Čak i ako Rusija završi rat u Ukrajini i dođe do promene režima u Moskvi, trgovinski odnosi između Evrope i njenog bivšeg najvećeg dobavljača energenata ne bi bili obnovljeni, kažu nemački i britanski zvaničnici.
"Ovo je odnos koji je došao do kraja", rekao je Miguel Berger, nemački ambasador u Velikoj Britaniji, na Energy Intelligence Forumu u Londonu u sredu. "Neće biti povratka", rekao je i britanski ministar energetike Graham Stuart.
Evropa je smanjila oslanjanje na ruske energente od početka rata u Ukrajini. Region je prošle godine uveo zabranu uvoza uglja i nafte iz svog istočnog suseda. Isporuke prirodnog gasa su takođe značajno opale, pri čemu je gasovod Severni tok prvobitno zaustavila Rusija, a zatim oštećen u podmorskim eksplozijama. Rusija sada doprinosi manje od 10 odsto snabdevanja energijom u Evropi u poređenju sa više od trećine pre rata.
Opširnije
Gazprom u problemima, pokušava da EU zameni kineskim tržištem
Nakon što je pokušao da EU satera u ćošak, Kremlj je željan novih izvoznih ugovora.
14.10.2023
Kada je gas u pitanju, čeka nas mirnija i jeftinija zima
Posle burnog perioda veoma nestabilnih i visokih cena prirodnog gasa, cena gasa se poslednjih meseci stabilizovala na prosečnom nivou od oko 40 evra po megavat-satu na holandskoj TTF berzi.
13.10.2023
Cena gasa skočila nakon sumnje na sabotažu na finskom gasovodu
Cena gasa na holandskoj TTF berzi skočila je u poslednja dva dana za čak 10 evra, nakon što je objavljena informacija o curenju iz podmorskog gasovoda između Finske i Estonije.
10.10.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
EU nastavlja da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije
Nakon snažnog povećanja uvoza energenata u Evropsku uniju između 2021. i 2022. godine, scenario je drugačiji u 2023. godini.
27.09.2023
Za Veliku Britaniju to nije ogromna promena jer su ruski energenti činili samo četiri odsto od ukupnog uvoza gasa i devet odsto od ukupnog uvoza nafte u 2021. godini, navodi se u parlamentarnom izveštaju. Za Nemačku je to bio veliki preokret, koji je lišio zemlju oko polovine zaliha gasa.
"Situacija je veoma izazovna", rekao je Berger. Cene gasa će ostati više nego pre ruskog rata stvarajući "stalni pritisak na Nemačku i njenu industriju".
Uvoz gasa iz gasovoda iz Rusije uglavnom je zaustavljen, ali su isporuke tečnog prirodnog gasa povećane. Španija, Francuska i Belgija bile su među zemljama koje su povećale kupovinu superohlađenog goriva iz Rusije, dok je Velika Britanija to zabranila, a Nemačka izbegava bez formalnog embarga.
Te isporuke će takođe biti postepeno ugađane širom Evrope, jer kontinent nastavlja sa svojim naporima da diverzifikuje svoje izvore gasa, rekao je Berger.