Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sledećeg meseca će proglasiti jedan od najčešće korišćenih veštačkih zaslađivača na svetu, koji se nalazi u hiljadama namirnica bez šećera, od bezalkoholnih pića do želea i žvakaćih guma, da potencijalno izaziva rak.
Međunarodna agencija SZO za istraživanje raka (WHO’s International Agency for Research on Cancer IARC) aspartam će označiti kao "verovatno kancerogen za ljude", preneo je Reuters.
U nastavku su ključne stvari o ovoj supstanci.
Opširnije
SZO: Kraj vanredne situacije zbog kovida 19
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da kovid 19 više ne predstavlja svetsku zdravstvenu vanrednu situaciju.
05.05.2023
AstraZeneca teži da bude najbrže rastući proizvođač lekova protiv raka
Proizvođač lekova iz Velike Britanije je od 2014. dodao sedam novih lekova protiv raka.
12.09.2022
Novo Nordisk odlaže uvođenje leka za gojaznost u Evropi
Wegovy je postao prvi lek za mršavljenje na recept u poslednjih sedam godina koji je dobio odobrenje u SAD
13.12.2022
Šta je aspartam?
Aspartam je popularan među proizvođačima hrane zbog veoma visokog nivoa slatkoće i malog broja kalorija. Napravljen je kombinovanjem dve prirodne aminokiseline, fenilalanina i asparaginske kiseline. Otkrio ga je 1965. hemičar James M. Schlatter u SAD. Navodno je istraživao lekove protiv čira i lizao je prst koji je bio obložen ovim jedinjenjem, čime je otkrio njegovu slatkoću.
U čemu se koristi aspartam?
Zamena za šećer se nalazi u hiljadama proizvoda nekih od najvećih svetskih proizvođača hrane - Coca-Cola Co. i PepsiCo Inc. koriste je u svojoj ponudi bez šećera, a Mars Inc. je dodaje Wrigleyjevim proizvodima za žvakanje. Takođe se prodaje kao zaslađivač pod brendovima kao što su Equal i NutraSweet.
Šta će reći SZO?
SZO planira da objavi dva izveštaja o aspartamu 14. jula, navodi Reuters. Očekuje se da će IARC istaći rizik od raka. Drugi izveštaj Zajedničke organizacije za hranu i poljoprivredu/Stručnog komiteta SZO za aditive u hrani (Joint Food and Agriculture Organization/WHO Expert Committee on Food Additives JECFA) koji će dati ažuriranu procenu rizika od zaslađivača, obradiće količinu prihvatljivog dnevnog unosa aspartama i drugih mogućih štetnih efekata njegovog konzumiranja.
Koje bi još zaključke IARC mogao da izvuče?
Procena će klasifikovati aspartam u jednu od četiri kategorije: kancerogen za ljude, verovatno kancerogen za ljude, potencijalno kancerogen za ljude ili „ne može se klasifikovati u pogledu njegove kancerogenosti za ljude“.
Šta kažu trenutne smernice?
JECFA je prvi put izdala procenu ovog aditiva 1981. godine, zaključivši da je prihvatljiv dnevni unos aspartama 40 miligrama po kilogramu telesne težine. To ograničenje podržavaju drugi regulatori poput Evropske agencije za bezbednost hrane. Limenka dijetalne sode od 12 unci (355 mililitara) obično sadrži oko 200 mg aspartama, prema Univerzitetu u Alabami.
Šta kažu druge grupe?
Američka agencija za hranu i lekove smatra aspartam bezbednim od 1974. godine, kada je odobrila jedinjenje za "upotrebu kao regularni zaslađivač i u žvakaćim gumama, hladnim žitaricama za doručak i suvim osnovama za određenu hranu“. Godine 1996. FDA ga je odobrila za upotrebu kao "opšti zaslađivač".
Međutim, Centar za nauku u javnom interesu, grupa za zastupanje potrošača, nazvao je aspartam niskokaloričnim zaslađivačem koji je "najzabrinjavajući" jer postoje "ubedljivi dokazi da izaziva rak i da je snažan kancerogen". Nominovao je sastojak za procenu od strane IARC 2014. i 2019. godine.
Kakav je bio odgovor industrije?
"Postoji širok konsenzus u naučnoj i regulatornoj zajednici da je aspartam bezbedan. To je zaključak do kojeg su stalno iznova dolazile agencije za bezbednost hrane širom sveta", navodi se u saopštenju Američkog udruženja za piće za Bloomberg. Coca-Cola i PepsiCo su odbili da komentarišu.