Proizvođači čelika bi trebalo da rade sa proizvođačima uglja na suzbijanju curenja metana iz rudnika kako bi smanjili ukupni uticaj zagrevanja od proizvodnje legure, navodi se u izveštaju energetskog istraživačkog centra Ember.
Metan, moćan gas koji proizvodi efekat staklene bašte sa više od 80 puta većom snagom zagrevanja od ugljen-dioksida tokom prvih 20 godina u atmosferi, može da se oslobađa iz Zemlje kada se sedimentne stene zgnječe ili otkriju slojevi uglja. Zaustavljanje namernog i slučajnog ispuštanja gasa moglo bi učiniti više za usporavanje klimatskih promena nego skoro bilo koja druga pojedinačna mera.
Iako se većina proizvođača čelika oslanja na određenu vrstu uglja za zagrevanje peći i za proces proizvodnje čelika, oni obično ne uzimaju u obzir uticaj curenja metana povezanog sa rudarstvom, što povećava uticaj globalnog zagrevanja industrije za 27 odsto, prema Emberu.
"Kompanije koje se bave čelikom treba da budu svesne klimatske štete uzrokovane metalurškim iskopavanjem uglja", rekao je u izveštaju Conal Campbell, analitičar kompanije Ember. "To znači da počnemo da uzimamo u obzir curenje metana, radimo sa kompanijama za ugalj na zatvaranju rudnika sa najvećom emisijom gasova i zahtevamo brzo i duboko smanjenje emisija u rudnicima koji rade."
Rudnici koji proizvode koks izbacili su skoro 12 miliona metričkih tona metana 2021. godine, naveo je Ember, pozivajući se na Međunarodnu agenciju za energiju (IEA). Uticaj zagrevanja od tolike količine metana tokom perioda od 20 godina veći je od godišnjih emisija CO2 u Nemačkoj ili Kanadi, saopštila je neprofitna organizacija, pozivajući se na podatke Globalnog projekta ugljenika.
Tradicionalno, čelik se proizvodi zagrevanjem gvozdene rude sa koksom u visokoj peći na visokim temperaturama, što je tehnika proizvodnje koja se nije mnogo promenila tokom prošlog veka. Iako se razvijaju nove tehnologije, uključujući proizvodnju čelika na bazi vodonika, predviđa se da će ovi pristupi obuhvatiti samo jedan odsto primarne proizvodnje do 2030. godine, prema Emberu.
Količina metana koju emituju rudnici može uveliko varirati. Najprljaviji ugalj na svetu emituje čak 100 puta više metana od čistijih operacija, prema IEA. Ako proizvođač koristi ugalj iz rudnika koji ima posebno i gas, to može udvostručiti uticaj zagrevanja te serije čelika, navedeno je.