Goldman Sachs Group pristao je da plati 215 miliona dolara kako bi okončao dugotrajni proces u kojem je div sa Wall Streeta optužen sistemsko niže plaćanje žena.
Prema zajedničkom saopštenju banke i advokata tužilaca, Goldman Sachs sklopio je dogovor s advokatima koji zastupaju oko 2.800 saradnica i potpredsednica. Očekuje se da će oko trećina iznosa biti odvojeno za naknade advokata.
Goldman Sachs angažovaće nezavisnog stručnjaka koji će tri godine analizirati procese ocenjivanja uspešnosti, kao i procese napredovanja, navodi se u saopštenju.
Opširnije
Pola vođa timova u srpskom gejmingu su žene
Procenat žena u gejmingu u Srbiji iznosi 30 odsto, a evropski prosek je 22 odsto.
07.04.2023
Žene sede. Vreme je da se pomirite sa tim
Iscrpljujuće je ispunjavati zahteve društva o tome kako bi žena trebalo da se izgleda, bilo da imate 20, 40 ili 60 godina.
30.03.2023
Ženski biznis zahteva ulaganje u finansijsku pismenost
U većini slučajeva finansijske institucije ne diskriminišu biznise na osnovu pola, vlasnika ili menadžera.
10.03.2023
Žene treba pustiti da rade, a ne diskriminisati ih dok stare
Niko neće osuđivati muškarca srednjih godina sa sedom kosom.
08.03.2023
Suđenje, koje je bilo zakazano za sledeći mesec u Njujorku, pružilo bi retku javnu tribinu za svedočenje o nejednakosti unutar finansijske industrije, u kojoj su sve najveće američke banke, osim jedne od njih šest, vodili isključivo muškarci.
Obe strane radile su na dogovoru i žurile da ga završe pre suđenja, izvestio je Bloomberg News prošle nedelje.
Slučaj je pažljivo praćen u industriji u kojoj žene već dugo govore da žalba na nepošteno postupanje može uništiti karijeru. Iako je suđenje trebalo da se usredsredi na statistiku o platama i napredovanjima, ipak se očekivalo da neće biti puko nabrajanje brojeva. Sud je odbio da politika "kluba dečaka" potpadne pod zajedničku tužbu. Sudija bi, delimično zahvaljujući svedočenju izvršnih menadžera, verovatno ispitao deo Goldmanove politike zapošljavanja.
Nagodba je veća od iznosa koji je brokerska kuća Smith Barney platila pre nekoliko decenija, više od 100 miliona dolara, kako bi se okončala tzv. "Boom-Boom Room" tužba u kojoj se ta firma tereti za uznemiravanje i diskriminaciju.
Tužbu protiv Goldmana prva je podnela Cristina Chen-Oster, diplomac Massachusetts Institute of Technologyja, koja se banci pridružila 1997. godine na poslovima prodaje konvertibilnih obveznica. Podnela je žalbu o diskriminaciji u julu 2005. godine američkoj Komisiji za ravnopravnost u zapošljavanju (EEOC), a zatim tužbu 2010. Goldman se borio - u nekim slučajevima uspešno - da neke žene u tom slučaju pošalje na arbitražu, što je tajniji sistem.
Ali obavezni arbitražni sporazumi nisu jedini alat u korporativnom arsenalu. Sporazumi o neotkrivanju podataka i poravnanja dugo su korišćeni na Wall Streetu i šire kako bi se tvrdnje o lošem ponašanju i nepravednom tretmanu zadržale van pažnje.
Godinama su Goldman i njegove kolege obećavali da će diverzifikovati svoje redove, priznajući da moraju više da se trude. Iako je u Goldmanovoj klasi partnera prošle godine bilo 29 odsto žena, to se računa kao Goldmanova najinkluzivnija grupa promocija do sada.
(Ažurirano u drugom i trećem pasusu.)