Rast cena metala od kojih se prave baterije znači da bi moglo proći još nekoliko godina pre nego što električna vozila postanu pristupačna kao konvencionalni automobili, prema BloombergNEF-u.
Cene litijuma, kobalta i nikla su skočile u protekloj godini, smanjujući marže proizvođača električnih vozila u ključnom trenutku za industriju koja se razvija. Dok potražnja raste, oni se suočavaju sa dilemom: progutati inkrementalne troškove ili ih preneti na potrošače.
Pre rasta, cene baterija su se približavale nivou koji bi troškove električnih vozila učinio konkurentnim tradicionalnim automobilima bez državnih subvencija, navodi BNEF u izveštaju objavljenom u sredu. To sada počinje da se menja. Trebalo bi da cene baterija porastu ove godine prvi put u više od 10 godina, a inflacija bi mogla da odloži ključnu tačku preokreta u kojoj bi prosečne cene baterija pale ispod 100 dolara po kilovat-satu.
"Smanjenje cena baterija na 100 dolara po kilovat-satu sada je dostižan cilj sa novom generacijom hemije baterija i dizajna ćelija“, navode analitičari BNEF-a u izveštaju. "Međutim, ako cene sirovina ostanu visoke ili nastave da rastu, taj cilj bi se možda dostigao tek nekoliko godina kasnije od planiranog."
Tokom prošle godine, jedan indeks cene litijuma je porastao više od pet puta, a porasle su i cene kobalta i nikla. Međutim, postoje neki znaci olakšanja za proizvođače automobila jer su se cene litijuma, kobalta i nikla poslednjih nedelja smanjile ili stabilizovale. Goldman Sachs Group očekuje da će se cena ta tri ključna metala smanjiti u naredne dve godine, dok se proizvođači utrkuju da obezbede nove zalihe.
Ipak, i cene konvencionalnih automobila rastu, a zbog visoke cene goriva električna vozila su primamljivija.
"Sve veća cena baterija ne utiče na kratkoročnu potražnju električnih vozila", kažu analitičari BNEF-a. "Neki od faktora koji dovode do visokih troškova sirovina za baterije - rat, inflacija, trgovinska trenja - guraju cenu i benzina i dizela na rekordne visine."