Da li vas umara prisustvovanje na beskorisnim sastancima? I vašem šefu je verovatno muka od njih.
Rukovodioci u proseku provedu 25 časova nedeljno na sastancima, a ipak polovina tih poziva preko Zooma i deljenja najnovijih podataka o projektima - mogla bi da se ukine i da to ne ostavi nijednu negativnu posledicu, navodi studija u kojoj je učestvovalo više od 10.000 zaposlenih koji rade u kancelariji. Studiju je sproveo Future Forum, konzorcijum za istraživanje koji podržava Slack Technologies (kompanija u vlasništvu Salesforce Inc.). Glavni razlog zbog kog poslovni lideri odlaze na neproduktivne sastanke je zbog toga što misle da će tako iskoristiti vreme na dobar način, ali na kraju to ne bude slučaj. Još jedan razlog je zbog toga što se plaše da će propustiti nešto bitno i zato što žele da pokažu nadređenima da rade, otkrila je studija. Za one koji su na nižoj poziciji na korporativnoj lestvici, najčešći razlog za prisustvovanje je očigledan - nemaju izbora.
Ova otkrića dolaze u vreme kada mnoge organizacije pokušavaju da procene koji sastanci su zaista bitni, a koji mogu biti ukinuti u sve prisutnijim hibridnim radnim okruženjima, u kojima zaposleni uglavnom ne rade sa iste lokacije. Shopify Inc., kanadski sajt za e-trgovinu, saopštio je da je na putu da ukine 320.000 sati sastanaka ove godine, tako što će otkazati sve česte sastanke na kojima prisustvuje više od dve osobe, zabraniti sve sastanke sredom i ograničiti velika okupljanja, a takođe će ohrabriti kadar da odbiju neke pozive na sastanak.
Opširnije
Sastančenja u velikim firmama troše 100 miliona dolara godišnje
Nepotrebni sastanci predstavljaju omašku tešku 100 miliona dolara u velikim kompanijama, prema novom istraživanju.
08.10.2022
Direktor Shopifya želi da zaposleni kažu 'ne' sastancima
Kanadska firma za onlajn trgovinu sprovodi "čišćenje kalendara" i uklanja sve sastanke koji se ponavljaju sa više od dvoje ljudi.
07.01.2023
Sedite za trouglasti konferencijski sto za idealan hibridni sastanak
Kada su rukovodioci Microsofta počeli da održavaju hibridne sastanke tokom pandemije, učesnici kod kuće su se osećali isključeno.
01.06.2022
Odlazak protv svoje volje na sastanke koji nisu od presudnog značaja, dovodi do troška od oko 100 miliona dolara na godišnjem nivou kada su u pitanju velike organizacije, otkrila je druga studija, koja je takođe došla do zaključka da zaposleni odbijaju 14 odsto poziva, iako bi zapravo želeli da odbiju 31 odsto njih. Udeo virtuelnih pojedinačnih sastanaka se povećao od 17 odsto 2020. na 42 odsto prošle godine, navela je studija kompanije Vyopta, koja je analizirala 48 miliona sastanaka. Aplikacije za organizovanje sastanaka na radnom mestu kao što je Calendly pokazuju da neki od njihovih korisnika sada pametnije zakazuju one sastanke koji su zapravo bitni.
Oni koji nisu rukovodioci u proseku provedu 10,6 sati nedeljno na sastancima, otkrila je studija Future Foruma, a tvrde da bi 43 odsto njih moglo da se ukine. Uobičajene taktike za smanjenje preopterećenja na sastancima uključuju smanjenje broja učesnika, slanje plana unapred, kao i to da se na sastanku razgovara o problematičnim pitanjima, a ne da se samo sumiraju teme.
"Ne postoji pristup za ukidanje nepotrebnih sastanaka koji odgovara svima", izjavio je Brian Elliott, rukovodilac u Slacku, koji je nadgledao istraživanje Future Foruma. "Stoga se spremite za eksperimentisanje i unapređivanje."
Da kontaktirate sa autorom ove priče: