Evro je od ponedeljka jedino zvanično sredstvo gotovinskog plaćanja na Kosovu i Metohiji, nakon što je istekao period od tri meseca koji je prištinska vlast odredila za prelazni period. Oni koji ne budu poštovali ovu odluku mogu očekivati kazne.
Trgovci i ugostitelji u opštini Gračanica obustavili su platni promet u dinarima, piše portal Radio Kim, prenosi Beta.
"Od danas smo prestali da primamo dinare. Upoznati smo sa situacijom da je to zabranjeno na Kosovu i vodimo se time. Mislim da to i nije neki problem, jer građani svakako plate i penzije podižu u Srbiji, to konvertuju u evre i troše ovde. Za nas takođe nije neki problem, naplaćujemo u evrima", kazao je radnik u ugostiteljstvu Marko Rajković.
Opširnije
Kurti: Odluka o ukidanju dinara neće se menjati
Ovu odluku su ranije kritikovale Sjedinjene Američke Države i Evropska unija jer ometa dotok novca do srpske manjine koja koristi dinare.
12.02.2024
NBS: Prištinske vlasti onemogućile da dinari namenjeni Srbima uđu na KiM
Vozilo NBS sa sredstvima u dinarima bilo je upućeno na prelaz Jarinje, ali je vraćeno bez obrazloženja, navode iz NBS.
07.02.2024
Srbija predala zahtev za vanrednu sednicu SB UN zbog situacije na KiM
Ambasador Srbije pri UN Nemanja Stevanović predao je zahtev za sazivanje vanredne sednice Saveta bezbednosti zbog situacije na KiM.
05.02.2024
Zvanična Priština ipak reterirala, zabrana dinara se de fakto odlaže
"Evro je bio i biće jedina zvanična valuta", kazao je Bisljimi novinarima, izražavajući podršku pravilniku Centralne banke Kosova, i dodao da neće biti kažnjavanja.
31.01.2024
Dan pred najavljenu zabranu dinara: Osmani spremna na prelazna rešenja, ali Kurti ne
Predsednica takozvane države Kosovo Vjosa Osmani deluje spremnije na dogovor od premijera Aljbina Kurtija.
31.01.2024
PKS: Srbija oštećena za 150 miliona evra zbog zabrane izvoza na KiM
Privreda Srbije je od juna 2023, kada je zabrana uvedena, do 1. januara pretrpela štetu od oko 150 miliona evra, kaže Aleksandar Radovanović iz PKS.
22.01.2024
Zvanična Priština najavila ukidanje dinara, EK i NBS osuđuju potez
NBS i predstavnici srpskih vlasti osudili su potez zvanične Prištine, a iz Evropske komisije su zatražili obrazloženje odluke.
22.01.2024
Prosvetna radnica iz Gračanice Ljiljana Đorić je istakla da će se građani koji su u radnom odnosu, a primaju platu iz budžeta Republike Srbije, snaći i da uredba Centralne banke Kosova (CBK) predstavlja najveći problem starima i bolesnima. "Građani Kosova koji su u radnom odnosu će se snaći, najveći je problem za penzionere. Ne znam kako će oni, jer su u godinama i nisu sposobni za putovanje. Trudićemo se da im pomognemo koliko možemo", kazala je.
Uredba CBK, prema kojoj je evro jedina zvanična valuta, stupila je na snagu 1. februara, ali tokom tranzitnog perioda nije bilo kaznenih mera za one koji se nisu držali novog pravila, već je fokus vlasti bio na informisanju građana o primeni uredbe. U uredbi se navodi da se druge valute sem evra ne mogu koristiti na Kosovu i Metohiji kao vrednost čuvanja u fizičkom obliku ili na bankovnim računima, za obavljanje međunarodnih plaćanja, niti za devizne aktivnosti.
Podsetimo, Narodna banka Srbije je još početkom februara saopštila da institucije na teritoriji južne srpske pokrajine nisu dozvolile da dinarska sredstva namenjena isplati plata, penzija, socijalnih davanja i drugih plaćanja Srbima uđu na prostor tog dela zemlje.
Iako su se delegacije Prištine i Beograda dosad sastajale šest puta u vezi s problemom upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji, rešenje nije pronađeno. Potez prištinske vlasti su ranije kritikovale Sjedinjene Američke Države i Evropska unija, budući da se time ometa dotok novca do srpske manjine koja koristi dinare.