Jačanje trgovine s ruskim susedima može značiti pokušaj izbegavanja sankcija nametnutih zbog rata u Ukrajini, smatraju u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (engl. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD).
Sjedinjene Američke Države (SAD) i Evropska unija (EU) nametnule su brojne sankcije Rusiji kako bi se onemogućilo finansiranje ratne mašinerije ruskog predsednika Vladimira Putina.
Na primer, između maja i jula prošle godine, nemački izvoz u Rusiju je pao na 38 odsto onoga što je bio prosek u istom periodu između 2017. i 2019. godine. S druge strane, udvostručio se izvoz u Jermeniju i utrostručio u Kirgistan, a slična se tendencija vidi i kad je reč o izvozu iz SAD, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja EU u kavkaski region i zemlje centralne Azije.
Opširnije
Rusija prkosi sankcijama: prošle godine proizvela najviše nafte
Nakon što je Rusija prošle nedelje objavila da će smanjiti proizvodnju nafte za pola miliona barela dnevno kao odgovor na sankcije Zapada, javilo se pitanje da li to zaista čini svojom voljom.
14.02.2023
Urednici Bloomberga: EU ne bi trebalo da žuri s prijemom Ukrajine
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sastao se prošle nedelje sa liderima Evropske unije i založio se ne samo za više naoružanja već i za brzo članstvo u EU.
14.02.2023
Rusija i Kina – savezništvo ili jednostrana zavisnost
Diskurs koji generiše ruska država, pod rukovodstvom jedne te iste političke klase, menjao se u protekle dve decenije.
12.02.2023
"To se može povezati s izbegavanjem sankcija", poručila je glavna ekonomistkinja EBRD-a Beata Javorcik. Dodala je da bi se ukrajinska privreda, posle pada od 30 odsto prošle godine, u 2023. mogla stabilizovati.
Očekuje se da će sledeće nedelje EU usvojiti deseti paket sankcija prema Rusiji, a u okviru toga bi banke morale da izveštavaju o imovini povezanoj s ruskom centralnom bankom. Time bi se takođe uvele nove trgovinske barijere i tehnološka ograničenja od 11 milijardi evra.
Jermenija, Kirgistan i Kazahstan su u carinskoj uniji s Rusijom i Belorusijom u okviru Evroazijskog ekonomskog saveza. Nema prepreka za kretanje roba između tih zemalja.
Prošle godine je značajno porastao izvoz u Rusiju iz ostalih članica Evroazijskog ekonomskog saveza, kao i iz Turske. Neke od roba na tom putu podstiču sumnju da Rusija pribegava kreativnim merama kako bi predmete koji imaju dvojnu namenu koristila za oružje poput tenkova ili projektila.
Evropski zvaničnici su prošle godine saopštili da su videli delove ruske vojne opreme od frižidera, mašina za pranje veša, pa čak i pumpica za majčino mleko nakon porasta izvoza tih proizvoda u zemlje regiona Kavkaza i centralne Azije.
Premijer Letonije Krisjanis Karins zagovara kažnjavanje bilo koga ko pokušava da zaobiđe sankcije.
"Mislim da je vrlo važno razmotriti te rupe u sankcijama. Čini se jasnim da trgovci nalaze način da, nakon legalne trgovine s Turskom, Kazahstanom ili Jermenijom, roba na kraju završi u Rusiji", kazao je.