Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte, čime će se i ova zemlja Evropske unije svrstati u red onih koje su to učinile još 5. decembra prošle godine.
Ovaj potez će primorati Lukoilovu rafineriju Neftohim, najveću u jugoistočnoj Evropi, da traži druge izvore snabdevanja. To će biti težak zadatak jer fabrika prerađuje uglavnom rusku naftu, a najočiglednije zamenske buradi, iz Kazahstana, već su poprilično tražene u susednoj Rumuniji.
Bugarska i nekolicina drugih zemalja EU izuzete su od zabrane uvoza ruske sirove nafte do kraja 2024. godine, ali Sofija je odlučila da to promeni. Zakonodavci su glasali da se do kraja ove godine smanji upotreba ruske nafte u Lukoilovoj rafineriji na 80 odsto, a da se potpuno ukine do sledećeg oktobra.
Opširnije
EU nastavlja da smanjuje uvoz energenata, a naročito iz Rusije
Nakon snažnog povećanja uvoza energenata u Evropsku uniju između 2021. i 2022. godine, scenario je drugačiji u 2023. godini.
27.09.2023
Putin, Orban i Vučić bi mogli da dobiju novog prijatelja u Evropi
Bivši slovački premijer Robert Fico mogao bi da se vrati na čelo države nakon izbora 30. septembra.
26.09.2023
Počinju radovi na gasovodu u Bugarskoj, Srbija sve bliža nezavisnosti od ruskog gasa
U Bugarskoj su u sredu počeli radovi na izgradnji gasnog interkonektora koji će povezati Sofiju i Niš.
01.02.2023
Zamenik premijera: Bugarska više nikada neće pregovarati sa Gazpromom
Ako sada potpišemo ugovor sa Gazpromom i oni obustave isporuku gasa u februaru, ostaćemo bez gasa za industriju i bez grejanja za ljude, rekao je zvaničnik Bugarske.
03.06.2022
Bugarska se dogovorila sa SAD - stiže LNG, jeftiniji od gasa iz Rusije
Bugarska će od juna dobijati tečni prirodni gas (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), saopštila je Vlada u Bugarskoj.
11.05.2022
"Pitanje premeštanja ruske nafte za rafineriju je uglavnom pitanje logistike", rekao je ministar finansija Assen Vassilev u intervjuu u sredu. "Da bi se prešlo na naftu koja nije iz Crnog mora, stvarni kapacitet skladištenja treba znatno da se poveća, možda udvostruči, tako da rafinerija može da radi 20, 30 dana potencijalno bez ulaska tankera."
Isporuke ruske nafte ural preko Crnog mora u Bugarsku porasle su poslednjih nedelja, premašivši 180.000 barela dnevno, što je tri puta više od nivoa zabeleženog ranije ove godine. Alternative ruskoj nafti uključuju kazahstansku sirovu naftu koja se šalje preko ruske luke Novorosijsk, ali rafinerija u Rumuniji koja je u vlasništvu Kazahstana, koja je prošle godine zaustavila uvoz ruske nafte, već uzima deo tih zaliha.
Bugarska će možda morati da traži alternative na Bliskom istoku ili severnoj Africi kako bi zamenila rusku burad u Lukoilovoj rafineriji, a čija proizvodnja čini većinu zaliha dizela i benzina u ovoj balkanskoj zemlji.
Ovaj potez zakonodavca doprinosi naporima Bugarske da diverzifikuje svoje snabdevanje energijom nakon što se godinama gotovo u potpunosti oslanjala na Rusiju i kada je reč o prirodnom gasu, nafti, kao i gorivom za svoju nuklearnu elektranu. Zbog rata u Ukrajini, Bugarska je odlučila da prekine uvoz ruskog gasa i bila je prinuđena da traži alternative iz Azerbejdžana i regionalnih izvora tečnog prirodnog gasa.
Vlada je u julu okončala zakup Lukoilove luke, dela infrastrukture koja podržava rafineriju Neftohim. Takođe radi na obezbeđivanju licence za nuklearno gorivo od američke kompanije Westinghouse Electric Co. LLC.