Emmanuel Macron je pozvao Evropu da razvije jaču stratešku autonomiju kao način da se izbegne rizik od pretvaranja zemalja Evropske unije u "vazale" u slučaju globalne krize kao što bi bio sukob SAD i Kine.
"Strateška autonomija mora biti bitka Evrope", rekao je francuski predsednik za Les Echos tokom prošlonedeljne posete Kini. "Ne želimo da zavisimo od drugih po pitanju ključnih tema", rekao je Makron u intervjuu, objavljenom u nedelju, navodeći pitanja kao što su energetika, odbrana, društvene mreže i veštačka inteligencija. Slične komentare objavio je Politico.
Makron je upozorio na, kako je rekao, "ekstrateritorijalnost" američkog dolara, koja može naterati evropske kompanije da odustanu od poslovanja sa trećim zemljama ili rizikuju kršenje sankcija.
Opširnije
Raimondo Evropi predložila savezništvo protiv Kine
Usvajanje Zakona o smanjenju inflacije u SAD uznemirilo je evropske lidere koji su se žalili da je reč o nepravednoj subvenciji.
07.04.2023
Kina organizuje vojnu vežbu kao odgovor na posetu lidera Tajvana SAD
Predsednica Tajvana sastala se sa predsednikom Predstavničkog doma SAD Kevinom McCarthyjem.
07.04.2023
Kineski juan zamenjuje dolar kao najtrgovanija valuta u Rusiji
Do promene je došlo zbog dodatnih sankcija.
04.04.2023
Xi u Moskvi – mali potez u dugoj hladnoratovskoj partiji šaha
Prva poseta predsednika Narodne Republike Kine Rusiji od početka invazije na Ukrajinu predstavlja bitan događaj.
26.03.2023
Dublji nuklearni sporazum Kine i Rusije pod nosom SAD
Saradnja preti da poremeti globalnu ravnotežu moći.
22.03.2023
Xi zajedno sa Putinom protiv SAD, ali okleva u vezi sa gasom
XI se uzdržao od posvećenosti ruskom gasu
22.03.2023
"Ako se tenzije između dve supersile pojačaju... nećemo imati vremena ni resursa da finansiramo našu stratešku autonomiju i postaćemo vazali", rekao je Makron za Politiko.
Tokom posete Kini, gde je Macron otputovao sa predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, pokušao je da ukaže na razliku u odnosima EU prema Kini, i SAD prema Pekingu. Evropa želi da uspostavi ravnotežu kroz saradnju sa Kinom u trgovini i investicijama, dok istovremeno zahteva poštovanje ljudskih prava i teritorijalnog suvereniteta Ukrajine, između ostalog.
Intervjui su obavljeni pre nego što je Kina u subotu održala vojne vežbe oko Tajvana u znak odmazde za prošlonedeljnu posetu tajvanske predsednice Tsai Ing-Wen SAD. Kina se zaklela da će jednog dana staviti Tajvan pod svoju kontrolu, ako bude potrebno i silom. Demokratska progresivna partija (na čijem se čelu nalazi Tsai) tvrdi da je Tajvan nezavisna država.
"Pitanje na koje Evropljani treba da odgovore je da li je u našem interesu da eskaliramo [krizu] na Tajvanu? Ne", rekao je Macron Politiku. "Najgore bi bilo pomisliti da mi Evropljani moramo da postanemo puki sledbenici i da se ugledamo na agendu SAD ili kinesku preteranu reakciju", zaključio je.