Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena planira da uvede nove zabrane izvoza i novi set sankcija Rusiji. To će pogoditi ključne industrije 12 meseci nakon odluke Vladimira Putina da napadne Ukrajinu.
Ove mere pogodiće sektor odbrane i energetike, finansijske institucije i određene pojedince, naveli su izvori Bloomberga koji su insistirali da ostanu anonimni. SAD i njene saveznice usredsrediće se na sprečavanje Rusije da izbegne sankcije kroz podršku koju dobija od ostalih zemalja.
Odeljenje za odnose sa javnošću Nacionalnog bezbednosnog saveta Bele kuće nije odgovorilo na pitanja.
Opširnije
Ruska privreda zbog rata gubi 190 milijardi dolara na odloženo
Rusija je zasad izbegla ekonomski debakl.
17.02.2023
EBRD: Sankcije se zaobilaze preko ruskih komšija
EBRD ističe da povećanje izvoza u kavkaski region i centralnu Aziju možda služi za izbegavanje sankcija prema Rusiji.
16.02.2023
Ko je Rus koji je najviše profitirao od povlačenja stranih kompanija
Ivan Tavrin bio je zauzet investiranjem u mobilne tornjeve kada je Vladimir Putin napao Ukrajinu prošle godine. Od tada je postao najveći ruski trgovac.
10.02.2023
Rusija preživela godinu sankcija investirajući kao nikada ranije
Rusija pokušava da pronađe izlaz iz ekonomske krize koju je sama izazvala i koja je zapretila najdubljom recesijom u više od dve decenije vladavine predsednika Vladimira Putina.
08.02.2023
SAD uvode carine od 200 odsto na ruski aluminijum
SAD se spremaju da uvedu carinu od 200 odsto na aluminijum proizveden u Rusiji već ove nedelje.
06.02.2023
Američki i evropski lideri se spremaju za konflikt koji bi mogao da potraje, a ukrajinski saveznici šalju naoružanje koje treba da odvrati sve intenzivnije ruske napade na istočnom i južnom frontu. Ukrajinska kontraofanziva bi u tom scenariju trebalo da se održi na proleće.
Jedna od stavki biće i obaveza banaka u Evropskoj uniji da prijave imovinu sankcionisanih državljana ili ruskih kompanija. Trebalo bi da paket bude usvojen ove nedelje, a usvajanje odluke iziskuje podršku svih članica EU.
Ovaj paket sankcija takođe uključuje sankcije protiv pojedinih iranskih kompanija koje Rusiji šalju dronove i vojnu opremu, ali i strože mere koje regulišu trgovinu ostalim dobrima koje koristi ruska vojska (tehnologija, komponente, oklopna vozila, elektronika, retki metali).
Grupa sedam i članice Evropske unije takođe nastoje da bolje koordinišu kontrolu sprovođenja mera. Cilj je da se opterete kompanije koje Rusiji pomažu da umanji efekat sankcija. Drugi ciljevi su da se pojača pritisak na zemlje koje pomažu Moskvi i da se ispitaju mere koje bi ubuduće mogle da pomognu da se spreči dopremanje vojne opreme Rusiji.
Od početka rata prošla je godina, a usvojeno je više paketa sankcija, pa će stoga u centru pažnje biti sprovođenje do sada usvojene mere. To obuhvata ubeđivanje zemalja koje se nisu priklonile EU da to učine, rekao je jedan od izvora.