Trećina afričkih gorila, bonobo majmuna i šimpanzi je u opasnosti, jer žive u oblastima koje se preklapaju sa rudarskim aktivnostima, odnosno sa rudarenjem metala koji su ključni za globalnu tranziciju ka čistoj energiji.
Blizu 180.000 velikih majmuna u Africi je ugroženo, jer rudarske operacije zahtevaju krčenje šuma, navodi se u studiji objavljenoj u sredu, u časopisu "Science Advances". Doduše, realni uticaj bi mogao biti još veći, budući da rudarske kompanije nisu u obavezi da objave podatke o biodiverzitetu, napisali su istraživači, a navodi Bloomberg.
"Rudarstvo šteti majmunima kroz zagađenje, gubitak staništa, povećan pritisak na lov i bolesti, ali ovo je nepotpuna slika", rekla je Jessica Junker, vodeći autor ove studije i istraživač na Univerzitetu Martin-Luther-University Halle-Wittenberg u Nemačkoj.
Opširnije
Dvocifren rast Xiaomija kao odgovor na 90.000 naručenih EV
Kompanija Xiaomi Corp. porasla je na berzi u Hongkongu, pošto su narudžbine za njeno prvo električno vozilo premašile procene, podstičući optimizam da bi proizvođač pametnih telefona mogao da uspe i na kineskom tržištu automobila.
02.04.2024
Nissan planira da do 2027. poveća prodaju za milion automobila
"Ne možemo uspeti ako nastavimo da radimo iste stvari na isti način", rekao je Makoto Uchida, izvršni direktor Nissana.
25.03.2024
Obračun na Jamajci odlučuje sudbinu okeanskog dna
U junu Ujedinjene nacije su odobrile značajan sporazum o očuvanju biodiverziteta okeana.
15.07.2023
Rimac raskida posao s kineskim investitorom, optuženim za prisilni rad
Kompanije su u procesu raskidanja saradnje na zajedničkoj kompaniji, koja je imala fabriku električnih motora i baterija u Kini.
27.02.2024
"Prelazak sa fosilnih goriva je dobar za klimu, ali se mora učiniti na način koji ne ugrožava biodiverzitet", dodala je.
Potražnja za mineralima, potrebnim za pravljenje punjivih baterija koje pokreću električna vozila, već neko vreme je u porastu. Afrika je, s druge strane, dom trećine svetskih mineralnih resursa, od kojih je dosad iskopano samo pet odsto. Takođe je dom za neke od najvećih, najraznovrsnijih, ali i krhkih prirodnih ekosistema na svetu.
Istraživači su izvršili analizu rudnika i lokacija za istraživanje rudarstva u 17 afričkih zemalja, otkrivši da je oko 20 odsto ovih područja ležalo na samom vrhu takozvanih "kritičnih staništa".
U studiji se ne navode konkretni projekti, ali se navodi da je velika većina rudarskih područja, uključenih u studiju, u fazi istraživanja, što znači da neće svi biti operativni u budućnosti.
Istraživanje rudarstva i dalje ima uticaja, rekli su, jer je "loše regulisano i zato što kompanije prikupljaju 'osnovne podatke' mnogo godina nakon istraživanja i uništavanja staništa", rekla je koautorka Genevieve Campbell. "Ovi podaci, u tom slučaju, ne odražavaju tačno, prvobitno stanje populacija velikih majmuna u datoj oblasti, pre uticaja rudarstva", navodi ona dalje.
Pažljiviji pogled na kritična staništa, sa velikom koncentracijom majmuna, otkrio je da se najveće preklapanje dogodilo u zapadnoafričkim zemljama: Liberiji, Sijera Leoneu, Maliju i Gvineji.
Naučnici kažu da bi više od 23.000 šimpanzi u Gvineji, ili do 83 odsto populacije majmuna, moglo biti direktno ili indirektno pogođeno rudarskim aktivnostima. Svi veliki majmuni navedeni su kao "ugroženi" ili "kritično ugroženi" na Crvenoj listi Union for Conservation of Naturea.
Pretnje velikim majmunima, koje dolaze od rudarstva, uključuju uništavanje njihovog staništa kada se kopaju jame i tuneli, ali i usled izgradnje puteva i železnica. Te životinje su ugrožene i hemijskim, svetlosnim i zvučnim zagađenjem u blizini rudarskih aktivnosti, kao i sudarima na obližnjim putevima.
Iako se od kompanija često traži da rade studije uticaja na životnu sredinu pre pokretanja istraživanja ili rudarskih aktivnosti, zahtevi za biodiverzitet skoro da i ne postoje, kažu istraživači. Samo pet odsto od 380 kompanija koje je analizirala neprofitna organizacija World Benchmarking Alliance sprovelo je naučno zasnovanu procenu uticaja svojih operacija na biodiverzitet.
Bloomberg dalje ističe da rudari, naročito, dele veoma malo podataka o populaciji majmuna u oblastima gde rade, a ključna baza podataka za majmune u Africi dobija samo jedan odsto podataka od rudarskih kompanija.
"Kompanije koje posluju u ovim oblastima treba da imaju adekvatne šeme ublažavanja (uticaja) i kompenzacije, kako bi minimizirale svoj uticaj", rekao je Tenekwetche Sop, jedan od koautora studije. "Većini kompanija nedostaju čvrsti osnovni podaci o vrstama, koji su potrebni za informisanje o ovim akcijama", dodaje on.