Nemačke kompanije koje rade na ugalj prate velike multinacionalne rudare u "čišćenju" svog imidža, a kritičari su zabrinuti da bi planovi restrukturiranja mogli da postave teren za dalji rast emisija.
Vlasnik drugog najvećeg rudara uglja u zemlji rekao je prošle nedelje da će svoje prljave poslove odvojiti od obnovljivih izvora energije, poslednja među nekoliko kompanija koje su to učinile. To je slično potezima korporacija koje imaju velike količine fosilnog materijala, uključujući Teck Resources Ltd. i Anglo American Plc, koje su uložile napore da restrukturiraju svoje poslovanje kako bi uklonile imovinu uglja iz svojih poslovnih knjiga, umesto da ih potpuno ugase.
Ključni rizik je da će vlasnici prljavih izdvojenih sredstava nastaviti da ih vode sa manjim pritiskom akcionara da pređu na zeleno. Dok su elektrane na ugalj smatrane kritičnim za osiguranje energetske bezbednosti Nemačke tokom prošlogodišnje krize, kompanije koje traže povoljnije opcije finansiranja pokušavaju da izvuku takvu imovinu iz svojih knjiga.
Opširnije
Zagađenje vazduha iz TE na Zapadnom Balkanu dodatno povećano
Zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu povećalo se tokom 2022. u odnosu na 2021. godinu.
28.06.2023
Nemačka u 2022. najveći proizvođač i potrošač uglja u Evropi
Energetska kriza uticala je na to da se tokom prošle godine poveća proizvodnja i potrošnja uglja u Evropi.
27.06.2023
Više od 200 finansijskih institucija odustalo od kreditiranja uglja
Institut za ekonomiju energetike i finansijske analize (IEEFA) utvrdio je da su globalno značajne finansijske institucije posvećene bržem napuštanju industrije uglja.
22.05.2023
Potrošnja uglja će dostići novi vrhunac sledeće godine
Globalna potrošnja uglja će verovatno dostići vrhunac do sledeće godine, iako ekonomske i klimatske strategije pomeraju svet ka čistijoj energiji.
20.03.2023
IEA očekuje veći udeo OIE dok svet rekordno troši ugalj
IEA predviđa da će udeo obnovljivih izvora energije u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini.
27.02.2023
Energetska tranzicija u Evropi – korak napred, nazad dva
Kada se rezimira 2022. godina, može se zaključiti da je, između ostalog, energetska kriza vratila Evropu nekoliko koraka unazad sa puta energetske tranzicije.
30.01.2023
"Pritisak finansijskog sektora - banaka, investitora, osiguravajućih kompanija - na operatere elektrana na ugalj da se oslobode svog 'prljavog' posla raste širom sveta", rekao je Hanns Koenig, generalni direktor za centralnu Evropu za Aurora Energy Research. "Emisije, naravno, takođe mogu porasti nakon takve transakcije ako novi vlasnici nastave da upravljaju elektranama."
Iako ideja o izdvajanju prljavih poslova već neko vreme postoji među velikim multinacionalnim kompanijama - s tim što je Anglo American dovršila razdvajanje svog južnoafričkog poslovanja sa ugljem 2021 - ona je tek nedavno dobila zamah među nemačkim operaterima na uglju.
Češka energetska kompanija EPH - koju vodi milijarder Daniel Kretinsky - objavila je prošle nedelje da će preneti svoje nemačke operacije lignita u novu sestrinsku kompaniju, EP Energy Transition. "Kao rezultat toga, EPH će do 2025. godine biti skoro oslobođen svih svojih trenutnih sredstava za ugalj i potpuno će napustiti ugalj kao izvor proizvodnje energije do 2030. godine", navodi se. Iako bi nova kompanija takođe trebalo da uloži 10 milijardi evra u obnovljive izvore energije, očekuje se da će elektrane na ugalj u okviru nove kompanije raditi do 2035-2038, prema izveštaju grupe o održivosti.
Prošle godine, najveći operater uglja u zemlji RWE AG bio je pod pritiskom investitora-aktiviste da odvoji jedinicu nemačkog komunalnog preduzeća na lignit od svojih operacija čiste energije, ali su drugi akcionari odbacili predlog. U oktobru se RWE obavezao da će ugasiti ugalj 2030. — osam godina ranije nego što je ranije planirano — i od tada je objavila planove da svoje operacije sa lignitom izdvoji u državnu fondaciju.
Za razliku od situacije za veće globalne igrače, pritisak u Nemačkoj takođe dolazi od malih akcionara i opština, a ne od velikih investicionih ili penzionih fondova. STEAG — kompanija za sagorevanje kamenog uglja u većinskom vlasništvu komunalnih preduzeća — radi na razdvajanju svojih zelenih operacija od prošle godine i najavila je stvaranje svoje nove podružnice za obnovljive izvore energije Iqony ovog januara, dok će operacije na ugalj nastaviti kao STEAG Power GmbH.
Prednost zelenog poslovanja je u tome što dobija "veću vidljivost, bankovno finansiranje i čini mnogo lakšim plasiranje naših usluga klijentima", kaže šef komunikacija kompanije Iqony Christoph Dollhausen.
Moguće posledice po emisije mogle bi biti ilustrovane sličnim događajem 2016. godine, kada je švedska energetska kompanija Vattenfall AB prodala svoje operacije lignita u istočnoj Nemačkoj. Kompanija je saopštila da je transakcija izbrisala 57 miliona tona godišnje emisije CO2 iz svog portfelja. Ali emisije nisu nestale: EPH je otkupio imovinu i ponovo pokrenuo već zatvorene elektrane na ugalj tokom prošlogodišnje energetske krize.
EPH insistira na sagorevanju uglja do 2038. godine - dok je Vattenfall najavio planove da smanji 55 odsto svojih emisija do 2030. godine.
"Da je Vattenfall i dalje operater u Nemačkoj, nikada ne bi mogao da opravda tako dug ostanak operacija na uglju i verovatno bi ranije zatvorio elektrane", rekao je Sebastian Rotters, energetski aktivista Urgewalda, neprofitne organizacije za zaštitu životne sredine.