Provođenje više od dva sata dnevno na sastancima ubija produktivnost, prema novoj studiji o ovoj temi, koja pokušava da na neki način ograniči vreme koje mnogi zaposleni provode na aktivnosti koja ih sve više odbija.
Istraživanje u kojem je učestvovalo više od deset hiljada zaposlenih širom sveta, a koje je sprovela softverska kompanija Slack Technologies pokazuje da je za većinu dva sata granica.
Oni koji su rekli da provode previše vremena na Zoom sastancima ili u konferencijskim salama imali su dvostruko veće šanse da ističu da nemaju vremena da se fokusiraju na važne delove svog posla. Više od polovine donosilaca odluka je izjavilo da ima previše sastanaka, a za obične zaposlene to je 27 odsto. Neumerenost u sastancima tera ljude da rade prekovremeno, što se dešava dvema petinama zaposlenih najmanje jednom nedeljno. Efekti sastanaka su isti, bilo da se dešavaju onlajn ili lično.
Opširnije
Shopify zaposlene upozorava da jedan sastanak košta i do 1.600 dolara
Vreme je novac, a Shopify Inc. želi da njihovi zaposleni shvate da se to odnosi i na nepotrebne sastanke.
15.07.2023
I vaš šef verovatno misli da je taj sastanak mogao biti samo mejl
Da li vas umara prisustvovanje na beskorisnim sastancima? I vašem šefu je verovatno muka od njih.
19.03.2023
Direktor Shopifya želi da zaposleni kažu 'ne' sastancima
Kanadska firma za onlajn trgovinu sprovodi "čišćenje kalendara" i uklanja sve sastanke koji se ponavljaju sa više od dvoje ljudi.
07.01.2023
Sastančenja u velikim firmama troše 100 miliona dolara godišnje
Nepotrebni sastanci predstavljaju omašku tešku 100 miliona dolara u velikim kompanijama, prema novom istraživanju.
08.10.2022
"Svaki minut koji provedete na sastanku je minut koji ne trošite fokusirajući se na posao. Sastanci imaju svrhu, ali fokusirano vreme je veoma važno", kaže Christina Janzer, viša potpredsednica za analitiku i istraživanje u Slacku.
Istraživanje je poslednje u nizu pokazatelja negativnih efekata previše sastanaka, ili neproduktivnih sastanaka, što je problem koji kompanije pokušavaju da reše, uz različite neuspehe.
Ranija studija je pokazala da velike organizacije troše 100 miliona dolara godišnje na nepotrebne sastanke. Taktike za smanjenje broja sastanaka su različite. Na primer, dva puta u kvartalu, Slack otkazuje sve interne sastanke za celu nedelju i ne održava ih petkom. Taktika petka je nešto čemu pribegavaju i druge kompanije.
Ovi nalazi dolaze u vreme kada se razvijaju novi alati koji mogu da pokriju sve ključne tačke sa sastanka i naknadno proslede zaposlenima rezime sa dogovorenim narednim koracima.
Shopify je kreirao alat za zaposlene koji procenjuje troškove svakog sastanka, a u nekim slučajevima kompanije podstiču zaposlene da odbiju sastanke.
Iznenađujuće je da je istraživanje pokazalo da mali deo zaposlenih, uglavnom mlađih ljudi i onih koji su na poslu manje od godinu, smatra da premalo vremena provode na sastancima.
Istraživanje je sprovedeno među zaposlenima u SAD, Velikoj Britaniji, Japanu, Nemačkoj, Francuskoj i Australiji.