Jedan od najkontroverznijih uglova tržišta za kompenzaciju ugljen-dioksida upravo je uvučen u jedno od najtežih geopolitičkih pitanja na svetu.
Kako Afrika nastoji da postane međunarodno čvorište za trgovinu dozvolama za emisiju CO2, njen izbor partnera može navesti neke investitore da preispitaju svoje odluke. Tako, na primer, Zimbabve radi na planiranoj razmeni ugljeničkih dozvola sa Belorusijom i Rusijom, tačnije na programu prodaje kompenzacija iz bivših sovjetskih država. Lider projekta je bivši predsednik Južne Afrike Jacob Zuma, kome se u zemlji trenutno sudi za korupciju u vezi sa ugovorom o oružju.
Zuma je u okviru govora na konferenciji 7. jula otkrio plan Beloruske afričke spoljnotrgovinske asocijacije (BAFTA) da uvrsti dva miliona ugljeničkih dozvola na novu berzu kako bi se pokrenulo poslovanje. Zvaničnici beloruske Nacionalne agencije za investicije i privatizaciju su nakon toga jasno stavili do znanja da te dozvole potiču iz programa sibirskog šumarstva.
Opširnije
Investicije u rudarstvo ublažavaju nestašicu ključnih minerala
Rast potrošnje na nove rudarske projekte.
11.07.2023
Nema smanjenja emisija aviona bez ekološkog goriva
Izazov dekarbonizacije u vazduhu se širi.
06.07.2023
KitKat više nije karbonski neutralan. I to je dobro
Previše kompanija koristi tržište za kompenzaciju ugljen-dioksida na taj način.
09.07.2023
Air Serbia smanjuje emisiju ugljen-dioksida i troškove poslovanja
Srpski avio-prevoznik je sa kompanijama Airbus i Navblue potpisao ugovor o nabavci dva napredna softverska rešenja.
09.06.2023
Nemačka priprema 50 milijardi evra da pomogne ozelenjavanje teške industrije
Programom bi država pokrila razliku u troškovima između proizvodnje konvencionalnog i „zelenog” čelika
06.06.2023
Napuštanje uglja garantuje bum u projektima baterija
Projekat je kapaciteta na drugom mestu iza Kine.
08.03.2023
Šta je ugljenična taksa EU i zašto je obavezna i za srpske kompanije
Dva zelena zakona iz EU imaće uticaj na privredu i građane Srbije
23.02.2023
Advokati koji posmatraju razvoj situacije kažu da nedostatak detalja otežava saznanje da li bi transakcija mogla biti podložna sankcijama, ali upozoravaju da otvara niz ozbiljnih pitanja.
"Ne znamo magnitude ovoga", rekao je Alexandre Prezanti, partner u Global Diligence, advokatskoj firmi iz Londona. "Ali postoji potencijal za generisanje miliona u stranoj valuti od zapadnih investitora kroz neregulisana zadnja vrata."
I Rusija i Belorusija imaju bliske veze sa Zimbabveom i sve tri zemlje su pod nekom vrstom sankcija SAD, Velike Britanije i Evropske unije. Zuma je imao bliske veze sa Rusijom tokom svoje devetogodišnje vladavine. Vukile Mathabela, portparol Zume, nije odgovarao na pozive i poruke upućene na njegov mobilni telefon.
Otkrivanje plana BAFTA okarakterisano je kao vrhunac konferencije u odmaralištu Victoria Falls. Svrha sastanka je bila da se pokrene Afričko tržište dobrovoljnih ugljeničkih dozvola (AVCCM), kao i pokušaj da se postigne konsenzus oko toga kako regulisati industriju nadoknada za emisije, za koju BloombergNEF procenjuje da bi mogla dostići jedan bilion dolara u roku od 15 godina.
Berza hartija od vrednosti Victoria Falls, koja će nadgledati AVCCM, nema sporazum sa svojom filijalom u vezi sa listingom ovih dozvola i prvenstveno je zainteresovana za dozvole generisane u Africi, rekao je Justin Bgoni, njen izvršni direktor. Oni će razgovarati u utorak, rekao je on.
Konferenciji su prisustvovali delegati iz zemalja uključujući SAD, UK, Nemačku, Estoniju i Češku, prema rečima njenih organizatora. Predstavnik kompanije Verra, koja upravlja vodećim svetskim programom dobrovoljnih ugljeničkih dozvola, bio je na konferenciji, a zvaničnik nemačkog Volkswagen AG održao je prezentaciju.
Sovjetski Savez
"Belorusija podržava sve inicijative koje podstiču trgovinu između Belorusije i afričkih nacija", rekao je Vitali Žolnerovič, zamenik šefa odeljenja za pružanje usluga investitorima beloruske agencije. "Listing ovih kredita za smanjenje štetnih emisija u Republici Zimbabve je inicijativa BAFTA u normalnim komercijalnim uslovima poslovanja", rekao je on.
BAFTA predstavlja zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, uključujući Rusiju, kaže Žolnerovič.
Dozvole su generisane između 2008. i 2012. godine na starom tržištu ugljen-dioksida Ujedinjenih nacija uspostavljenom u skladu sa Kjoto protokolom, koji je stupio na snagu 2005, prema dokumentaciji u koju je Bloomberg News imao uvid. Svaka jedinica dozvola predstavlja tonu ugljen-dioksida ili njegovog ekvivalenta koji je uklonjen ili sprečen da uđe u atmosferu. Mogu ih kupiti emiteri gasova koji zagrevaju planetu kako bi neutralisali uticaj svojih aktivnosti.
Jedinice su i dalje u vlasništvu ruske kompanije koja je angažovala belorusku brokersku kuću, rekao je zvaničnik beloruske vladine agencije u tekstualnoj poruci. Zimbabve će nametnuti porez od 10 odsto na dozvole i može kanalisati više od 100 miliona jedinica kroz berzu, rekao je izvor.
Rusija je i dalje meta oštrih sankcija zapada uvedenih nakon njene invazije na Ukrajinu, a Belorusija je takođe na udaru sankcija zbog podrške Rusiji. Nije jasno da li će krediti koji potiču iz Rusije biti pogođeni tim sankcijama. Zvaničnik beloruske agencije je rekao da neće.
Zuma je predsedavao sastanku Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama 2011. Ali od tada su ga klimatski aktivisti kritikovali zbog njegove uloge u zelenoj tranziciji Južne Afrike. Još 2016, Zuma je zaustavio uspešan program obnovljive energije i umesto toga podržao izgradnju nuklearne elektrane od strane ruskih kompanija. Taj projekat su na kraju tužbom blokirali ekološki aktivisti.
Njegova ćerka, Duduzile Sambudla-Zuma, koja ga je pratila na konferenciji, ove godine je stavljena u središte Twitter kampanje koju podržava Rusija za jačanje podrške njenoj invaziji na Ukrajinu, prema istraživanju koje je naručio i finansirao Centar za otpornost informacija.
Bivši predsednik, koji je odležao kaznu u zatvoru jer je odbio da svedoči pred sudskom komisijom o državnoj korupciji i negirao da je počinio krivična dela, iskoristio je svoj govor u Victoria Fallsu da izrazi zabrinutost zbog globalnog zagrevanja. On je takođe kritikovao sankcije uvedene nekim od lidera Zimbabvea.
"Najgori mehanizam"
Analiza istraživača sa Stokholmskog instituta za životnu sredinu pokazala je da je oko 75 odsto kompenzacija generisanih u okviru sistema zajedničke implementacije (JI) Kjoto protokola verovatno bilo beskorisno. Sistem je možda omogućio oko 600 miliona tona dodatne ekvivalentne emisije ugljen-dioksida. Najveći deo njih je došao iz Rusije i Ukrajine.
Sistem JI Ujedinjenih nacija je "možda najgori mehanizam koji je ikada postojao u smislu integriteta", rekao je Lambert Schneider, autor studije u Öko-Institutu, neprofitnoj organizaciji za istraživanje životne sredine u Nemačkoj i član izvršnog odbora Mehanizma čistog razvoja, sestrinskog programa sistema JI.
Mnogi projekti nisu učinili ništa da se uklone gasovi sa efektom staklene bašte ili da se spreči da dodatni takvi gasovi uđu u atmosferu, podaci su izmanipulisani, napravljene su greške u proračunima i bilo je vrlo malo nadzora revizora, rekao je on.
"Uvek smo znali da je mnogo stvari krenulo naopako, ali bili smo iznenađeni nekim problemima i koliko su oni bili šokantni", rekao je Schneider.
Svaka dozvola vredi 27 dolara, iako bi prodavci bili spremni da prihvate četvrtinu toga u Zimbabveu, rekao je zvaničnik beloruske vladine agencije.