Srbija je zauzela 38. mesto od ukupno 146 zemalja u najnovijem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma "Global Gender Gap Report" koji meri rodnu ravnopravnost u zemljama širom sveta na osnovu ekonomskih, političkih, obrazovnih i zdravstvenih kriterijuma. Ovaj izveštaj suštinski posmatra koliko su zemlje blizu ili daleko od dostizanja potpune rodne ravnopravnosti.
Izveštaj prati četiri indikatora u okviru rodne ravnopravnosti: ekonomsko učešće i mogućnosti, obrazovanje, zdravlje i preživljavanje i političko osnaživanje. Posmatrano u odnosu na zemlje regiona, Srbija se rangira niže samo u odnosu na Albaniju i Sloveniju, dok je bolje rangirana od Hrvatske, Bugarske, Crne Gore, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Rumunije i Mađarske.
Opširnije
EU će odobriti rodnu kvotu u korporativnim odborima
Ursula von der Leyen je rodnu ravnopravnost učinila obeležjem svog mandata.
08.06.2022
ECB kritikuje bankarsku industriju da je još uvek 'muški svet'
Evropska centralna banka (ECB) pozvala je finansijsku industriju da promoviše više žena na svojim visokim pozicijama.
09.05.2023
Goldman Sachs diskriminisao žene, sada plaća 215 miliona dolara
Najveća američka banka pristala je da plati 215 miliona dolara kako bi okončala proces u kom je optužena da je manje plaćala žene.
09.05.2023
Pola vođa timova u srpskom gejmingu su žene
Procenat žena u gejmingu u Srbiji iznosi 30 odsto, a evropski prosek je 22 odsto.
07.04.2023
Ženski biznis zahteva ulaganje u finansijsku pismenost
U većini slučajeva finansijske institucije ne diskriminišu biznise na osnovu pola, vlasnika ili menadžera.
10.03.2023
Nema ravnopravnosti polova na vodećim funkcijama u Srbiji
Od preduzetnika preko vlasnika ili direktora preduzeća do članova nazdornih, upravnih i izvršnih odobra u Srbiji, svuda dominiraju muškarci.
10.03.2023
"Mada je ukupna pozicija Srbije u odnosu na ostale posmatrane zemlje veoma dobra, ona ipak predstavlja pad od čak 15 pozicija u odnosu na prethodnu godinu, i 19 u odnosu na 2021. godinu. Bitniji problem je u velikim odstupanjima ove pozicije kada stanje u Srbiji posmatramo po pojedinačnim indikatorima koje analiza prati", kaže Aleksandar Radivojević, ekonomista FREN-a Ekonomskog fakulteta i koordinator istraživanja WEF-a u Srbiji.
"Kada posmatramo ekonomsko učešće i mogućnosti, Srbija se nalazi na čak 69. mestu od posmatranih 146 zemalja. Prema indikatoru koji prati zdravlje i preživljavanje na 79. mestu. Dobre rezultate Srbija ostvaruje samo u indikatorima obrazovanje i političko osnaživanje, gde se rangira na 37. i 32. mestu, respektivno", napominje on.
"I u tom pogledu, bitno je napomenuti da u pogledu ekonomske jednakosti, jednom od najbitnijih indikatora rodne ravnopravnosti, koji u velikoj meri utiče i na druge indikatore, Srbija je rangirana bolje od Hrvatske, Rumunije, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine kada posmatramo region", kaže Radivojević za Bloomberg Adriju.
Što se tiče ekonomske participacije, Srbija je ostvarila najniže rezultate zbog razlike u broju zakonodavaca, visokih zvaničnika i menadžera.
Kako dodaje, izveštaj je veoma koristan alat za identifikovanje oblasti u kojima je potrebno poboljšanje i za praćenje napretka prema rodnoj ravnopravnosti na globalnom nivou. "Naravno, svaki izveštaj koji pokušava da rangira ovoliki broj svetskih zemalja ima svoje nedostatke, ali i veliki broj prednosti koje naša država može da iskoristi u cilju postizanja višeg nivoa rodne ravnopravnosti u Srbiji."