SAD se spremaju da uvedu carinu od 200 odsto na aluminijum proizveden u Rusiji već ove nedelje kako bi izvršile pritisak na Moskvu pošto se bliži godišnjica invazije na Ukrajinu, kažu ljudi upoznati sa situacijom.
Predsednik SAD Joe Biden tek treba zvanično da da zeleno svetlo, a u administraciji su bili zabrinuti zbog kolateralne štete američkoj industriji, uključujući vazduhoplovstvo i automobile, rekli su izvori koji su tražili da ostanu anonimni jer su razgovorni interni.
Ovaj potez, o kome se razmišljalo mesecima, takođe je usmeren na Rusiju, drugog po veličini svetskog proizvođača aluminijuma, jer Moskva baca aluminujum na američko tržište i nanosi štetu američkim kompanijama. Objavljivanje odluke bi moglo da preskoči ovu nedelju, rekao je jedan od izvora.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.
Eskalacija pritisaka na Moskvu dolazi nakon što je Vašington uveo sankcije bez presedana da kazni i izoluje vladu ruskog predsednika Vladimira Putina, uključujući zamrzavanje sredstava njene centralne banke na globalnom nivou, ciljanje na njen bankarski, tehnološki i odbrambeni sektor i sankcionisanje pojedinaca povezanih sa Putinom.
Potez protiv aluminijuma je nastavak pokušaja SAD i Evropske unije da umanje ulogu Rusije kao globalne robne sile. EU je zabranila uvoz ruske nafte, gasa i goriva u pokušaju da smanji zavisnost od Moskve. Uticaj tog poteza je, međutim, ublažen ponovnim iscrtavanjem mape globalne trgovine naftom, pri čemu većina zaliha sirove nafte sada ide u Kinu i Indiju po nižim cenama.
Zasad nema naznaka da EU planira sličan potez u pogledu ruskog aluminijuma.
Američko tržište
Rusija, najveći svetski proizvođač aluminijuma posle Kine, bila je značajan izvor materijala za američko tržište. Većina njih su artikli sa dodatom vrednosti koji se prodaju američkim kupcima od građevinarstva do automobila.
Ovako visoka carina bi efektivno okončala američki uvoz metala iz Rusije. Iako je zemlja tradicionalno činila 10 odsto ukupnog američkog uvoza aluminijuma, količina je pala na nešto preko tri odsto, prema podacima o američkoj trgovini.
Uvođenje tarifa bilo je blaži potez od onog koji je administracija razmatrala prošle godine, uključujući potpunu zabranu ili sankcije jedinom ruskom proizvođaču tog metala United Co. Rusal International PJSC. Takav potez bi rizikovao šire poremećaje na tržištu, čineći rusko snabdevanje suštinski toksičnim za kupce širom sveta.
Akcije Rusala u Moskvi pale su u ponedeljak za čak tri odsto posle vesti. Kompanija je odbila da komentariše.
Dok je Bela kuća razmatrala mere protiv ruskog aluminijuma, kupci u SAD su raspravljali o potencijalu alternativnog snabdevanja u slučaju zabrane, tarife ili sankcija. Igrači iz te industrije poslednjih meseci takođe su pokušali da isplaniraju kuda bi ruski metal otišao ako bi iznenada bio blokiran sa tržišta SAD, kao i iz Evrope, pri čemu mnogi spekulišu da bi mogao da se pretovari preko Kine ili drugih zemalja i ponovo izveze, prikrivajući njegovo poreklo.
Industrija aluminijuma
Cene aluminijuma pale su za oko 15 odsto prošle godine usled zabrinutosti zbog usporavanja globalne ekonomije i tekućih pandemijskih lokdauna u Kini, najvećem svetskom potrošaču.
Fjučersi aluminijuma kojima se trgovalo na Londonskoj berzi metala u ponedeljak su nakratko izbrisali dobitke i porasli za čak 0,6 odsto posle objavljivanja vesti o tarifama, pre nego što su u 15.25 pali za 1,7 odsto na 2.526 dolara po metričkoj toni prema londonskom vremenu.
Aluminijumska asocijacija, trgovinska grupa koja predstavlja industriju u SAD, rekla je u saopštenju od ponedeljka da "industrija aluminijuma podržava sve napore koje američka vlada i njeni saveznici u NATO-u smatraju neophodnim" da se pozabave ruskom invazijom. "Ovo je globalna bezbednosna i humanitarna katastrofa koja daleko prevazilazi interese bilo koje pojedinačne industrije".
Uvoz ruskog aluminijuma u SAD pao je skoro na nulu u oktobru pošto je administracija razmatrala zabranu, zabrinjavajući domaće kupce. Uvoz se vratio na nivo od 11.600 tona u novembru, pre nego što je ponovo pao na 9.700 tona u januaru.