U Srbiji i dalje nema ravnopravnosti polova na vodećim funkcijama u kompanijama, prema podacima Agencije za privredne registre (APR) - u 2023. godini žene su bile direktorke u tek 25,3 odsto privrednih društava. Dodatno, podaci iz 2022. pokazuju da žene čine između četvrtine i trećine članova nadzornih i upravnih odbora, u kojima muškarci zauzimaju 69,8 i 76 odsto pozicija, tim redom.
Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja u kompaniji Delta Holding, kaže da istraživanja koja su rađena na preko 300 najvećih kompanija pokazuju da su firme sa najboljim učinkom imale više žena u svojim menadžerskim timovima.
"Za održivi razvoj kompanije, jako je važno imati žene u odboru. Pre svega, rodna ravnopravnost omogućava da se različita mišljenja čuju prilikom donošenja odluka, da se sagledaju neke poslovne mogućnosti i izazovi iz različitih aspekata i perspektiva. Istraživanja pokazuju i da više žena u odboru pospešuju inovativnost jedne kompanije, zatim strateško planiranje, kao i upravljanje rizicima", rekla je Koprivica.
Opširnije
Samozapošljavanje u Srbiji i dalje muška stvar
Sa obeležavanjem 8. marta, u javnost izlaze brojne poruke o rodnoj ravnopravnosti i ukazivanje na to kako ona još nije dostignuta.
08.03.2024
Šta poručuje Kathy Matsui, žena koja je skovala termin 'womenomics'
Kathy Matsui je bivša potpredsednica ogranka Goldman Sachsa u Japanu, a sada vodi sopstveni fond rizičnog kapitala
08.03.2024
Jednake plate za oba pola su cilj. Ali šta dalje?
Šta će se desiti ako ikada dođemo do toga da oba pola dobijaju iste plate? Možemo li proglasiti pobedu?
08.03.2024
Žene u Srbiji zarađuju i do 18 odsto manje od muškaraca
Societe Generale uložiće 100 miliona evra za smanjenje razlike u platama među polovima.
10.10.2023
Dodala je da se pokazalo da ravnopravnost ima jako veliki uticaj i na zadovoljstvo zaposlenih, a to povećava produktivnost i lojalnost, jer su zaposleni svesni da i oni mogu da dođu do određenih pozicija ukoliko se osposobe za njih i razviju liderske veštine. "Na taj način kompanija može da privuče i vrhunske talente."
Ako se fokus stavi na svetski nivo, može se reći da se zastupljenost žena na visokim pozicijama u američkim kompanijama nalazi na alarmantnoj prekretnici, jer dosadašnji stabilan rast pokazuje znake opadanja prvi put u dve decenije, naveli su nedavno iz S&P. Autori nisu precizirali zašto, ali su primetili slabljenje fokusa firmi na inicijative za raznolikost u radnoj snazi, uz sve ređe pominjanje raznolikosti i inkluzije u predstavljanju finansijskih rezultata.
Koprivica kaže da je u Delta Holdingu zastupljena raznovrsna i starosna i rodna struktura u upravljačkim telima.
"U upravnom i izvršnom odboru su četiri žene i tri muškarca. I s obzirom na to da kompanija iz godine u godinu širi svoje biznise, ulazi u nove poslove, raste, razvija se, to govori u prilog tome da mi ostvarujemo sve bolje i bolje rezultate zahvaljujući tim principima rodne ravnopravnosti koje primenjujemo. Prošle godine smo ostvarili rekordne finansijske rezultate, što ide u prilog tome da smo sve snažniji i bolji, i da politika rodne ravnopravnosti jako dobro funkcioniše kod nas", kazala je.
Navela je i da će, prema istraživanjima i Globalnom dogovoru Ujedinjenih nacija (UN), biti potrebno više od 267 godina da se postigne ravnopravnost u pogledu i ekonomskog osnaživanja i učešća žena na rukovodećim pozicijama.
"Studije pokazuju i da bi ravnopravno učešće muškaraca i žena u privredi moglo da donese dodatnih 28 milijardi dolara svetskom BDP-u do 2025. Mi svakako - kao i predsedavajući Globalnog dogovora UN i drugih društveno odgovornih udruženja - naš trend ne menjamo. Fokus i dalje ostaje na razvoju korporativne kulture koja podržava različitost i inkluziju", rekla je Koprivica.
Koji su to ciljevi koje u okviru strategija održivog razvoja kompanije treba da postavljaju kako bi ojačale ono "G" u okviru ESG-ja (engl. environmental, social, and governance - zaštita životne sredine, društvena odgovornost i odgovorno upravljanje), poslušajte u videu.