Banka Societe Generale obavezaće se da uloži 100 miliona evra za smanjenje razlike u platama među polovima, sa ciljem da do 2026. godine na 35 odsto pozicija viših rukovodilaca u kompaniji zauzimaju žene. Nakon što je Evropski parlament usvojio Zakon o ravnopravnosti polova u kompanijama, prema kome bi do sredine 2026. godine žene trebalo da zauzimaju 40 odsto mesta u upravnim odborima, težište je posebno usmereno na bankarski sektor u kome je razlika u zaradama i broju pozicija koje žene zauzimaju u odnosu na muškarce prilično evidentna. Međutim, ta razlika se i dalje jasno oslikava i u ostalim industrijama, nezavisno od pozicije.
Potez Societe Generale, najavljen kao deo novih finansijskih ciljeva zajmodavca, dolazi godinu nakon presude francuskog suda prema kojoj je rivalska firma BNP Paribas prilikom poređenja plata muškaraca i žena u računicu trebalo da uključi i bonuse.
Eliminacija nejednakih plata trebalo bi da uzme u obzir i "diskrecioni deo plate", navele su sudije iz Pariza u presudi donetoj prošle jeseni.
Opširnije
Žene u Japanu gube 760 milijardi dolara na neplaćene kućne poslove
Žene u Japanu gube oko 111 biliona jena u isplatama za neplaćene kućne poslove.
09.09.2023
Majčinstvo ne bi trebalo da umanji prihode
Razlika u primanjima stvara problem majkama i njihovim porodicama.
16.07.2023
Rodna ravnopravnost: Srbija u Adria regionu slabija samo od Slovenije
Srbija je zauzela 38. mesto od ukupno 146 zemalja u najnovijem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma.
28.06.2023
Nema ravnopravnosti polova na vodećim funkcijama u Srbiji
Od preduzetnika preko vlasnika ili direktora preduzeća do članova nazdornih, upravnih i izvršnih odobra u Srbiji, svuda dominiraju muškarci.
10.03.2023
Osim razlike u platama, evidentno je i to da je broj žena u bankarskoj industriji u Evropi znatno niži u odnosu na broj muškaraca. Žene su u 2022. godini u proseku zauzimale samo 23 odsto viših rukovodećih pozicija, pri čemu su promene u poslednjih nekoliko godina bile neznatne, ili ih uopšte nije bilo, pokazuje najnovija studija koji su sprovele Charlotte Cervin i Elisabeth Rudman iz DBRS.
Žene zauzimaju manje rukovodećih pozicija
Kako je u septembru pisao Bloomberg, od zajmodavaca koji se ove godine našao u centru pažnje upravo zbog ovog problema jeste Deutsche Bank AG. Nakon što su članica odbora Christiana Riley i rukovodilac sektora za privatno bankarstvo u Aziji Jin Yee Young napustile banku, nemački zajmodavac ima teškoće da zadrži ženske talente. Claire Peel, finansijska direktorka, i Fiona Bassett, rukovodilac sektora za ETF-ove u investicionom ogranku DWS Group, takođe su napustile banku.
Studija pokazuje da su žene zauzimale pozicije izvršnih direktora samo u četiri od 62 banke. Iako je postojao pritisak da se rodna ravnopravnost u kompanijama poveća, a neke zemlje su već uvele kvote za broj ženskih članova u odborima kompanija, u višim ešalonima evropskog finansijskog sektora ova vrsta pariteta je redak slučaj.
Žene su činile 38 odsto pozicija u odborima 2022. u bankama, što predstavlja blagi napredak u odnosu na 36 odsto godinu ranije. Evropska unija je prošle godine postavila cilj da žene zauzimaju najmanje 33 odsto svih direktorskih pozicija u odborima do juna 2026. godine, pri čemu će pojednine države članice određivati kazne za nepoštovanje.
Rodni paritet u kompanijama Bayer i PepsiCo
Dok bankarski sektor oprezno daje obećanja u procentima, čini se da u drugim industrijama ima firmi koje su zacrtale ambicioznije ciljeve po pitanju rodne ravnopravnosti na upravljačkim pozicijama.
Jedna od evropskih kompanija koja je usmerena na povećanje broja žena na rukovodećim pozicijama jeste i nemački Bayer, čiji je cilj da postigne potpuni rodni paritet na svim nivoima upravljanja ispod upravnog odbora najkasnije do kraja 2030. godine, navodi se na sajtu farmaceutske kompanije.
PepsiCo je, takođe, najavio da će, u skladu sa svojim "Positive Value Chain" ciljevima koje je kompanija zacrtala, do 2025. godine na 50 odsto menadžerskih pozicija biti žene, navodi se na stranici posvećenoj rodnom paritetu na zvaničnom sajtu kompanije.
Ravnopravnost u zaradama u Srbiji
Podsećamo, u Srbiji, generalno gledano, muškarci zauzimaju oko 60 ili 70 odsto rukovodećih pozicija. Prema poslednjim podacima Agencije za privredne registre, od 300.250 registrovanih preduzetnika, žene čine više od trećine. U privrednim društvima žene registrovane kao osnivač, vlasnik udela ili direktor čine četvtinu.
Pored toga, tu je i sveprisutni jaz u platama, koji ilustruju podaci za Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima je prosečna neto zarada muškaraca u Srbiji u septembru prošle godine iznosila 80.488 dinara, dok su žene u proseku zarađivale 68.639 dinara.
Ovi podaci pokazuju i da se razlika povećava kako raste stepen obrazovanja, pa tako muškarci sa 7. ili 8. stepenom obrazovanja u proseku zarađuju 130.807 dinara, dok je prosečna zarada žena na istom obrazovnom nivou 97.187 dinara. Muškarci sa najnižim stepenom obrazovanja zarađuju 48.235 dinara, a žene 40.782 dinara.
To potvrđuje i prof. dr Zorica Mršević, naučna savetnica i članica Upravnog odbora Instituta društvenih nauka, koja navodi da se razlike u platama kreću između 12 i 18 odsto.
"Žene često imaju manje vremena za razne formalne i neformalne aktivnosti putem kojih se dolazi do ekstrazarade, poput projekata na primer. Isto važi za stručno usavršavanje, službena putovanja, učešća na konferencijama, u raznim delegacijama...", kaže ona.
Kako objašnjava, pored toga što je manji broj žena na tradicionalno plaćenijim poslovima, na razliku u zaradama utiče i to što one od početka gube karijernu trku, uzimajući u obzir da se fertilni period žena podudara sa realizacijom profesionalnih ambicija i građenja karijere. Dalje objašnjava da žene između 25 i 40 godina starosti zaostaju za muškarcima koji su "slobodni da jure karijeru" bilo da imaju ili nemaju decu, kao i da su im deca dodatna motivacija da ostvare ambicije.
Priča o rodnoj ravnopravnosti u tom smislu se nadovezuje i na ideju o usklađivanju profesionalnih i porodičnih obaveza, koje sve više dobija na značaju kada su oba pola u pitanju. Ipak, u većini kompanija kako u Srbiji, tako i drugim zemljama, to je ideja o kojoj se i dalje, uglavnom, teoretiše. Samim tim, ne odražava se ni na smanjenje razlike u primanjima među polovima.
Naša sagovornica navodi da će, prema prognozama, razlika između ženskih i muških plata biti eleminisana kada se zaista uspostavi rodna ravnopravnost - do 2060. godine. Ipak, podaci variraju i umnogome zavise od opštih ekonomskih i geopolitičkih uslova, pa je sama realizacija ciljeva u najmanju ruku neizvesna.