Centralne monetarne vlasti SAD i evrozone oborile su ove nedelje rekorde novim podizanjem kamatnih stopa. Cena pozajmljivanja novca je tako dostigla istorijski najviši nivo u evropskoj monetarnoj zajednici, dok preko Atlantika kreditiranje nije bilo skuplje pune 22 godine.
Povećanje kamatnih stopa već je uticalo na to da potražnja za kreditima među kompanijama u zoni evra u drugom kvartalu opadne najviše do sada. Istovremeno, dve najveće evropske ekonomije započele su treći kvartal kontrakcijama u svojim privredama u privatnom sektoru, uz trajnu slabost u proizvodnji i povećano prelivanje na usluge, pa u evrozoni odjekuju zvona uzbune zbog potencijalne recesije.
Opširnije
ECB podigla stope na najviši nivo u istoriji evrozone
Kamatne stope očekivano su podignute za po 25 baznih poena.
27.07.2023
Wall Street se posle Feda sprema za ključne ekonomske podatke
Podaci objavljeni do septembarskog zasedanja verovatno će dovesti do volatilnosti.
27.07.2023
Nakon podizanja od 25 bp, kamatna stopa u SAD najviša od 2001.
Ovo je, uz jednu pauzu, 11. povećanje kamatne stope od početka 2022. godine.
26.07.2023
Profit NIS-a pao za 70 odsto, kompanija krivi pad cene nafte
Prosečna cena nafte je u prvom polugodištu 2023. bila za 26 odsto niža u odnosu na isti period prošle godine.
27.07.2023
S druge strane, tračak optimizma stiže od MMF-a, koji je blago naviše revidirao očekivanja za svetsku ekonomiju ove godine, ocenjujući da su se rizici smanjili poslednjih meseci nakon što su SAD izbegle bankrot, a vlasti zaustavile bankarsku krizu. Takođe, neki od prognostičara koji su prvi predvideli recesiju u SAD počinju da preispituju svoje stavove kako inflacija pada, a ekonomija ostaje otporna.
Sezona objave kvartalnih izveštaja je u punom jeku, a tehnološki giganti prijavili su uspešno poslovanje. Alphabet, matična kompanija Googlea, ostvarila je u drugom kvartalu rast prihoda od 7,1 odsto na 74,6 milijardi dolara, dok je prihod Microsofta u njegovom četvrtom fiskalnom tromesečju porastao za 8,3 odsto na 56,2 milijarde dolara, što je bilo iznad očekivanja od 55,5 milijardi dolara.
Matična kompanija društvenih mreža Facebook i Instagram, Meta Platforms, objavila je kvartalne rezultate iznad očekivanja jer je u periodu april - jun ostvarila rast prihoda od 11 procenata na 32 milijarde dolara, što je bilo iznad očekivanja od 31,03 milijarde dolara.
Sličnim rezultatima, međutim, ne može se pohvaliti domaća Naftna industrija Srbije, koja je posle rekordne godine u kojoj su visoke cene nafte donele istorijsku zaradu, prvo polugodište završila padom profita od 69 odsto. Dobit je u tom periodu iznosila 13,7 milijardi dinara, odnosno oko 117 miliona evra.
Kako su poslovali Aerodrom "Nikola Tesla" a.d., Metalac i Jedinstvo iz Sevojna, saznaćemo sledeće nedelje.
Privrednici su već oprezniji i sve manje se zadužuju, s obzirom na to da je referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije dostigla 6,5 odsto, dok blokirane račune ima praktično svako deseto preduzeće. S druge strane, najmlađi biznis Miroslava Miškovića ima zaista ambiciozne planove. E-commerce platforma Ananas planira do kraja godine da utrostruči broj trgovaca, dok je krajnji plan da bude srpski Google.
Kada je reč o industrijskoj proizvodnji, Adria region nalazi se pred izazovom oko neizvesne potražnje i manjka stručne radne snage, što pak ukazuje na to da je poboljšanje produktivnosti naprosto imperativ, ističe se u oceni analitičara Bloomberg Adrije.
Elon Musk još jednom je uspeo da kontroverznim potezom zapanji planetu. Ovog puta zamenio je čuveni simbol Twittera, malu plavu ptičicu, i tako odbacio snagu brenda građenog skoro dve decenije. A onda je morao da objašnjava zašto je to uradio.
Pored svega toga, svet je dobio još jedan digitalni novčić koji se baš tako i zove – worldcoin, bioskopi su zahvaljujući filmovima Barbie i Oppenheimer napunili blagajne, a mi vam preporučujemo najbolje sladolede u Beogradu ovog vrelog leta.