Bugarska nikada više neće pregovarati sa ruskom državnom kompanijom Gazprom, rekao je u četvrtak u parlamentu potpredsednik vlade Assen Vassilev, dodajući da ugovor sa tom kompanijom ističe krajem godine i da je Rusija jednostrano obustavila isporuke.
Vassilev je naglasio da Bugarska nije raskinula ugovor sa Rusijom koji ističe krajem godine, već da je isporuka gasa jednostrano suspendovana. On je iskazao ogorčenje što Rusija od nekih zemalja prihvata plaćanja u evrima i dolarima, a od drugih ne, preneo je Euroactiv.
"Ako sada potpišemo ugovor sa Gazpromom i oni obustave isporuku gasa u februaru, ostaćemo bez gasa za industriju i bez grejanja za ljude", rekao je potpredsednik vlade.
On je izjavio da Rusija obustavlja isporuke gasa zbog zahteva za plaćanje u rubljama samo zemljama sa malom potrošnjom i ugovorima koji su nedavno istekli.
Bugarska državna kompanija Bulgargaz i dalje redovno podseća Gazprom da ne ispunjava ugovore sa Bugarskom.
Uprkos problemima sa ruskom kompanijom, cena prirodnog gasa u Bugarskoj je u junu zapravo pala za 13 odsto. Nova cena biće 71,5 evra po megavat satu, a smanjenje cene se može objasniti snabdevanjem SAD tečnim gasom, prenosi Euroactiv, jer Bugarska od juna dobija američki tečni prirodni gas.
"Stvarne isporuke tečnog prirodnog gasa Bugarskoj po cenama nižim od Gazpromovih dogovorene su od juna", navedeno je početkom maja u saopštenju vlade, ali konkretni detalji nisu izneti.
Bugarska će od 1. jula dobijati i pune zalihe azerbejdžanskog gasa, što će verovatno dovesti do daljeg smanjenja cena.
Ministarka rudarstva i energetika Zorana Mihajlović izjavila je juče da ni Srbija ne odustaje od azerbejdžanskog gasa.
"Srbija je započela gradnju gasne interkonekcije Srbija - Bugarska, koja će biti završena iduće godine i omogućiće da gas dobijamo i od drugih dobavljača", rekla je Mihajlović.
Bugarska i Poljska su bile prve dve zemlje EU kojima je Gazprom prekinuo isporuku gasa 27. aprila nakon što su odbile da plate u rubljama. Nakon toga, Gazprom je saopštio da zbog neplaćanja u rubljama obustavlja isporuku gasa i Finskoj, Holandiji i Danskoj.
Bugarska je inače trošila oko tri milijarde kubnih metara gasa godišnje, od čega je preko 90 odsto dolazilo iz Rusije.