazvan za 9. oktobar u Beogradu.
"Puni smo optimizma posle sastanka u Berlinu i očekujemo deblokadu sporazuma CEFTA", izjavio je. Najava je stigla dan posle sastanka u okviru Berlinskog procesa - inicijative za saradnju unutar zemalja Zapadnog Balkana i njihovu povezanost sa Evropskom unijom (EU), dok su na putu ka članstvu u taj blok.
Srpski zvaničnici u više navrata su upozoravali na činjenicu da zabrana izvoza robe na samoproglašenu državu Kosovo, koja je počela u junu 2023, domaćim firmama donosi milionsku štetu.
Slična situacija postojala je i 2018. godine, kada je vlada u Prištini uvela takse od 100 odsto za proizvode iz Srbije. Pomenuta zabrana trajala je više od godinu dana, a sa sobom je nosila i negativne posledice, kako po privredu Srbije i Kosova i Metohije, tako i po proizvođače i potrošače. Uprkos tome, Srbija nije uvodila kontramere za dopremu robe sa KiM. Ipak, kad su skinute takse, stvari su se vratile u normalu i izvoz je porastao na više od 450 miliona evra, a realizovano je i oko 50 miliona uvoza. To je rezultiralo suficitom od oko 400 miliona za nas, što predstavlja pozitivan bilans u razmeni sa Kosovom i Metohijom.
Bilo je i drugih pokušaja da se smanji potrošnja robe koja iz Srbije stiže na Kosovo i Metohiji, ali su te kampanje bile neuspešne, odnosno građani su kupovali proizvode koji se proizvode u našoj zemlji.
O ovoj temi nakon odluke prištinskih vlasti oglasio se i premijer Miloš Vučević, koji je pohvalio odluku, ali rekao da žali jer se ona primenjuje samo na punkt Merdare.
"To je dobar napor nemačke strane koja je potencirala novu fazu CEFTA sporazuma. Mi smo uvek spremni za dogovore, ne mislimo da su kompromisi loša strana, posebno ako će to stvoriti bolje uslove za život Srba na Kosovu i Metohiji", rekao je Vučević novinarima, a preneo RTS.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je da je plasman robe u južnu srpsku pokrajinu iznosio 400 miliona evra godišnje, a da je nakon zabrane smanjen za 50 odsto.
- U pisanju pomogle Marijana Avakumović i Ana Ristović.