Svetska zdravstvena organizacija (SZO) utvrdila je da je aspartam, veštački zaslađivač koji se nalazi u svemu - od dijetalnih pića, jogurta, sladoleda i žitarica za doručak, pa do lekova, paste za zube i instant kafe - potencijalno kancerogen.
Pozivajući se na rezultate dve nove procene uticaja popularnog veštačkog zaslađivača na zdravlje, SZO je rekla da ima "ograničene dokaze" da aspartam može izazvati rak. Izveštaj Međunarodne agencije za istraživanje raka označio je zaslađivač kao potencijalno kancerogen. Druga procena - procena Zajedničkog stručnog komiteta FAO i SZO za aditive u hrani, ili JECFA - pokazala je da, u količinama koju obično konzumiraju potrošači, bezbednost aspartama ne predstavlja veću brigu.
Uprkos nalazima, "potencijalne efekte treba istražiti u više kvalitetnijih studija", rekao je Francesco Branca, direktor Odeljenja za ishranu i bezbednost hrane SZO u saopštenju.
Opširnije
Šta znamo o aspartamu za koji SZO kaže da je potencijalno kancerogen
Jedan od najčešće korišćenih veštačkih zaslađivača
30.06.2023
Strmoglavo rastu cene šećera, poskupeće i slatkiši
Cene šećera dostigle su rekordne visine u aprilu, što može biti noćna mora za ljubitelje slatkiša.
29.04.2023
Zavisnost od kafe i slatkiša skupo će koštati potrošače
Postoji jedan deo u supermarketima za koji se inflacija izgleda zalepila: slatke poslastice.
10.06.2023
Cenu šećera diktiraju direktno nafta i etanol
Radaković kaže da su cene nafte sada niske i da analitičari prognoziraju da će se više trske samleti u šećer.
08.05.2023
Apple pravi veliki iskorak u praćenju glukoze u krvi bez uboda
Apple radi na ambicioznom projektu koji vuče korene iz ere Stevea Jobsa: neinvazivno i kontinuirano praćenje glukoze u krvi.
25.02.2023
Na konferenciji za novinare u sedištu SZO u Ženevi, Branca je pozvao potrošače da kupuju proizvode bez šećera ili zaslađivača. Kao alternativu mnogim pićima koje sadrže šećer i dijetalnim pićima, Branca je poručio potrošačima da "umesto toga piju vodu".
Slađe od šećera
Zaslađivač na hemijskoj bazi koji je stotine puta slađi od šećera, aspartam, pakuje se i prodaje pod nazivima kao što je Equal. Američka Uprava za hranu i lekove odobrila je aspartam u određenim proizvodima 1974. godine, izdavši bezbednosni nalaz 1981. i odobrivši ga kao zaslađivač opšte namene 1996. godine.
"To što je Međunarodna agencija za istraživanje raka označila aspartam kao 'verovatno kancerogen' ne znači da je aspartam zapravo povezan sa rakom", navodi se u saopštenju Uprave za hranu i lekove. "Uprava se ne slaže sa zaključkom agencije da ove studije podržavaju to da se aspartam klasifikuje kao potencijalno kancerogen".
Industrija hrane i pića je očekivala novu klasifikaciju SZO. Industrijske trgovinske grupe i stručnjaci iz naučne zajednice odgovorili su na najavu da će se to desiti komentarima u kojima se kritikuju delimični dokazi studije i ponavljaju ranije studije koje su utvrdile da je aspartam bezbedan.
"Postoji širok konsenzus u naučnoj i regulatornoj zajednici da je aspartam bezbedan", rekao je u saopštenju Kevin Keane, privremeni predsednik i glavni izvršni direktor Američkog udruženja za pića. "To je zaključak do kojeg iznova dolaze agencije za bezbednost hrane širom sveta."
Mnogi naučnici su pozvali potrošače da uzmu u obzir da uprkos novoj klasifikaciji, JEFCA studija nije promenila ono što smatra prihvatljivom dnevnom količinom aspartama. Agencija je ranije utvrdila da odrasla osoba teška 70 kilograma može dnevno da konzumira 9 do 14 konzervi soka, od kojih svaka sadrži 200 do 300 miligrama aspartama i da još uvek bude bezbedna.
Za više informacija o ovoj temi pročitajte ceo tekst.